SDP EDUSKUNTA

Ihmisisistä huolehtiminen ei lopu koronan takia

20.3.2020 16:31:07 EET | SDP EDUSKUNTA | Tiedote

Jaa
Kuva: Jukka-Pekka Flander
Kuva: Jukka-Pekka Flander

Sosiaali- ja terveysministeriö tiedotti tänään koronavirustilanteen vaikutuksesta sosiaali- ja terveydenhuollon palveluihin. Koronavirus tulee vaikuttamaan kaikkeen toimintaamme ja palveluihin jollain tavalla. Eduskunta hyväksyi aiemmin tällä viikolla käyttöön valmiuslain soveltamisasetukset ja Suomessa eletään nyt poikkeuksellisissa oloissa.

Sosiaali- ja terveyspalvelut käsittävät paljon enemmän kuin erikoissairaanhoidon, joten vaikutukset koronaepidemialla ovat laajat. Välttämättömät sosiaali- ja terveyspalvelut on järjestettävä ja palveluiden saatavuus on turvattava myös poikkeusoloissa, eikä yksittäisiä palveluita saa lakkauttaa vaan päätökset tulee tehdä asiakas huomioiden. Perusterveydenhuollon supistamistoimet tulee ministeriön mukaan ottaa käyttöön vasta siinä vaiheessa kun tilanne on niin akuutti, että on pakko.

Poikkeusoloissa peruspalvelut ovat tärkeitä ja niillä on tärkeä rooli myös siinä, että erikoissairaanhoidon palvelut eivät kuormitu. Juuri siitä syystä esimerkiksi sosiaalihuollon palveluita sekä ennaltaehkäisevää toimintaa on tärkeä jatkaa niin pitkään kuin mahdollista. Jos palveluiden osalta joudutaan priorisoimaan, tulee tässä huomioida ensisijaisesti haavoittuvassa asemassa olevat ihmiset.

Valmiuslain nojalla kunta voi luopua laajemman palvelutarpeen arvioinnin tekemisestä, mutta valmiuslakikaan ei oikeuta yksiselitteiseen palveluiden lopettamiseen kokonaan.

Viljanen korostaakin ennaltaehkäisevän työn merkitystä tässä tilanteessa: - Esimerkiksi sosiaalihuolto huolehtii haavoittuvassa asemassa olevista ihmisistä ja heidän palveluistaan. Nyt meidän on tärkeä jatkaa työtä tällä ja kaikilla muilla sektoreilla, jotta vältymme siirtämästä kuormitusta erikoissairaanhoitoon, jolle tehtävää on muutenkin tulossa koronapotilaiden hoidon vuoksi.

– Erityisesti huomioon tulee ottaa haavoittuvassa asemassa olevat, sekä erityisen tuen tarpeessa olevat ihmiset ja heidän palveluiden turvaaminen. Muun muassa asunnottomat, vammaiset ja mielenterveyden ongelmista kärsivät ihmiset tulee pitää palveluiden piirissä myös poikkeusoloissa, sillä juuri näinä aikoina peruspalveluiden merkitys korostuu, toteaa Viljanen.

Myös lapset pitää tilanteessa huomioida.

Näinä poikkeusaikoina monen lapsiperheen arki on mullistunut. Tällaisina aikoina korostuu se, että lastensuojelun tukitoimet toimivat ja lapsiperheet saavat oikeanlaista tukea tilanteesta huolimatta, Viljanen sanoo.

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Kuvat

Kuva: Jukka-Pekka Flander
Kuva: Jukka-Pekka Flander
Lataa

Tietoja julkaisijasta

SDP EDUSKUNTA
SDP EDUSKUNTA

00102 Eduskunta

09 4321https://sdp.fi/fi/eduskunta/

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA

SDP:n Hanna Laine-Nousimaa: sote-leikkaukset lisäävät alan työttömyyttä ja heikentävät niiden järjestöjen toimintaa, jotka auttavat kaikkein haavoittuvimmassa asemassa olevia.23.4.2026 16:35:30 EEST | Tiedote

Hallituksen kehysriihessä päätetyt sosiaali- ja terveydenhuollon asiakasmaksujen korotukset sekä uudet leikkaukset sote-järjestöjen rahoitukseen ovat huolestuttava suunta. Ne kohdistuvat suoraan niihin ihmisiin, joilla on jo valmiiksi heikoimmat mahdollisuudet selvitä arjessaan. Lisäksi ne aiheuttavat irtisanomisia ja lisäävät työttömyyttä, toteaa Laine-Nousimaa.

SDP:n Riitta Kaarisalo: Osaamisseteli ei korvaa toimintakykyä – nuoria ja pitkäaikaistyöttömiä ei voi jättää tyhjän päälle23.4.2026 15:46:48 EEST | Tiedote

Hallituksen päätös lakkauttaa kuntouttava työtoiminta ja sosiaalinen kuntoutus on vakava virhe. Samalla kun hallitus puhuu nuorisotyöttömyyden hoidosta ja tarjoaa pitkäaikaistyöttömille osaamisseteleitä, se purkaa juuri niitä palveluja, joita moni ihminen tosiasiassa tarvitsee päästäkseen takaisin kiinni arkeen, toimintakykyyn, opintoihin tai työelämään.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye