INBJUDAN OCH MEDDELANDE: presskonferens om Visa Knuuttilas utställning Hypnagogia
4.12.2020 09:44:46 EET | Vaasan kaupunki - Vasa stad | Pressmeddelande

INBJUDAN till presskonferens om Visa Knuuttilas utställning Hypnagogia
Välkommen till presskonferens om konstnär Visa Knuuttilas utställning Hypnagogia fredag 11.12.2020 kl. 11 i Vasa konsthall, adress Senatsgatan 1 B, Vasa.
På plats under presskonferensen är konstnär Visa Knuuttila, Vasa stads museers amanuens Anna Franck och tf amanuens Nina Takala.
Utställningen öppnas för publiken 12.12.2020 kl. 11 i Vasa konsthall.
Mer information:
Amanuens Anna Franck, Vasa stads museer, tfn 040 672 5415, anna.franck@vasa.fi
MEDDELANDE: Visa Knuuttila Hypnagogia 12.12.2020 - 14.3.2021
På årets sista utställning i Vasa konsthall förflyttas tankarna till andra dimensioner, till en värld av associationer och hallucinationer. I Visa Knuuttilas verk uppfattas ”drömmar” som ett så gränslöst begrepp som möjligt. “Drömmar” består av alla de sidor av det mänskliga väsendet och av människolivets dimensioner som filtreras ur vårt medvetande: det medvetande sinnets gränszoner och diskontinuiteter, förnimmelsevärldens gränser, undermedvetandets surrealism.
Liminalitet, dvs. en övergångsfas från ett tillstånd till ett annat
Knuuttilas utställning består av videon och fotografier som rör sig i olika mellantillstånd, dvs. liminalitetstillstånd t.ex. i gränszonen mellan sömn och vaket tillstånd. Konstnären berättar att begreppet liminalitet kommer från det latinska ordet limen som betyder tröskel – i ordet ingår tanken om en dörröppning, om att förflytta sig från ett tillstånd till ett annat. I liminalitet har man lämnat det föregående tillståndet och dess lagbundenheter bakom sig och det följande tillståndets nya regler gäller inte ännu – dvs. man befinner sig en stund i ett odefinierat tillstånd, där inga normala regler existerar.
– Begreppet liminalitet började allt oftare dyka upp i mitt arbete som uppträdande artist för flera år sedan, först i sideshow-cirkusen, senare i samband med butoh och performance. Jag har ända sedan barn varit fascinerad av mellantillstånd, gråa zoner, icke-platser både fysiskt och på tankenivå, berättar Knuuttila.
Konstnären berättar att han eftersträvar sådana arbetsmetoder och processer till vilka det ansluter sig möjligast lite färdiga regler. Därför kommer han i sitt arbete ofta in på områden som ligger mellan olika konstarter.
Hur mellantillstånden upplevs i vardagen
Till skillnad från en övergripande övergång, som liminalitet syftar på, kan människors dagliga erfarenheter kallas för liminaliteter. Av dylika liminaliteter består videoverket Hypnagogia (2019). I verket byter sömn och vaket tillstånd plats i tre verkligheter jämsides. Verket är inspelat under vintern och våren (2018-2019) i Finland, Brasilien och Frankrike. I videoverket har konstnär Ella Tahkolahti huvudrollen. Produktionen av verket har erhållit understöd från AVEK / Tuuli Penttinen-Lampisuo.
– Före pandemin reste jag bl.a. i Europa och Brasilien. Jag spenderade mycket tid i fortskaffningsmedel, väntsalar, hållplatser, vägrenar, offentliga toaletter, i olika slags icke-rum. Till resandet ansluter sig också många olika slags mellantillstånd: jetlag, kulturskillnader, dissociation, främlingskap samt besynnerliga, utsvävande drömmar, berättar Knuuttila.
Videoverken refererar till antikens Grekland
Videoverken Pan (2020) och Kronos (2015) refererar till Grekiska mytologin under antiken och tolkar antikens myter på ett nytt sätt med performance och videokonst som hjälpmedel. Pan var i den grekiska mytologin naturens gud och kreativitetens källa. Ordets ”pan” etymologi hänvisar till världsalltet, naturen och allt vad dess lagar inbegriper. Pan var av de grekiska gudarna den mest djuriska: Pan som levde i skogarna som en vilde, deltog inte i de övriga gudarnas dramer på något sätt. Under historiens gång i och med de moderna religionernas uppsving, svartmålades Pan och förvandlades till en demon; man ansåg att människan har kuvat naturen under sin vilja. Den nästan nu bortglömda Pan har återvänt till den kollektiva medvetenheten i form av pandemi och panik.
Knuuttilas bildskapande har oftast gått hand i hand med hans fysiska uppträdanden. Konstnären använder nuförtiden i sitt skapande av bilder redskap från sina uppträdanderesor både konkret och vad gäller teknikerna. Därför är fotografierna på utställningen i stor utsträckning gjorda med blandteknik. Utgångspunkterna är performativa och kroppsliga, men olika bildkonstnärliga metoder har utnyttjats fritt. Förutom Knuuttila förekommer i bilderna danskonstnär Jonna Lehto som modell.
Om konstnären
Visa Knuuttila (f. 1976) är en performance- och bildkonstnär som bor och arbetar i Helsingfors. Han utexaminerades till bildkonstnär från läroanstalten för konst och kommunikation i Tammerfors (idag TAMK Mediapolis) år 2002. Han har haft privata utställningar och deltagit i grupputställningar både i Finland och utomlands. Knuuttila har turnerat med cirkus- och performancegrupper och uppträtt på performanceevenemang, festivaler och i videoverk.
Utställningen har fått understöd från Suomen Kulttuurirahasto (Etelä-Pohjanmaan rahasto).
Nyckelord
Kontakter
Mer information:
Amanuens Anna Franck, Vasa stads museer, tfn 040 672 5415, anna.franck@vasa.fi
Bilder


Länkar
Om
Aina aurinkoinen Vaasa on Pohjolan energiapääkaupunki, jossa yhdistyvät innovatiivisuus, teknologia, laadukkaat palvelut, monipuolinen koulutus- ja kulttuuritarjonta sekä energinen meininki.
Alltid soliga Vasa är Nordens energihuvudstad som förenar innovativitet, teknologi, högklassiga tjänster, mångsidigt utbildnings- och kulturutbud och positiv energi.
Följ Vaasan kaupunki - Vasa stad
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Vaasan kaupunki - Vasa stad
Faurén lohdullinen Requiem soi pitkäperjantaina Vaasan kirkossa27.3.2026 08:00:00 EET | Tiedote
Vaasan kaupunginorkesterin pääsiäiskonsertissa pitkäperjantaina kuullaan päänumerona Gabriel Faurén Requiem, joka on lajissaan poikkeuksellisen valoisa ja lohdullinen näkemys kuoleman jälkeisestä ikuisesta levosta.
Faurés Requiem klingar i Trefaldighetskyrkan på långfredagen27.3.2026 08:00:00 EET | Tiedote
Under Vasa stadsorkesters påskkonsert på långfredagen får vi höra Gabriel Faurés Requiem som konsertens huvudnummer. Ett verk som, inom sin genre, är nästan ovanligt ljust och tröstande i sin syn på den eviga vilan efter döden.
Vasa nådde ett överskott på 9,6 miljoner euro 202526.3.2026 15:00:00 EET | Pressmeddelande
Vasa stads bokslut för 2025 har färdigställts. Det ekonomiska resultatet blev starkare än i budgeten. Verksamhetsmiljön var utmanande, och i året ingick betydande nedskrivningar i anslutning till social- och hälsovårdsfastigheter, men räkenskapsperiodens överskott var trots det 9,6 miljoner euro.
Vaasa saavutti 9,6 miljoonan ylijäämän vuonna 202526.3.2026 15:00:00 EET | Tiedote
Vaasan kaupungin tilinpäätös vuodelle 2025 on valmistunut. Taloudellinen tulos muodostui talousarviota vahvemmaksi. Toimintaympäristö oli haasteellinen, ja vuoteen sisältyi merkittäviä sote‑kiinteistöihin liittyviä arvonalentumisia, mutta tilikauden ylijäämä oli siitä huolimatta 9,6 miljoonaa euroa.
Lövblåsare får inte användas för att ta bort halksand26.3.2026 14:14:31 EET | Pressmeddelande
Vasa stad påminner fastigheters ägare, innehavare, servicebolag och entreprenörer om att undvika onödig dammbildning när gatorna vårstädas. Det är förbjudet att använda lövblåsare för vårstädningen.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum
