Ihmisisistä huolehtiminen ei lopu koronan takia
20.3.2020 16:31:07 EET | SDP EDUSKUNTA | Tiedote

Sosiaali- ja terveysministeriö tiedotti tänään koronavirustilanteen vaikutuksesta sosiaali- ja terveydenhuollon palveluihin. Koronavirus tulee vaikuttamaan kaikkeen toimintaamme ja palveluihin jollain tavalla. Eduskunta hyväksyi aiemmin tällä viikolla käyttöön valmiuslain soveltamisasetukset ja Suomessa eletään nyt poikkeuksellisissa oloissa.
Sosiaali- ja terveyspalvelut käsittävät paljon enemmän kuin erikoissairaanhoidon, joten vaikutukset koronaepidemialla ovat laajat. Välttämättömät sosiaali- ja terveyspalvelut on järjestettävä ja palveluiden saatavuus on turvattava myös poikkeusoloissa, eikä yksittäisiä palveluita saa lakkauttaa vaan päätökset tulee tehdä asiakas huomioiden. Perusterveydenhuollon supistamistoimet tulee ministeriön mukaan ottaa käyttöön vasta siinä vaiheessa kun tilanne on niin akuutti, että on pakko.
Poikkeusoloissa peruspalvelut ovat tärkeitä ja niillä on tärkeä rooli myös siinä, että erikoissairaanhoidon palvelut eivät kuormitu. Juuri siitä syystä esimerkiksi sosiaalihuollon palveluita sekä ennaltaehkäisevää toimintaa on tärkeä jatkaa niin pitkään kuin mahdollista. Jos palveluiden osalta joudutaan priorisoimaan, tulee tässä huomioida ensisijaisesti haavoittuvassa asemassa olevat ihmiset.
Valmiuslain nojalla kunta voi luopua laajemman palvelutarpeen arvioinnin tekemisestä, mutta valmiuslakikaan ei oikeuta yksiselitteiseen palveluiden lopettamiseen kokonaan.
Viljanen korostaakin ennaltaehkäisevän työn merkitystä tässä tilanteessa: - Esimerkiksi sosiaalihuolto huolehtii haavoittuvassa asemassa olevista ihmisistä ja heidän palveluistaan. Nyt meidän on tärkeä jatkaa työtä tällä ja kaikilla muilla sektoreilla, jotta vältymme siirtämästä kuormitusta erikoissairaanhoitoon, jolle tehtävää on muutenkin tulossa koronapotilaiden hoidon vuoksi.
– Erityisesti huomioon tulee ottaa haavoittuvassa asemassa olevat, sekä erityisen tuen tarpeessa olevat ihmiset ja heidän palveluiden turvaaminen. Muun muassa asunnottomat, vammaiset ja mielenterveyden ongelmista kärsivät ihmiset tulee pitää palveluiden piirissä myös poikkeusoloissa, sillä juuri näinä aikoina peruspalveluiden merkitys korostuu, toteaa Viljanen.
Myös lapset pitää tilanteessa huomioida.
–Näinä poikkeusaikoina monen lapsiperheen arki on mullistunut. Tällaisina aikoina korostuu se, että lastensuojelun tukitoimet toimivat ja lapsiperheet saavat oikeanlaista tukea tilanteesta huolimatta, Viljanen sanoo.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Heidi ViljanenKansanedustaja
Puh:044 730 8814Kuvat

Tietoja julkaisijasta
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA
SDP:n Eveliina Heinäluoma: Orpon hallitus lyö hanskat tiskiin pitkäaikaisasunnottomuuden edessä29.9.2026 16:04:33 EEST | Tiedote
Orpon hallituksen pitkäaikaisasunnottomuuden poistamiseen tähtäävä ohjelma päättyy tämän vuoden lopussa, vaikka pitkäaikaisasunnottomuus on hallituskauden aikana kääntynyt selvään kasvuun. – Hallitus lupasi poistaa pitkäaikaisasunnottomuuden vuoteen 2027 mennessä. Nyt ohjelma päättyy, mutta tilanne on jopa pahentunut. Hallitus ei voi kuitata tätä sillä, että ohjelma vain päättyy suunnitelman mukaisesti. Jos tavoite ei ole toteutunut, tarvitaan lisää toimia, ei luovuttamista, vaatii SDP:n kansanedustaja Eveliina Heinäluoma.
SDP:n Pia Viitanen: Kokoomuksen taloustalkoissa ei hyvätuloisia näy29.9.2026 15:55:04 EEST | Tiedote
-Kun vastakkain ovat yhteiskunnan hyvätuloiset ja heikommassa asemassa olevat valitsee kokoomus aina hyvätuloiset. Tämä saatiin taas kuulla, kun puolue valmistelee vaaleihin peräti yhdeksän miljardin leikkauslistoja, mutta jättää tietoisesti verotuksen pois työkalupakista, sanoo kansanedustaja Pia Viitanen (sd).
SDP:n Karlsson: Kansalaisyhteiskunnan rahoitukselle tarvitaan selvemmät pelisäännöt29.9.2026 15:09:11 EEST | Tiedote
SDP:n Demokratia ja kansalaisyhteiskunta -työryhmän puheenjohtaja, kansanedustaja Anette Karlsson vaatii kansalaisyhteiskunnan rahoitukselle nykyistä selvempiä ja pitkäjänteisempiä pelisääntöjä. Karlssonin mukaan oikeuskanslerin tuore ratkaisu STEA-avustusten linjauksista osoittaa, että kysymys ei koske vain järjestöjen rahoituksen määrää vaan myös hyvää hallintoa, yhdenvertaisuutta ja kansalaisyhteiskunnan riippumattomuutta.
SDP:n Hanna Laine-Nousimaa: Rydman sanoo, ettei teknologia korvaa hoitajia – hallitus leikkaa silti lähes 800 työntekijän verran29.9.2026 13:01:24 EEST | Tiedote
SDP:n kansanedustaja Hanna Laine-Nousimaa pitää hallituksen vanhuspalveluihin tuomaa teknologialinjaa nurinkurisena. Hallitus tuo eduskuntaan täydentävän esityksen, jolla teknologian käytön sääntelyä täsmennetään, mutta samaan aikaan vuoden 2027 hyvinvointialueiden rahoitukseen on jo leivottu yli 50 miljoonan euron vähennys. Säästö perustuu siihen, että teknologian oletetaan vähentävän henkilöstön tarvetta ja korvaavan osan kotihoidon fyysisistä käynneistä etäkäynneillä.
SDP:n Saku Nikkanen: On myös Orpon hallituksen tehtävä vaatia datakeskuksilta29.9.2026 10:07:46 EEST | Tiedote
Viime aikoina datakeskuksista on uutisoitu ja puhuttu paljon. Suomalaisissa datakeskukset ovat herättäneet ristiriitaisia ajatuksia. Investointeihin liitettyjä positiivisia talous- ja työllisyysvaikutuksia on odotettu, mutta samalla on herännyt huolta datakeskusten muista vaikutuksista. Datakeskustyömailla on myös havaittu työehtojen polkemista ja työperäistä hyväksikäyttöä.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
