Ihmisisistä huolehtiminen ei lopu koronan takia
20.3.2020 16:31:07 EET | SDP EDUSKUNTA | Tiedote

Sosiaali- ja terveysministeriö tiedotti tänään koronavirustilanteen vaikutuksesta sosiaali- ja terveydenhuollon palveluihin. Koronavirus tulee vaikuttamaan kaikkeen toimintaamme ja palveluihin jollain tavalla. Eduskunta hyväksyi aiemmin tällä viikolla käyttöön valmiuslain soveltamisasetukset ja Suomessa eletään nyt poikkeuksellisissa oloissa.
Sosiaali- ja terveyspalvelut käsittävät paljon enemmän kuin erikoissairaanhoidon, joten vaikutukset koronaepidemialla ovat laajat. Välttämättömät sosiaali- ja terveyspalvelut on järjestettävä ja palveluiden saatavuus on turvattava myös poikkeusoloissa, eikä yksittäisiä palveluita saa lakkauttaa vaan päätökset tulee tehdä asiakas huomioiden. Perusterveydenhuollon supistamistoimet tulee ministeriön mukaan ottaa käyttöön vasta siinä vaiheessa kun tilanne on niin akuutti, että on pakko.
Poikkeusoloissa peruspalvelut ovat tärkeitä ja niillä on tärkeä rooli myös siinä, että erikoissairaanhoidon palvelut eivät kuormitu. Juuri siitä syystä esimerkiksi sosiaalihuollon palveluita sekä ennaltaehkäisevää toimintaa on tärkeä jatkaa niin pitkään kuin mahdollista. Jos palveluiden osalta joudutaan priorisoimaan, tulee tässä huomioida ensisijaisesti haavoittuvassa asemassa olevat ihmiset.
Valmiuslain nojalla kunta voi luopua laajemman palvelutarpeen arvioinnin tekemisestä, mutta valmiuslakikaan ei oikeuta yksiselitteiseen palveluiden lopettamiseen kokonaan.
Viljanen korostaakin ennaltaehkäisevän työn merkitystä tässä tilanteessa: - Esimerkiksi sosiaalihuolto huolehtii haavoittuvassa asemassa olevista ihmisistä ja heidän palveluistaan. Nyt meidän on tärkeä jatkaa työtä tällä ja kaikilla muilla sektoreilla, jotta vältymme siirtämästä kuormitusta erikoissairaanhoitoon, jolle tehtävää on muutenkin tulossa koronapotilaiden hoidon vuoksi.
– Erityisesti huomioon tulee ottaa haavoittuvassa asemassa olevat, sekä erityisen tuen tarpeessa olevat ihmiset ja heidän palveluiden turvaaminen. Muun muassa asunnottomat, vammaiset ja mielenterveyden ongelmista kärsivät ihmiset tulee pitää palveluiden piirissä myös poikkeusoloissa, sillä juuri näinä aikoina peruspalveluiden merkitys korostuu, toteaa Viljanen.
Myös lapset pitää tilanteessa huomioida.
–Näinä poikkeusaikoina monen lapsiperheen arki on mullistunut. Tällaisina aikoina korostuu se, että lastensuojelun tukitoimet toimivat ja lapsiperheet saavat oikeanlaista tukea tilanteesta huolimatta, Viljanen sanoo.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Heidi ViljanenKansanedustaja
Puh:044 730 8814Kuvat

Tietoja julkaisijasta
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA
SDP:n Filatov: Pitkäaikaistyöttömyyden nujertaminen vaatii lisätoimia1.10.2026 16:45:11 EEST | Tiedote
Työttömyys ei poistu itsestään, vaikka työpaikkoja syntyisi, sanoo varapuhemies Tarja Filatov. Hän puhui aiheesta tänään Tervakosken Eläkkeensaajien tilaisuudessa Tervakoskella.
SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tuppurainen huolissaan STT:n lakkauttamista koskevista uutisista: Suomi ja suomalaiset tarvitsevat uutistoimistoa ja moniäänistä mediaa1.10.2026 14:39:00 EEST | Tiedote
SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on huolissaan uutisista, joiden mukaan uutistoimisto STT:n nykyisen kaltainen toiminta voi olla päättymässä.
SDP:n Eloranta: Kokoomus yrittää jälleen siirtää koulutusleikkausten vastuun kunnille1.10.2026 12:23:50 EEST | Tiedote
SDP:n kansanedustaja ja sivistysvaliokunnan jäsen Eeva-Johanna Eloranta syyttää kokoomusta jatkuvasta vastuunpakoilusta koulutusleikkauksissa. Elorannan mukaan Orpon hallituksen kuntien valtionosuuksiin kohdistamat leikkaukset ovat käytännössä olleet piiloleikkauksia koulutukseen, erityisesti perusopetukseen. Tästä huolimatta Kokoomus tavoittelee eilen (30.9.) julkaisemassaan sopeutusohjelmassa jälleen uusia leikkauksia kuntien valtionosuuksiin. Tällä kertaa leikkaukset toteutettaisiin indeksijäädytyksinä. Elorannan mukaan Kokoomus pyrkii yhä uudelleen siirtämään koulutusleikkauksiaan kuntien vastuulle.
SDP:n Suhoselta kuusi talousarvioaloitetta1.10.2026 12:19:41 EEST | Tiedote
SDP:n kansanedustaja Timo Suhonen on jättänyt kuusi talousarvioaloitetta eduskunnalle vuoden 2027 valtion tulo- ja menoarvioesitykseen eli budjettiin.
SDP:n Helena Marttila: Kissojen vapaana ulkoilu taajamissa on kiellettävä1.10.2026 11:32:53 EEST | Tiedote
Eduskunnassa äänestetään huomenna kansalaisaloitteesta, jossa esitetään kissojen vapaana ulkoilun kieltämistä. SDP:n kansanedustajan Helena Marttilan mukaan aloite nostaa esiin tärkeän kysymyksen vastuullisesta lemmikinpidosta sekä luonnon ja eläinten hyvinvoinnin turvaamisesta. Marttila on jäsen mietinnön laatineessa maa- ja metsätalousvaliokunnassa. – Kyse on kissojen hyvinvoinnista, luonnonsuojelusta ja yhteisestä vastuustamme luonnon monimuotoisuuden turvaamisessa, toteaa Marttila.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
