International Kokkola Day -tapahtuma jälleen pääkirjastolla

Päivä alkaa Kokkolan pääkirjastolla klo 12 monikulttuurisuusasiantuntija Heidi Karvosen luennolla. Karvonen puhuu kulttuurisensitiivisestä, rohkeasta kohtaamisesta, ja antaa myös työkaluja tietoiseen kulttuurimuutokseen ja tulevaisuusajatteluun.
Iltapäivällä noin klo 14 tarjolla on kahvia sekä erilaisia pelejä ja aktiviteetteja niin sisällä kirjastossa kuin sään salliessa myös kirjaston edustalla. Klo 15 keräännytään kirjaston alakerran torille, jossa kansainväliset henkilöt kertovat polustaan Suomessa.
Kansainvälisen Kokkolan päivän päättää Get Together -kokoontuminen pääkirjastolla klo 16. Luvassa on monenlaista taiteellista ohjelmaa ja tällä kertaa makupaloja Irakista.
Kuten viime vuonnakin, Get Together- iltaohjelma on järjestetty Welcome Officen kansainvälisten vapaaehtoisten ideoimana. “Meitä on yli kaksikymmentä innostunutta ihmistä toteuttamassa illan tapahtumaa. Mukana on sekä viime vuoden vapaaehtoisia että uusia ihmisiä, jotka haluavat olla mukana tuomassa esiin Kokkolan kansainvälistä elämää ja kannustamassa kokkolalaisia tutustumaan rohkeasti eri kieli- ja kulttuuritaustaisiin ihmisiin”, iloitsevat Welcome Officen maahanmuuttajakoordinaattori Marianne Leimio-Seppä ja palveluneuvoja Katriina Kalmi.
Tapahtuman pääjärjestäjinä ovat Kokkolan kaupungin Welcome Office ja Centria AMK. Suomen työ- ja elinkeinoministeriö tukee tapahtuman järjestämistä.
Tapahtumassa on ohjelmaa monella kielellä ja kaikki ovat lämpimästi tervetulleita kieli- tai kulttuuritaustaan katsomatta.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Lisätietoja
maahanmuuttajakoordinaattori Marianne Leimio-Seppä, 050 409 5620, marianne.leinio-seppa@kokkola.fi
palveluneuvoja Katriina Kalmi, 040 578 0032, katriina.kalmi@kokkola.fi
Kuvat
Tietoja julkaisijasta
Kokkola. Meillä on laajempi horisontti
Kokkolan kaupunki on Keski-Pohjanmaan kaksikielinen maakuntakeskus, jossa asukkaita on noin 48.000. Kokkolan elinkeinoelämän veturi on kansainvälisestikin merkittävä kemianteollisuuden keskittymä, jota täydentävät Suomen suurin raideliikenne- ja panamaxsatama sekä monipuolinen yritystoimijoiden verkosto. Myös monipuoliset tapahtumat, matkailu ja loma-asuminen tuovat kaupunkiin kävijöitä.
Kuningas Kustaa II Aadolf perusti Kokkolan kaupungin 400 vuotta sitten Pohjanlahden rannalle. Meri on tuonut mukanaan vahvat kaupan ja logistiikan perinteet merenkulusta ja laivanrakennuksesta teollisuuteen ja sivistykseen. Sijainti meren ja lentoyhteyksien äärellä, pääradan ja E8-tien varrella varmistaa niin ihmisten, tavaroiden kuin ideoidenkin liikkuvuuden.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Kokkolan kaupunki
Stadsdirektör är frånvarande från sitt uppdrag28.4.2025 09:16:30 EEST | Pressmeddelande
Karlebys stadsdirektör Stina Mattila är frånvarande från sitt uppdrag i tre veckor från och med den 28 april 2025. Under frånvaron fungerar förvaltningsdirektör Ben Weizmann som stadsdirektörens ställföreträdare.
Kaupunginjohtaja poissa tehtävästään28.4.2025 09:16:30 EEST | Tiedote
Kokkolan kaupunginjohtaja Stina Mattila on 28.4.2025 alkaen poissa tehtävästään kolme viikkoa. Poissaolon aikana kaupunginjohtajan sijaisena toimii hallintojohtaja Ben Weizmann.
Positiva beslut beträffande programmet för norra Finland i regeringens halvtidsöversyn28.4.2025 09:05:21 EEST | Pressmeddelande
Beslut i halvtidsöversynen som är positiva ur Karlebys synvinkel sett är att landskapsflygen tryggas till början av 2028, satsningar på trafikförbindelserna i landskapen och inledning av verkställandet av programmet för norra Finland.
Pohjoisen Suomen ohjelmasta positiivisia päätöksiä puoliväliriihessä28.4.2025 09:05:21 EEST | Tiedote
Kokkolan kannalta myönteisiä puoliväliriihen päätöksiä ovat maakuntalentojen jatkon turvaaminen alkuvuoteen 2028 saakka, panostus maakuntien liikenneyhteyksiin sekä Pohjoisen Suomen ohjelman toimeenpanon käynnistäminen.
Årets fartfylldaste museiutställning öppnar i Karlebys Utställningshall24.4.2025 13:00:00 EEST | Pressmeddelande
K.H.Renlunds museums fartfylldaste utställning 2025 dyker ner i den lokala sportens och motionens nyansrika kulturhistoria. Jaksaa jaksaa! Kämpa på! leder besökaren från tävlingsbanornas höjdpunkter till bakgrundskrafternas jobbande, hobbyglädje och platser för motion – stigar, planer och åskådarläktare.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme