Ilmarisen suhdanneindeksi: Työntekijämäärä laski yli viisi prosenttia – alueelliset erot pienenivät
15.4.2021 10:38:27 EEST | Ilmarinen | Tiedote
Ilmarisen suhdanneindeksi antaa ajantasaista tietoa Suomen talouden kehityksestä. Se kuvaa muutosta yhteensä yli 40 000 yrityksen ja noin 500 000 työntekijän joukossa.
Suhdanneindeksin työntekijämäärä väheni maaliskuussa -5,5 prosenttia verrattuna vuoden takaiseen ajankohtaan, kun helmikuussa laskua tuli -5,9 prosenttia.
– Työntekijämäärän muutos pysyi maaliskuussa lähes helmikuun tasolla. Vaikka maaliskuussa käytiin keskusteluja tiukoista rajoituksista ja covid-19 tartunnat olivat nousussa, ei tällä ollut maaliskuun työntekijämääriin merkittävää negatiivista vaikutusta. Toimialoista majoitus- ja ravitsemusalan työntekijämäärä putosi eniten eli -28 prosenttia, sanoo Ilmarisen tutkija Jouni Vatanen.
– Henkilöstövuokrauksessa työntekijämäärä oli -19 prosenttia pienempi verrattua vuoden takaiseen ajankohtaan, kun se oli vielä helmikuussa -22 prosentin laskussa. On huomattava, että viime vuoden maaliskuussa henkilöstövuokrauksen työntekijämäärä oli lähtenyt jo laskuun, joten sikäli tilanne ei alan työntekijämäärissä ole kehittynyt yhtä myönteisesti kuin luvut antavat ymmärtää.
Maaliskuun luvuissa oli havaittavissa myös muutamia positiivisia signaaleja.
– Tietotekniikassa ja viestinnässä työntekijämäärä oli lähes viime vuoden tasolla, ja teollisuuden tilanne oli vain hieman yli yhden prosenttiyksikön päässä vuoden takaisesta tilanteesta. Myös kaupan alan työntekijämäärä oli laskenut ainoastaan vähän vuoden takaisesta, Jouni Vatanen kommentoi.
Alueelliset erot pienenivät
Maaliskuun suhdanneindeksissä alueiden väliset erot kaventuivat. Etelä-Suomessa suhdanneindeksi laski maaliskuussa -5,1 prosenttia (helmikuussa -5 %), kun Pohjois-Suomessa se laski -7,4 prosenttia ( -8,2 %). Pudotus oli suurinta Lapin maakunnassa, jossa työntekijämäärä laski -12 prosenttia vuoden takaisesta.
Etelä-Suomi (-5,1 %): Pahimpia kärsijöitä ovat olleet majoitus- ja ravitsemusala sekä kuljetus. Maaliskuussa majoitus- ja ravitsemusalan työntekijämäärän lievä lasku jatkui ja oli nyt -29 prosenttia. Kuljetusalalla työntekijöitä oli 14 prosenttia vähemmän kuin vuosi sitten. Terveys- ja sosiaalipalveluiden työntekijöitä oli maaliskuussa saman verran kuin vuosi sitten, kun vielä joulukuussa työntekijöitä oli kolme prosenttia enemmän.
Länsi-Suomi (-6,2 %): Myös Länsi-Suomessa majoitus- ja ravitsemusaloilla (-29 %) sekä kuljetusalalla (-9 %) työntekijöitä oli merkittävästi vuoden takaista vähemmän. Tietotekniikka-ala kasvoi selvästi koko vuoden 2020, ja myös tämän vuoden maaliskuussa työntekijöitä oli noin neljä prosenttia enemmän kuin vuosi sitten.
Itä-Suomi (-4,4 %): Itä-Suomen tilanne muuttui maaliskuussa parempaan suuntaan, vaikka kaikkien seurattujen toimialojen työntekijämäärän muutosluku oli yhä negatiivinen. Erityisesti erottuivat majoitus- ja ravitsemus (-16 %) ja kuljetus (-8 %). Myös kaupan alan tilanne oli synkkä ja työntekijämäärä laski siellä kuusi prosenttia. Myönteistä oli, että teollisuudessa työntekijämäärä laski vuoden takaisesta vain vähän (-0,1 %). Myös rakentamisen työntekijämäärä oli ainoastaan kaksi prosenttia vähemmän kuin vuosi sitten.
Pohjois-Suomi (-7,4 %): Pohjois-Suomessa tilanne parantui eniten kärsineiden majoitus- ja ravitsemusalan sekä matkajärjestäjien ja henkilöstövuokrausalan osalta. Myönteisen kehityksen taustalla oli kotimaanmatkailu. Kotimaanmatkailu ei kuitenkaan riitä korvaamaan ulkomaisten turistien katoa, joten henkilöstömäärät näillä toimialoilla olivat yhä merkittävästi matalammat kuin vuosi sitten. Maaliskuussa työntekijämäärät olivat matkajärjestäjien toiminnassa laskeneet -62 prosenttia, henkilöstövuokrauksessa -27 prosenttia sekä majoitus- ja ravitsemusalalla -34 prosenttia. Myönteistä on, että kaivostoiminnassa (+5 %) työntekijämäärä päätyi plussalle ja rakentamisessa pudotusta vuoden takaiseen oli vain hieman (-2 %).
Suhdanneindeksiä on julkaistu vuodesta 2013 lähtien. Suhdanneindeksin seurantaryhmä koostuu yli 40 000:sta eri toimialoilla toimivasta Ilmarisen asiakasyrityksestä, jotka ilmoittavat palkkatietonsa tulorekisteriin. Suhdanneindeksi kuvaa yritysten työntekijämäärän muutosta edellisvuoteen verrattuna. Indeksissä on huomioitu koko tarkastelujakson ajan Ilmarisen asiakkaina olleet yritykset, joten tulevat tai lähtevät asiakasyritykset eivät vaikuta indeksin kehitykseen.
Tutustu tarkemmin:
Lisätietoja:
Jouni Vatanen, tutkija, p. 050 5712 309, jouni.vatanen@ilmarinen.fi
Liina Aulin, viestintä- ja yhteiskuntasuhdejohtaja, p. 040 7709 400, liina.aulin@ilmarinen.fi
Avainsanat
Linkit
Tietoja julkaisijasta
Ilmarinen on työeläkeyhtiö ihmistä varten. Huolehdimme 1,1 miljoonan ihmisen eläketurvasta ja pidennämme työuria, jotta jokainen voi suhtautua huomiseen luottavaisena ja toiveikkaana. Me teemme töitä tänään, jotta asiakkaittemme toimeentulo on turvattu huomenna. Näin varaudumme hyvään huomiseen. Eläkevastuiden katteena on yli 60 miljardin euron sijoitusvarallisuus.
Lisätietoja: www.ilmarinen.fi.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Ilmarinen
Yhä useammalla alalla työskennellään yli alimman eläkeiän – ilmiö ei rajoitu asiantuntijatyöhön17.9.2026 08:45:42 EEST | Tiedote
Yhä useammalla alalla työskennellään yli alimman eläkeiän. Asiantuntijatehtävissä tämä on yleisintä, mutta työssä pidempään jatkavia löytyy myös fyysisesti kuormittavista ammateista, kuten siivous- ja sairaanhoitotyöstä. Tiedot selviävät Ilmarisen työuraindeksistä.
Vetävätkö datakeskusinvestoinnit rakennusalan työllisyyden nousuun? Ilmarisen suhdanneindeksi ei vielä näytä käännettä15.9.2026 09:11:40 EEST | Tiedote
Työntekijämäärä väheni elokuussa Ilmarisen suhdanneindeksin yrityksissä 0,6 prosenttia vuodentakaisesta. Rakennusalan työntekijämäärä väheni peräti 1,8 prosenttia. Rakennusalan työllisyys supistui erityisesti Etelä-Suomessa, kun taas Itä-Suomessa nähtiin hienoista kasvua.
Kysely: Toivotun ja arvioidun eläkeiän välillä kolmen vuoden ero2.9.2026 09:25:34 EEST | Tiedote
Lähes kuusi kymmenestä uskoo jäävänsä eläkkeelle myöhemmin kuin haluaisi. Toivotun ja arvioidun eläkeiän välillä on keskimäärin noin kolmen vuoden kuilu. Noin joka toinen epäilee työkykynsä kestämistä eläkeikään asti. Tiedot selviävät Ilmarisen tuoreesta kyselytutkimuksesta, johon vastasi hieman yli 1 000 henkilöä.
Ilmarinens placeringar genererade 5,3 procent, dvs. 3,5 miljarder euro, solvensen stärktes18.8.2026 09:07:13 EEST | Tiedote
Arbetspensionsbolaget Ilmarinens första halvår var starkt. Placeringsavkastningen i januari–juni var 5,3 procent, dvs. 3,5 miljarder euro. Solvensen stärktes och kundanskaffningen var på en god nivå.
Ilmarinen’s return on investments was 5.3 per cent, or EUR 3.5 billion, and solvency strengthened18.8.2026 09:05:15 EEST | Tiedote
Ilmarinen had a strong first half of the year. In January–June, the return on investments was 5.3 per cent, or EUR 3.5 billion. Solvency ratio improved, and customer acquisition was at a good level.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
