Ihmisisistä huolehtiminen ei lopu koronan takia
20.3.2020 16:31:07 EET | SDP EDUSKUNTA | Tiedote

Sosiaali- ja terveysministeriö tiedotti tänään koronavirustilanteen vaikutuksesta sosiaali- ja terveydenhuollon palveluihin. Koronavirus tulee vaikuttamaan kaikkeen toimintaamme ja palveluihin jollain tavalla. Eduskunta hyväksyi aiemmin tällä viikolla käyttöön valmiuslain soveltamisasetukset ja Suomessa eletään nyt poikkeuksellisissa oloissa.
Sosiaali- ja terveyspalvelut käsittävät paljon enemmän kuin erikoissairaanhoidon, joten vaikutukset koronaepidemialla ovat laajat. Välttämättömät sosiaali- ja terveyspalvelut on järjestettävä ja palveluiden saatavuus on turvattava myös poikkeusoloissa, eikä yksittäisiä palveluita saa lakkauttaa vaan päätökset tulee tehdä asiakas huomioiden. Perusterveydenhuollon supistamistoimet tulee ministeriön mukaan ottaa käyttöön vasta siinä vaiheessa kun tilanne on niin akuutti, että on pakko.
Poikkeusoloissa peruspalvelut ovat tärkeitä ja niillä on tärkeä rooli myös siinä, että erikoissairaanhoidon palvelut eivät kuormitu. Juuri siitä syystä esimerkiksi sosiaalihuollon palveluita sekä ennaltaehkäisevää toimintaa on tärkeä jatkaa niin pitkään kuin mahdollista. Jos palveluiden osalta joudutaan priorisoimaan, tulee tässä huomioida ensisijaisesti haavoittuvassa asemassa olevat ihmiset.
Valmiuslain nojalla kunta voi luopua laajemman palvelutarpeen arvioinnin tekemisestä, mutta valmiuslakikaan ei oikeuta yksiselitteiseen palveluiden lopettamiseen kokonaan.
Viljanen korostaakin ennaltaehkäisevän työn merkitystä tässä tilanteessa: - Esimerkiksi sosiaalihuolto huolehtii haavoittuvassa asemassa olevista ihmisistä ja heidän palveluistaan. Nyt meidän on tärkeä jatkaa työtä tällä ja kaikilla muilla sektoreilla, jotta vältymme siirtämästä kuormitusta erikoissairaanhoitoon, jolle tehtävää on muutenkin tulossa koronapotilaiden hoidon vuoksi.
– Erityisesti huomioon tulee ottaa haavoittuvassa asemassa olevat, sekä erityisen tuen tarpeessa olevat ihmiset ja heidän palveluiden turvaaminen. Muun muassa asunnottomat, vammaiset ja mielenterveyden ongelmista kärsivät ihmiset tulee pitää palveluiden piirissä myös poikkeusoloissa, sillä juuri näinä aikoina peruspalveluiden merkitys korostuu, toteaa Viljanen.
Myös lapset pitää tilanteessa huomioida.
–Näinä poikkeusaikoina monen lapsiperheen arki on mullistunut. Tällaisina aikoina korostuu se, että lastensuojelun tukitoimet toimivat ja lapsiperheet saavat oikeanlaista tukea tilanteesta huolimatta, Viljanen sanoo.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Heidi ViljanenKansanedustaja
Puh:044 730 8814Kuvat

Tietoja julkaisijasta
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA
SDP:n Eskelinen: Perussuomalaisten vastuunpakoilu bensapuheista syö tilaa ihmisten aidolta hädältä26.9.2026 15:00:35 EEST | Tiedote
Moni suomalainen uskoi, että kun perussuomalaiset pääsevät hallitukseen, bensan hinta laskee roimasti. Taustalla lienee se, että oppositiossa ollessaan perussuomalaiset tekivät bensasta välikysymyksen. Hallitus haluttiin kaataa, kun bensalitran hinta oli alle kaksi euroa.
SDP:n Eveliina Heinäluoma: Irtaantuuko vihreät ensimmäisenä puolueena yhdessä laadituista kotoutumisen tavoitteista?26.9.2026 13:45:13 EEST | Tiedote
SDP:n kesäkokouksessa julkistama nuorten turvallisen arjen toimenpidepaketti velvoittaa vanhempia ja samalla turvaa maahanmuuttajataustaisten lasten oikeutta hyvään kielitaitoon. Se myös esittää lisäpanostuksia kouluille, joissa on paljon vieraskielisiä lapsia. SDP:n hallintovaliokunnan jäsen Eveliina Heinäluoma pitää outona, että vihreissä näitä linjauksia moititaan. Vihreän eduskuntaryhmän puheenjohtaja Oras Tynkkynen kritisoi SDP:n linjauksia tänään puoluevaltuuston kokouksessa.
SDP:n Marttila kiittää: Lapsirauharikos etenee lausuntokierrokselle26.9.2026 12:01:00 EEST | Tiedote
Kansanedustaja Helena Marttila (sd.) antaa hallitukselle kiitokset siitä, että se tarttui kansanedustajien enemmistön esittämään huoleen ja vie eteenpäin lapsirauharikosta koskevaa lainsäädäntöä. Lakiehdotus lähetettiin eilen (25.9.) lausuntokierrokselle. Ehdotuksen mukaan rikoslakiin lisättäisiin rangaistuksen koventamisperusteeksi lapsen läsnäolo henkeen, terveyteen tai vapauteen kohdistuvissa rikoksissa.
SDP:n Lauri Lyly: Orpon hallituksen toimet pitkäaikaistyöttömyyden kasvun katkaisemiseksi puuttuvat26.9.2026 10:15:00 EEST | Tiedote
Pitkäaikaistyöttömyys on kasvanut Orpon hallituksen aikana 1990-luvun alun laman aikaisiin lukemiin. Silti toimia sen kasvun pysäyttämiseksi ei ole hallitukselta näkynyt. Viimeisenä toimenaan juuri ennen vaaleja hallitus tuo nyt pitkäaikaistyöttömille velvollisuuden osallistua hankkeisiin, joita voivat järjestää esimerkiksi järjestöt. Voimaan se on tulossa vastaan ensi vuonna. Tähän on luvattu noin 13 miljoonaa euroa. Osaamisseteliin on tälle vuodelle varattu 20 miljoonaa euroa. Pitkäaikaistyöttömiä on tällä hetkellä yli 143 000.
SDP:n Matias Mäkynen: Nuorten naisten mielenterveyden kuormitus on yhteiskunnan hälytysmerkki26.9.2026 08:51:15 EEST | Tiedote
Yhteiskunta on sairas. Kelan tekemä tarkastelu paljastaa, että joka kolmas vuonna 1997 syntynyt nainen on saanut mielenterveyteen liittyvää etuutta, kun miehistä vastaava luku on joka seitsemäs.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
