Infrahankkeiden kustannukset tarkastelun alla – oppia tuleviin hankkeisiin
3.5.2022 07:00:00 EEST | Rakli | Tiedote
Rakli tarkastelee yhdessä Väyläviraston ja kymmenen kaupungin kanssa isojen infrahankkeiden kustannuksiin liittyviä epävarmuustekijöitä. Tarkastelussa on kymmeniä hankkeita ympäri Suomen, kuten erilaisia ratahankkeita, siltahankkeita, uuden asuinalueen infran rakentaminen, valtateitä ja ohitusteitä.
Tutkimuksessa tarkasteltiin alkuperäistä kustannusarviota, lopullista kustannusta sekä kustannusmuutoksiin johtaneita syitä. Yleisimmät kustannusarvioihin liittyvät epävarmuudet johtuivat hankkeen laajennuksista joko suunnitteluvaiheessa tai toteutuksen aikana sekä hankekokonaisuuden vaativuudesta.
"Yleisesti voidaan todeta, että asutuksen keskellä tehtävät infrahankkeet ovat vaativia ja huolellisesta valmistelusta huolimatta hankkeissa on runsaasti epävarmuustekijöitä. Lisäksi tällaisia hankkeita saatetaan laajentaa eli hankkeen kokonaisuutta muuttaa töiden edetessä. Varhaisessa vaiheessa tehty arvio hankkeen kustannuksista voi muuttua merkittävästi matkan varrella perustelluista syistä", Raklin tekninen johtaja Mikko Somersalmi selventää.
Toinen selkeä riskitekijä kustannusarviota tehdessä ovat muutokset markkinassa. Markkinatilanteen muutokset ja niistä aiheutuvat kustannusmuutokset korostuvat ennen kaikkea pitkäkestoisissa infrahankkeissa, kuten valtateiden ja raideyhteyksien rakentamisessa.
"Hankkeiden valmistelu vie usein vuosia ja sinä aikana markkinatilanne ehtii muuttua merkittävästi. Esimerkiksi tällä hetkellä markkinatilanne ja muutosten ennakointi on vielä erityisen haastavaa."
Kustannusarviot tarkentuvat hankkeiden edetessä
Kustannusarvioista puhuttaessa on hyvä muistaa, että kyseessä on vasta arvio. Mitä varhaisemmassa vaiheessa infrahankkeessa ollaan, sitä enemmän kustannusarvioon sisältyy epävarmuustekijöitä. Hankkeen edetessä arvioita päästään täsmentämään. Raklissa uskotaan, että tiedostamalla ja avoimesti kertomalla kustannusarvioihin liittyvät epävarmuustekijät, mahdolliset kustannusmuutokset eivät tule yllätyksenä.
"Kustannusarvioita tehdään hankkeen valmistelun eri vaiheissa. Näiden arvioiden pohjalta puolestaan tehdään usein hankkeen toteuttamispäätös. Mielestämme on erittäin tärkeää, että hankkeen oleelliset sidosryhmät päättäjistä veronmaksajiin saavat tiedon, mitä sen hetkisessä kustannusarviossa on otettu huomioon ja millaisia lopulliseen hintaan vaikuttavia epävarmuustekijöitä hankkeessa on", Somersalmi kertoo.
Suurten infrahankkeiden kustannusarvioiden hanketta vetää Rakli ry. Kustannusarvioiden ja toteutuneiden kustannusten selvityksen on tehnyt Ramboll Finland. Hankkeen toimeksiantajina ovat Väylävirasto, Helsingin, Espoon, Vantaan, Oulun, Tampereen, Turun, Jyväskylän, Kuopion, Lahden ja Porin kaupungit.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Mikko SomersalmiTekninen johtaja
Puh:040 720 7645mikko.somersalmi@rakli.fiTietoja julkaisijasta
Kiinteistönomistajat ja rakennuttajat Rakli ry on maamme kattavin ja vaikuttavin ammattimaisten kiinteistönomistajien ja rakennuttajien järjestö. Valvomme jäsentemme etua, osallistumme yhteiskunnalliseen keskusteluun sekä teemme työtä kestävän elinympäristön puolesta. Tarjoamme myös tutkittua tietoa vastuullisen päätöksenteon tueksi sekä kehitämme toimialaa ja jäsentemme osaamista.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Rakli
Rakennusten kulutusjoustopotentiaali otettava käyttöön sähkönkulutuksen kasvaessa21.10.2026 08:30:00 EEST | Tiedote
Voimakkaasti kasvava sähkön kysyntä ja sääriippuvaisen sähkön tuotannon lisääntyminen tuottavat isoja haasteita sähkön riittävyyteen ja sähköverkkojen siirtokapasiteettiin tulevina vuosina. Työ- ja elinkeinoministeriö on valmistelemassa sähkömarkkinalakiin etusijamenettelyä, joka on yksi keino hallita verkkokapasiteetin riittävyyttä ja kannustaa joustavan tuotannon rakentamiseen. Ammattimaisia kiinteistönomistajia ja rakennuttajia edustavan Raklin mukaan ehdotettu malli ei huomioi tarpeeksi rakennusten kulutusjoustopotentiaalia eikä tuo uusia kannusteita kulutusjouston tarjoamiseen.
Kiinteistöala ylitti energiansäästötavoitteensa selvästi7.10.2026 09:30:00 EEST | Tiedote
Kiinteistöalan energiatehokkuussopimukseen liittyneiden toimijoiden energiansäästö oli kaudella 2017–2025 yli puolitoistakertainen asetettuun tavoitteeseen nähden. Ala investoi energiatehokkuuteen 212 miljoonaa euroa, ja toteutunut energiansäästö oli 914 gigawattituntia vuodessa.
Helsinki Research Forum: Pääkaupunkiseudun toimistotilojen vajaakäyttö kasvaa edelleen – kasvua vuoden alusta 25 800 neliömetriä1.10.2026 09:05:00 EEST | Tiedote
Pääkaupunkiseudun keskeisillä toimistoalueilla oli syyskuun 2026 lopussa tyhjää toimistotilaa noin 820 000 neliömetriä. Keskimääräinen vajaakäyttöaste oli 18,6 prosenttia. Vajaakäyttö väheni eniten Keilaniemessä ja nousi Aviapoliksessa. Tyhjä toimistotila on lisääntynyt vuoden alusta 25 800 neliömetrillä. Grade A -toimistojen keskimääräinen vajaakäyttöaste oli noin 8,9 prosenttia.
Rakli julkaisi hallitusohjelmatavoitteensa: Seuraavan hallituksen vahvistettava investointien edellytyksiä ja rakennetun ympäristön kilpailukykyä3.9.2026 07:30:00 EEST | Tiedote
Ammattimaisia kiinteistönomistajia ja rakennuttajia edustava Rakli on julkaissut hallitusohjelmatavoitteensa. Tavoitteissa korostuvat ennakoitava ja vakaa toimintaympäristö, investointien edellytysten vahvistaminen, sujuvat lupaprosessit sekä kiinteistö- ja rakentamisalan kilpailukyvyn turvaaminen.
Rakli: Rakentamisen kasvunäkymät parantuneet1.9.2026 09:45:00 EEST | Tiedote
Suomen talouskasvulla on edellytyksiä nousta kahteen prosenttiin kuluvana vuonna, mikä heijastuu myös rakentamisen sektorille. Rakentamiseen ennakoidaan kasvua tänä vuonna, vaikka asuntorakentamisen aloitukset ovat jäämässä miinukselle. Rakentamisen kasvua siivittävät muun muassa datakeskushankkeet, joiden määrä on kasvanut räjähdysmäisesti viime vuosien aikana. Datakeskushankkeita sekä muita vihreän siirtymän hankkeita rakentuu jatkossakin merkittäviä määriä, ja siksi niiden vaikutuksia tulisi tarkastella kokonaisvaltaisesti.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme