Jyväskylän yliopisto

Informaatioteknologian tiedekunta huimaan ennätykseen tutkinnoissa

Jaa
Jyväskylän yliopisto jatkoi Suomen toiseksi suurimpana IT-alan kouluttajana Aalto-yliopiston jälkeen. Erityisesti maisteritutkintojen määrä nousi vuonna 2020 informaatioteknologian tiedekunnassa.
Informaatioteknologian tiedekunnan kandidaatin ja maisterin tutkinnot vuosina 2017–2020.
Informaatioteknologian tiedekunnan kandidaatin ja maisterin tutkinnot vuosina 2017–2020.

Informaatioteknologian tiedekunnan tutkintotulos oli vuonna 2020 huimat 506. Edellisenä vuonna 2019 valmistui 365 tutkintoa. Vuoden 2020 tutkinnoista kandidaatteja oli 214, maistereita 275 ja tohtoreita 17. Edellisestä ennätysvuodesta 2019 kanditutkintojen määrä kasvoi 39:llä ja maisterintutkintojen määrä kasvoi yli sadalla

– Tiedekunta on onnistunut toimillaan vastaamaan IT-alan osaajatarpeeseen järjestämällä opiskelijoillemme koulutusta, jolle on yhteiskunnassa kysyntää. Tiedekunnan opettajakunta ja opintotiimi tekivät myös vaivojaan säästämättä kaikkensa mahdollistaakseen opintojen sujuvuuden koronavuoden haasteista huolimatta, varadekaani Lauri Kettunen kiittää.

– Koronavuosi hidasti opintoja joillakin opiskelijoilla, mutta osalla se mahdollisti keskittymisen opintoihin. Lisäksi siirtyminen tutkinto-ohjelmapohjaisiin opiskeluoikeuksiin vuoden vaihteessa kannusti monia saattamaan keskeneräiset opinnot valmiiksi, opintopäällikkö Eija Hatanpää kuvailee.

– Valmistumiselleni isoimman haasteen aiheutti se, kun kirjastot ja itseopiskelutilat olivat kiinni ja piti pystyä keskittymään gradun tekemiseen kotona, missä oli jo istunut työpäivän verran saman keittiönpöydän ääressä. Nyt jo valmistuneena kuitenkin eniten taitaa harmittaa se, ettei monen vuoden urakkaa ole pystynyt toistaiseksi juhlistamaan opiskelukavereiden kanssa, kertoo kauppatieteiden maisteri (tietojärjestelmätiede) Anna Saastamoinen.

IT-tiedekunta on kolmanneksi suurin tutkintokouluttaja Jyväskylän yliopistossa

Informaatioteknologian tiedekunta jatkaa neljättä vuotta kasvuaan kandidaatin ja maisterin tutkintojen määrissä. Se on kolmanneksi suurin tutkintokouluttaja Jyväskylän yliopistossa.

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

varadekaani Lauri Kettunen
lauri.y.o.kettunen@jyu.fi
puh. 040 503 4550


opintopäällikkö Eija Hatanpää
opintoasiat@it.jyu.fi
puh. 050 361 0988

Kuvat

Informaatioteknologian tiedekunnan kandidaatin ja maisterin tutkinnot vuosina 2017–2020.
Informaatioteknologian tiedekunnan kandidaatin ja maisterin tutkinnot vuosina 2017–2020.
Lataa

Linkit

Tietoja julkaisijasta

Jyväskylän yliopisto
Jyväskylän yliopisto
PL 35
40014 Jyväskylä

http://www.jyu.fi

Jyväskylän keskustassa sijaitsevan yliopiston kauniilla puistokampuksella sykkii monitieteinen ja moderni tiedeyliopisto – ihmisläheinen ja dynaaminen yhteisö, jonka 2500 asiantuntijaa ja 15 000 opiskelijaa etsivät ja löytävät vastauksia huomisen kysymyksiin. Jyväskylän yliopisto on ollut tulevaisuuden palveluksessa jo vuodesta 1863, jolloin suomenkielinen opettajankoulutus sai alkunsa täältä. Voimanlähteenämme on moniarvoinen vuoropuhelu tutkimuksen, koulutuksen ja yhteiskunnan välillä. Vaalimme tutkimuksen ja koulutuksen tasapainoa sekä ajattelun avoimuutta – sytytämme taidon, tiedon ja intohimon elää viisaasti ihmiskunnan parhaaksi. www.jyu.fi

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Jyväskylän yliopisto

Raportti: SOTE-rahoitusmalli ei vastaa todellisuutta – tutkijat vaativat huomiota alueiden välisiin eroihin17.9.2025 08:00:00 EEST | Tiedote

Jyväskylän yliopiston ja Helsingin yliopiston tutkijoiden tuoreessa raportissa tarkasteltiin demografisten ja sosioekonomisten tekijöiden vaikutusta SOTE-palveluiden tarpeeseen ja kustannuksiin hyvinvointialueilla. Tutkijoiden mukaan nykyinen rahoitusmalli ei vastaa todellista tarvetta, eikä ota huomioon väestön rakenteellisia ja sosiaalisia eroja. Rahoitusmallia tulisi tutkijoiden mukaan uudistaa, jotta se ei johtaisi alueelliseen eriarvoisuuteen.

Tutkijoiden yössä pääset ihmettelemään maailmankaikkeuden aikajanaa ja kokemaan tieteen yhteisöllisyyden – Tutkijoiden yön 26.9.2025 ohjelmaa tänä vuonna neljällä paikkakunnalla!17.9.2025 07:00:00 EEST | Tiedote

Tutkijoiden yö on vuosittain järjestettävä tiedetapahtuma, jossa tutkijat ympäri Eurooppaa avaavat ovensa kaikenikäisille tiedonjanoisille. Tänä vuonna tutkijat avaavat ovensa laboratorioiden uumeniin Jyväskylän, Oulun ja Helsingin yliopistoissa sekä Hämeen ja Jyväskylän ammattikorkeakouluissa perjantaina 29.5.2025.

Tutkimus haastaa vanhenemisen stereotypiat – aktiivinen ikääntyminen on yksilöllistä ja merkityksellistä16.9.2025 08:00:00 EEST | Tiedote

Ikääntyvä väestö on yksi aikamme keskeisistä yhteiskunnallisista kysymyksistä. Keskustelu vanhenemisesta on kuitenkin usein yksipuolista ja negatiivisesti sävyttynyttä. Uusin tutkimus tarjoaa toisenlaisen näkökulman: vanheneminen ei ole enää entisensä, ja käsityksiämme on syytä päivittää. Rantanen peräänkuuluttaa myös tutkimuksen uudistamista. Hän on julkaissut uuden kirjan, joka käsittelee aktiivisen ikääntymisen ja osallisuuden tutkimusta.

Jyväskylän yliopiston tilastotieteen tutkimus on saanut tunnustusta16.9.2025 07:05:00 EEST | Tiedote

Suomen Tilastoseura palkitsi Jyväskylän yliopistosta valmistuneen Santeri Karppisen väitöskirjan parhaana Suomessa julkaistuna tilastotieteen väitöskirjana nelivuotiskaudella 2021-2024. Lisäksi Kelan vuoden 2024 pro gradupalkinto myönnettiin Jyväskylän yliopistosta valmistuneelle Annakaisa Ritalalle. Tilastotieteen alan palkinnot ovat osoitus Jyväskylän yliopiston vahvasta asiantuntemuksesta ja siitä, kuinka tilastollinen ajattelu voi vaikuttaa yhteiskunnan kehitykseen laaja-alaisesti ja merkityksellisesti.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye