Ikuista totuutta etsitään nyt Helsingin Kirjamessuilla
23.10.2019 10:06:23 EEST | Basam Books | Tiedote
Kirja Gnosis kertoo nimensä mukaisesti gnosiksen eli mystisen alkutiedon kulkeutumisesta muinaisen Egyptin mysteerikouluista Mesopotamian, Intian ja Lähi-Idän uskontoihin sekä antiikin filosofien ja alkukristillisen ajan gnostikkojen ajatteluun.
Kirjoittaja Pentti Tuominen lähestyy aihetta tutkivan journalistin kynällä, mistä seuraa paitsi uusia teorioita myös draamallista jännitettä. Faktat ja fiktiot elävät sulassa sovussa ja jättävät johtopäätökset sekä mielipiteen muodostamisen kullekin lukijalle.
Gnosis on kirja, johon on syytä suhtautua avoimin mielin, kuten elämäänkin. Sanotaan, että vuorelle johtaa monta polkua. Teoksessa ovat polku ja maisema. Ne johtavat löytöretkelle paitsi omaan sisimpään myös ulkoiseen todellisuuteen. Mytologisesti: totuus ei pala tulessakaan.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Pike Hilakari
pike@basambooks.fi
+358 40 532 4783
Linkit
Tietoja julkaisijasta
Helsinkiläinen erikoiskustantamo Basam Books on palannut juurilleen filosofian, kaunokirjallisten klassikkojen, runojen ja suurten hahmojen elämäkertojen pariin. Vanha kunnon Basam Books jatkaa tutulla laadusta tinkimättömällä linjallaan ja kustantamon puikkoihin on palannut yli 20 vuotta alalla toiminut kustannusjohtaja Batu Samaletdin. Jatkossa kustannusohjelmaamme kuuluvat vahvasti myös äänikirjat, tavoitteena on tuoda kaikki Basam Booksin mestariteokset kuunneltavaksi myös äänikirjoina!
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Basam Books
Heikki Peltolan uusin kirja kutsuu lukijan näkemään elämän ihmeen yli tuhannen havainnon kautta16.2.2026 08:22:00 EET | Tiedote
Heikki Peltolan uusin kirja "Oikein & Hyvin - Elämä suorana" tutkii elämän ihmettä. Teos tarjoaa vaihtoehdon egoistiselle maailmankuvalle ja rohkaisee oikeaan näkemiseen ja hyvään tekemiseen. Saatavilla myös Peltolan itsensä lukemana äänikirjana. Lisätietoja: anita@basambooks.fi.
Paula Malleuksen uusi kirja opastaa kestävään liiketoimintaan muoti- ja tekstiilialalla10.2.2026 15:21:57 EET | Tiedote
"UPCYCLING - Neuleiden toinen elämä ja liiketoiminnan kehittäminen" on opas kestävään liiketoimintaan muoti- ja tekstiilialalla. Kirja tarjoaa työkaluja liikeidean kehittämiseen ja ideoita neuleiden uudelleenkäyttöön. Malleus, vastuullisen muodin pioneeri, jakaa lähes 20 vuoden yrittäjäkokemuksensa.
Lindsay L. Gibsonin kirja auttaa voittamaan menneisyyden haasteet15.12.2025 08:18:00 EET | Tiedote
Lindsay L. Gibsonin kirja tarjoaa työkaluja voittaa menneisyyden haasteet ja kasvaa vahvaksi aikuiseksi, vaikka vanhemmat olisivat olleet emotionaalisesti kypsymättömiä. Teoksessa käsitellään erilaisia kypsymättömiä vanhemmuuden muotoja ja annetaan käytännön ohjeita parempien ihmissuhteiden muodostamiseen. Suomentanut Juha Kuvajainen.
"Tuhannen mestarin runot" - kiinalaisen klassikkorunouden laajin suomennos11.12.2025 08:18:00 EET | Tiedote
Qianjiashi, "Tuhannen mestarin runot", on merkittävä kiinalainen runoantologia, joka koottiin Song-dynastian lopulla. Sisältäen 224 runoa noin sadalta Tang- ja Song-kausien runoilijalta, se muodostaa laajimman suomennoksen kiinalaisesta runoudesta. Teos sisältää runojen selitykset ja kommentit. Kirjan on suomentanut Tero Tähtinen.
"Aavekipu" – Rakkauden biologiaa, petosta ja halun logiikkaa28.11.2025 08:18:00 EET | Tiedote
Onko rakkaus biologinen harha vai elämää ylläpitävä voima? Marja-Riitta Vainikkalan Aavekipu on epärakkausromaani, joka tutkii halua, petosta ja rakkauden kemiaa ilman vaaleanpunaisia suodattimia.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme

