Influenssarokotuksissa priorisoidaan riskiryhmäläisiä 30.11. alkaen
Rokotteen saavat ensisijaisesti riskiryhmiin kuuluvat eli
- raskaana olevat naiset
- alle 7-vuotiaat
- 65 vuotta täyttäneet
- sairautensa vuoksi riskiryhmään kuuluvat 7-64-vuotiaat
- varusmiespalveluksen aloittavat
- terveys- ja sosiaalialan ammattilaiset ja opiskelijat
Lisäksi rokotuksen saavat henkilöt, jotka asuvat samassa taloudessa voimakkaasti immuunipuutteisen tai vakavasti sairaan henkilön, yli 65-vuotiaan, alle 6 kk ikäisen tai raskaana olevan kanssa.
Mikäli rokotteita on tämän jälkeen vielä jäljellä, rokotetaan muussa lähikontaktissa riskiryhmäläisten kanssa olevat. Tiedotamme rokotetilanteen kehityksestä talven aikana.
Peru rokotusaikasi, jos et kuulu riskiryhmään
Mikäli et kuulu riskiryhmään, mutta olet varannut rokotusajan, voit perua sen osoitteessa espoo.terveytesi.fi. tai puhelimitse
- terveysasemalle ajan varanneet 09 816 34800 (ma-pe klo 8-16).
- neuvolaan ajan varanneet 09 816 22800 (ma-pe klo 8.30-13.30)
- kouluterveydenhoitoon ajan varanneet yhteys sen koulun terveydenhoitajaan, jolta olet varannut ajan. Kouluterveydenhuollon yhteystiedot löytyvät täältä.
- opiskeluterveydenhoitoon ajan varanneet p. 09 81661234 tai oman oppilaitoksen omaan terveydenhoitajaan. Opiskeluterveydenhoidon yhteystiedot löytyvät täältä.
Mikäli vastaanotolla käy ilmi, ettet kuulu riskiryhmään, emme valitettavasti voi antaa rokotetta ennen kuin rokotteen haluavat riskiryhmiin kuuluvat ovat saaneet rokotteen.
Lapset ja nuoret saavat rokotteen nenäsumutteena
Influenssarokote voidaan antaa pistoksena tai nenäsumutteena. Nenäsumuterokote soveltuu käytettäväksi 2-17-vuotiailla. Jotta pistettävät rokotteet riittäisivät iäkkäämmille, 2-17-vuotiaille lapsille ja nuorille annetaan ensisijaisesti nenäsumuterokote.
Tällä kaudella influenssarokotetta annetaan toistaiseksi yksi annos kaikille rokotettaville aiemmista influenssarokotuksista riippumatta. Jo yksi annos antaa suojaa influenssaa vastaan. Suojaa voidaan täydentää myöhemmin, mikäli rokotteita on jäljellä riskiryhmien rokottamisen jälkeen.
Lapsen kanssa neuvolassa tai koulussa asioiva saa influenssarokotteen ainoastaan siinä tapauksessa, että hän kuuluu johonkin ylle listatuista riskiryhmistä.
Espoossa on 19.11. mennessä rokotettu 31 097. Rokotuskaudella 2019-2020 rokotteita annettiin kaiken kaikkiaan 65 600 henkilölle
Kiitos ymmärryksestä tässä poikkeuksellisessa tilanteessa. Varmistetaan yhdessä, että mahdollisimman moni vakavan influenssan riskiryhmään kuuluva saa suojan tautia vastaan.
Yhteyshenkilöt
Sanna Svahn, terveyspalvelujen johtaja, Espoon kaupunki, sanna.svahn@espoo.fi, p. 050 544 6535
Tietoja julkaisijasta

PL 1 / PB 1
02070 ESPOON KAUPUNKI / ESBO STAD
+358 9 816 21http://www.espoo.fi
Verkostomainen viiden kaupunkikeskuksen Espoo on vastuullinen ja inhimillinen edelläkävijäkaupunki, jossa kaikkien on hyvä asua, oppia, tehdä työtä ja yrittää ja jossa espoolainen voi aidosti vaikuttaa.
Twitter: @Espoonsote
Facebook: Espoon sote - Hyvinvointia Espoossa
Espoon kaupunki Twitterissä
Espoon kaupunki Facebookissa
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Espoon kaupunki - Esbo stad
Kvarnruinerna i Bemböle rustades upp och ån restaurerades framgångsrikt14.10.2025 10:26:47 EEST | Pressmeddelande
Ruinerna av gamla Bemböle vattenkvarn, som varit bortglömd i årtionden, har rustats upp. Samtidigt restaurerades åns fåra, så att den nu är närmare naturtillstånd. Restaureringen utfördes enligt natur- och skyddsvärdena. Det lönar sig att besöka platsen för att se det fina resultatet.
Bembölen myllynrauniot ja joenuoma kunnostettiin onnistuneesti14.10.2025 10:26:47 EEST | Tiedote
Vuosikymmeniä unohduksissa olleet Bembölen vesimyllyn rauniot on kunnostettu. Samalla joenuomaa ennallistettiin lähemmäksi luonnontilaa luonto- ja suojeluarvojen mukaisesti. Elokuussa valmistuneen kunnostusurakan upeaa lopputulosta kannattaa käydä katsomassa.
Bemböle mill ruins and riverbed successfully restored14.10.2025 10:26:47 EEST | Press release
Forgotten for decades, the ruins of the Bemböle water mill have been restored. The riverbed was also restored, bringing it closer to its natural state in accordance with nature and conservation values. Completed in August, the magnificent end result of the restoration project is definitely worth a visit.
Sellosalin syksyssä huippunimiä ja harvinaisuuksia maailmalta13.10.2025 08:00:00 EEST | Tiedote
Sellosalin lavalla saadaan syksyn aikana nauttia monista huikeista artisteista ympäri maailmaa. Maailmanmusiikin isot nimet, The Klezmatics (US) ja Söndörgő (HU) tuovat kiertueensa Espoon Leppävaaraan loka- ja marraskuussa.
Tilastot ja tutkimukset -kuukausitiedote lokakuu 202510.10.2025 12:25:33 EEST | Tiedote
Espoon uusi vuoden 2025 pitkän ajan väestöennuste: Väestö 2024 ja ennuste 2025–2060. Espoon väkiluku oli elokuun 2025 lopussa ennakkotietojen mukaan 324 840. Etenkin pitkäaikaistyöttömyys kasvanut voimakkaasti.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme