Ilmarinen vaihtaa vertailuindeksiä ilmaston vuoksi

Ilmarisen tavoite on, että sijoitussalkku on hiilineutraali vuoden 2035 loppuun mennessä.
- Tavoittelemme siis sitä, että sijoituskohteidemme tuottamat ilmastopäästöt ja toiminnan ilmakehästä poistamat kasvihuonekaasut eli hiilinielut ovat tasapainossa, eli nettoilmastopäästö on nolla, Mikko Mursula sanoo.
Tähän asti Ilmarisen salkunhoitajat ovat käyttäneet sisäisesti hoidetuissa listatuissa osakkeissa vertailuindekseinä useita ESG-indeksejä. Ne ovat laajoja vastuullisuusindeksejä, joissa otetaan huomioon kaikki vastuullisuusnäkökulmat: ympäristö, sosiaaliset näkökulmat ja hyvä hallintotapa.
Nyt Ilmarinen vaihtaa vertailuindeksin ESG-indeksistä MSCI Climate Action -indeksiin, joka keskittyy enemmän ilmastoon.
Salkunhoitajat käyttävät uutta indeksiä vertailukohtana sisäisesti hoidetuissa omaisuusluokissa. Muutos vaikuttaa vertailuindekseihin listatuissa osakesijoituksissa. Kyse on noin 17 miljardin euron sijoituksista.
- Kehitämme toimintaamme jatkuvasti, ja tarvitsimme indeksin, joka ohjaa meitä paremmin kohti ilmastotavoitteitamme, Mursula sanoo.
Indeksitarjontaa on paljon, mutta usein niissä hiilijalanjäljen väheneminen on seurausta sektoripainoista eli siitä, että sijoituksia suuripäästöisille sektoreille vähennetään huomattavasti.
- Se ei riitä meille. Ainoa tapa vähentää ilmastoriskejä on saada aikaan muutoksia reaalitaloudessa. Siksi haluammekin edistää todellisia päästövähennyksiä sijoittamalla myös runsaspäästöisemmillä toimialoilla toimiviin yrityksiin, jotka toteuttavat siirtymää vähähiiliseen talouteen. Tällaisten yritysten siirtymä on välttämätöntä, jotta koko maailmantalous pystyy irtautumaan fossiilisista polttoaineista, vastuullisen sijoittamisen johtaja Karoliina Lindroos kertoo.
Ilmarinen mukana kehittämässä indeksiä
MSCI Inc (NYSE: MSCI) - johtavia kriittisten päätöksenteon tukityökalujen ja -palvelujen tarjoajia maailmanlaajuiselle sijoitusyhteisölle - tarjoaa laajan valikoiman ESG- ja Climate-indeksejä, jotka mahdollistavat sen, että sijoittaja integroi ilmastonäkökohdat globaaleihin ja alueellisiin osakesalkkuihin. MSCI Climate Action -indeksit on kehitetty koostumaan yrityksistä, jotka toteuttavat mitattavissa olevia toimia päästöjensä torjumiseksi kaikilla yhdellätoista Global Industry Classification Standard (GICS) määritelmän mukaisella toimialalla.
Menetelmässä kunkin toimialan yhtiöt asetetaan paremmuusjärjestykseen ilmastokriteerien perusteella. Kriteerit perustuvat yritysten hiilineutraaliustavoitteiden asettamisen ja ilmastoriskien hallinnan arviointiin. Tämän perusteella indeksi valitsee kunkin GICS-sektorin yritysten ylimmän puoliskon.
- Olemme olleet mukana kehittämässä tuotetta, jossa pyritään pienentämään ilmastomuutoksesta sijoitusten arvolle aiheutuvia riskejä ja hyödyntämään ilmastonmuutoksen torjunnan tarjoamia mahdollisuuksia, senior salkunhoitaja Juha Venäläinen sanoo.
- MSCI Climate Action -indeksit on luotu sijoittajille, jotka tavoittelevat sijoitussalkkuunsa altistusta yrityksille, jotka etenevät merkittävästi kohti nettonollatavoitetta ja vaikuttavat siten ilmastonmuutoksen systeemitason ilmastoriskeihin. Olemme iloisia voidessamme työskennellä Ilmarisen kanssa antaaksemme työkalut sellaisten salkkujen kehittämiseen, jotka noudattavat heidän ilmastotavoitteitaan, integroivat ilmastonäkökohdat ja saavuttavat sijoitustavoitteensa, MSCI:n asiakaspäällikkö Axel Kilian kertoo.
Vastuullisuusindeksi myös korkosijoituksiin
Yrityslainoissa (Investment Grade) otettiin myös käyttöön ESG-vertailuindeksi.
- Meille tässä vaiheessa paras ratkaisu on ESG-indeksi, joka ohjaa myös hiilijalanjälkeä parempaan suuntaan. Korkosijoituksissa ESG-indekseillä on lyhyempi historia kuin osakesijoituksissa. Seuraamme aktiivisesti indeksien kehitystä ja olemme valmiina siirtymään ilmastoindeksiin, kun osakesijoituksia vastaava tuote on lanseerattu, korkojohtaja Kari Eerola kommentoi.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Karoliina Lindroos, vastuullisen sijoittamisen johtaja, 040 577 2203, karoliina.lindroos@ilmarinen.fi
Juha Venäläinen, senior salkunhoitaja, 050 575 8618, juha.venalainen@ilmarinen.fi
Kuvat

Tietoja julkaisijasta
Ilmarinen on työeläkeyhtiö ihmistä varten. Huolehdimme 1,1 miljoonan ihmisen eläketurvasta ja pidennämme työuria, jotta jokainen voi suhtautua huomiseen luottavaisena ja toiveikkaana. Me teemme töitä tänään, jotta asiakkaittemme toimeentulo on turvattu huomenna. Näin varaudumme hyvään huomiseen. Eläkevastuiden katteena on yli 60 miljardin euron sijoitusvarallisuus.
Lisätietoja: www.ilmarinen.fi.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Ilmarinen
Kutsu kesätoimittajille: Saanko koskaan eläkettä? – tervetuloa Ilmarisen aamiaistilaisuuteen 6.6.20258.5.2025 12:11:38 EEST | Tiedote
Karkaako eläkeikä, saanko koskaan eläkettä? Miksi mielenterveyssyyt vievät yhä nuorempia pois työelämästä? Kesätoimittaja, tule tapamaan Ilmarisen väkeä ja päivitä tietosi eläkkeistä, työkyvystä sekä työurista perjantaina 6.6.2025. Luvassa on myös ideoita juttuaiheiksi!
Ilmarisen toimitusjohtaja vaihtuu5.5.2025 07:49:48 EEST | Tiedote
Työeläkeyhtiö Ilmarisen toimitusjohtaja Jouko Pölönen on ilmoittanut jättävänsä yhtiön ja siirtyvänsä uusiin tehtäviin yhtiön ulkopuolelle. Uuden toimitusjohtajan haku käynnistyy heti.
Växthusgasutsläppen från Ilmarinens pensionsinvesteringar minskade avsevärt30.4.2025 15:43:13 EEST | Tiedote
Kolintensiteten i arbetspensionsbolaget Ilmarinens noterade placeringar minskade betydligt jämfört med 2020. Detta framgår av Ilmarinens första lagstadgade hållbarhetsrapport. – Vi har systematiskt vidtagit åtgärder enligt vår klimatfärdplan och detta har burit frukt, säger Karoliina Lindroos, Ilmarinens direktör för ansvarsfulla placeringar.
Greenhouse gas emissions of Ilmarinen’s pension investments decreased significantly30.4.2025 15:40:22 EEST | Tiedote
The carbon intensity of Ilmarinen’s listed investments decreased significantly from 2020. This is reflected in Ilmarinen’s first statutory sustainability report. “We have systematically implemented measures in line with our climate roadmap, and this has produced results,” says Karoliina Lindroos, Head of Responsible Investments at Ilmarinen.
The first quarter in Ilmarinen: Return on investments was 0.2 per cent, solvency was strong, and cost-effectiveness improved25.4.2025 13:08:57 EEST | Tiedote
Ilmarinen’s return on investments was 0.2 per cent, investment assets EUR 63.1 billion and solvency capital EUR 13.7 billion. Strong solvency enables the long-term investment of pension assets in an unstable market situation undermined by the trade war.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme