Iiris Suomela: “Venäjän energiatulot on tyrehdytettävä”
19.4.2022 14:57:30 EEST | Vihreät - De Gröna | Tiedote

- Isoin haaste on venäläinen fossiilinen energia, josta Eurooppa on edelleen riippuvainen. Ennen sotaa yli 60 % Venäjän vientituloista tuli energiasta. Tämä tulolähde on tyrehdytettävä, Suomela sanoi.
- Tarvitaan myös uusia toimia. Vihreät on esittänyt esimerkiksi suoraa tukea maalla asuville pienituloisille suomalaisille. Hallitus käynnisti selvityksen asiasta jo helmikuussa, ja nyt Ukrainan sodan myötä kiire on entistäkin kovempi, Suomela painotti.
Suomela iloitsi siitä, että Vihreiden tavoite viime vuosien rajujen koulutusleikkausten perumisesta on toteutunut.
- Jokaiselle on varmistettava vähintään toisen asteen koulutus, mitä oppivelvollisuuden pidentäminen ja panostukset opiskelijahuoltoon helpottavat merkittävästi. Myös korkeakouluille on varmistettava riittävä rahoitus, Suomela totesi.
Suomelan mukaan panostukset koulutukseen ja tutkimukseen ovat välttämättömiä Suomen kilpailukyvyn, huoltovarmuuden ja riippumattomuuden vahvistamiseksi. Hänen mukaansa on pidettävä kiinni siitä, että TKI-rahoitus nostetaan neljään prosenttiin bruttokansantuotteesta vuoteen 2030 mennessä.
Avainsanat
Kuvat
Linkit
Tietoja julkaisijasta
Vihreät - De GrönaMannerheimintie 15b A, 4 krs
00260 Helsinki
09 5860 4160, viestinta@vihreat.fihttps://www.vihreat.fi
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Vihreät - De Gröna
Vihreiden Jenni Pitko: Hallitus tiesi leikkausten seuraukset ja antoi asunnottomuuden kasvaa29.1.2026 12:25:06 EET | Tiedote
Helsingin Sanomat uutisoi, että asunnottomuus nousi viime vuonna toista vuotta peräkkäin Valtion tukeman asuntorakentamisen keskuksen (Varke) tuoreen selvityksen mukaan. Vihreiden varapuheenjohtajan ja kansanedustaja Jenni Pitkon mukaan kehitys osuu yksiin hallituksen asumisen ja sosiaaliturvan leikkausten kanssa ja uhkaa kääntää pitkään jatkuneen myönteisen kehityksen.
Vihreiden Hanna Holopainen: Uutisointi hyvinvointialueiden tilinpäätöksistä on hämäävää – hyvinvointialueiden rahoituslakia on uudistettava.28.1.2026 14:35:49 EET | Tiedote
Vihreiden kansanedustaja Hanna Holopaisen mukaan hyvinvointialueiden tilinpäätösten tulosjärjestys ei kuvaa hyvää johtamista. Hän korostaa, että säästöt tarkoittavat käytännössä palveluiden heikentämistä.
Vihreiden Hyrkkö: Höveli veropolitiikka söi hallituksen talouspolitiikalta pohjan28.1.2026 09:31:38 EET | Tiedote
Valtiovarainvaliokunnan varapuheenjohtaja ja vihreän eduskuntaryhmän varapuheenjohtaja Saara Hyrkkö moittii hallitusta talouspolitiikan epäonnistumisesta. Yle uutisoi tänään VTV:n arviosta koskien hallituksen sopeutuspäätöksiä.
Vihreiden Krista Mikkonen vaatii lakiesityksen valmistelun keskeyttämistä: “Viranomaisten rooleja ei pidä sekoittaa”23.1.2026 16:28:31 EET | Tiedote
Vihreiden kansanedustaja ja entinen sisäministeri Krista Mikkonen kritisoi Rajavartiolaitokselle ehdotettuja uusia valtuuksia, jotka kajoavat voimakkaasti ihmisten perusoikeuksiin ja sekoittavat viranomaisten työnjakoa.
Vihreiden Forsgrén vaatii: läheisen suhteen on oltava koventamisperuste väkivaltatuomioissa23.1.2026 11:30:54 EET | Tiedote
Yhdenvertaisuusvaltuutetun tuore selvitys paljasti, että Suomessa määrätyissä väkivaltarikosten rangaistuksissa ei ole huomioitu riittävästi väkivallan tapahtumista pari- tai lähisuhteessa. Kansanedustaja Bella Forsgrén vaatii, että lähisuhteessa tapahtuvasta väkivallasta tulee seurata kovennettu rangaistus.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
