Intrum AB - Osavuosikatsaus heinä-syyskuu 2021
Taloudellinen tulos lyhyesti, heinä-syyskuu 2021 (heinä-syyskuu 2020):
- Oikaistu liikevoitto laski 1 533 miljoonaan kruunuun (1 687)
- Cash EBIT laski 1 394 miljoonaan kruunuun (1 659)
- Osakekohtainen tuotto (1RTM) kasvoi 24,04 kruunuun (22,31)
- Sijoitetun pääoman tuotto (RTM) nousi 8,0 prosenttiin (7,4)
- Nettovelka / Cash EBITDA (RTM) oli 4,2x (4,2x)
- Käytettävissä oleva likviditeetti oli vuosineljänneksen lopussa 19,1 miljardia kruunua (16,8)
Pääjohtaja Anders Engdahl:
"Kolmas vuosineljännes on osoittanut markkinoiden jatkuvaa, asteittaista normalisoitumista - sekä kuluttajien että yritysten käyttäytymisen osalta. Intrumin osalta tämä näkyy kausiluonteisesti hiljaisempana vuosineljänneksenä, joka vastaa enemmän pandemiaa edeltäviä malleja. Liikevaihtomme säilyi korkealla tasolla, vain 4 prosenttia vähemmän kuin viime vuoden poikkeuksellisen vahvalla kolmannella neljänneksellä.
Neljänneksen aikana cash EBIT laski 16 prosenttia viime vuoden vastaavaan neljännekseen verrattuna. Kun tarkastellaan vuoden yhdeksää ensimmäistä kuukautta verrattuna vuoden 2020 vastaavaan ajanjaksoon, kasvua oli kuitenkin 3 prosenttia. Konsernin velkaantumisaste oli 4,2x nettovelassa suhteessa Cash EBITDA (RTM) ja osakekohtainen tuotto (1RTM) oli 24,04 kruunua.
Vahva tuloskehityksemme portfolioinvestoinneissa jatkuu kaikilla markkinoilla. Portfolioinvestointien ollessa noin 3 miljardia kruunua, mikä vastaa 112 prosenttia ennusteesta. Uusien toimeksiantojen määrä CMS-segmentissämme paranee edelleen ja kaupallinen toiminta on edelleen vilkasta.
Strategisten markkinoiden segmentissä vuosineljännes oli liikevaihdon ja kannattavuuden näkökulmasta maltillisempi, mutta kaupallisen toiminnan taso pysyi korkeana. Saimme esimerkiksi uraauurtavan sopimuksen yli 1 miljardin euron suuruisen, ’todennäköisesti maksukyvyttömän’ (Unlikely to Pay, "UTP") salkun hoitamisesta, mikä korostaa Intrumin asemaa Espanjan johtavana asuntolainojen hoitajana. Italiassa olemme myös pystyneet kasvattamaan useiden palvelusopimustemme volyymia.
Muutosohjelmamme kohti ONE Intrumia on hyvässä vauhdissa ja neljän kansainvälisen toimipisteen laajentaminen on edennyt suunniteltua nopeammin kattaen 14 maata ja 302 asiamiestä. Neljänneksen aikana toimeksiantojen siirtäminen kiihtyi ja yli 2,2 miljoonaa espanjalaista toimeksiantoa siirrettiin sujuvasti kerralla. Tämä kolminkertaisti uudella alustalla olevien toimeksiantojen kokonaismäärän.
Viimeisimpänä mutta ei vähäisimpänä olemme lisänneet kunnianhimoisia tavoitteitamme ilmastotietojen julkistamisen suhteen ja ilmoittaneet tukevamme ilmastoon liittyviä taloudellisia tietoja käsittelevän työryhmän (Task Force on Climate-related Financial Disclosures, TCFD) suosituksia. Tämä raportointikehys tukee pyrkimyksiämme päästöjen vähentämiseksi, operatiivisten riskien ja mahdollisuuksien lieventämiseksi sekä avoimuuden lisäämiseksi sidosryhmiimme nähden. Lisäksi olemme alkaneet raportoida Carbon Disclosure Project (CDP) -organisaatiolle, joka arvioi yritysten ilmastopyrkimyksiä ja ilmastonmuutoksen lieventämistoimia.
Ensimmäisen toimitusjohtajavuoteni jälkeen nämä neljä viimeistä vuosineljännestä ovat keskittyneet kahteen asiaan - muutosohjelmaamme ja kestävän orgaanisen kasvun perustan rakentamiseen. Uskon vahvasti, että yhteiskunnalliset megatrendit luovat myönteiset puitteet jatkuvalle menestykselle, mitä korostaa asiakkaidemme aktiivisuus sekä palvelun että sijoitusmahdollisuuksien osalta."
Lisätietoja:
Emil Folkesson, Director Treasury & Investor Relations
+46 70 744 69 82
emil.folkesson@intrum.com
ir@intrum.com
Nämä tiedot ovat sellaisia, jotka Intrum AB (publ) on velvollinen julkistamaan EU:n markkinoiden väärinkäyttöä koskevan direktiivin mukaisesti. Tiedot on annettu julkaistavaksi edellä mainittujen yhteyshenkilöiden välityksellä 21. lokakuuta 2021 klo 07.00 CEST.
[1RTM, Rolling Twelve Months]
Avainsanat
Tietoja julkaisijasta
Intrum on alan johtava luotonhallintapalvelujen tarjoaja 20 markkina-alueella Euroopassa. Auttamalla yrityksiä saamaan maksunsa ja tukemalla ihmisiä viivästyneiden maksujen kanssa Intrum näyttää tietä kohti tervettä taloutta ja on ratkaisevassa asemassa yhteiskunnassa. Intrumilla on noin 9 500 omistautunutta ammattilaista, jotka palvelevat noin 70 000 yritystä eri puolilla Eurooppaa. Vuonna 2024 liikevaihto oli 18 miljardia Ruotsin kruunua. Intrumin pääkonttori sijaitsee Tukholmassa, Ruotsissa ja Intrumin osake on noteerattu Nasdaq Tukholman pörssissä. Lisätietoja on osoitteessa www.intrum.com.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Intrum Oy
Tutkimus: Suomalaiset valmiita käyttämään enemmän rahaa vapaa-aikaan – kaikilla ei ole varaa2.12.2025 07:56:00 EET | Tiedote
Kuluttajat selviytyvät aiempaa paremmin välttämättömistä kuluista ja ovat aiempaa valmiimpia käyttämään rahaa luksukseen, elämyksiin ja lomiin, kertoo luotonhallintayhtiö Intrumin vuosittain julkaisema Eurooppalainen kuluttajien maksutaparaportti. Tutkimuskyselyyn osallistuneista aiempaa useampi arvioi voivansa käyttää rahaa sosiaalisen elämän viettämiseen sekä tuotteisiin ja palveluihin, jotka eivät ole välttämättömyyksiä. Suuntaus lisää toivoa Suomen talouden virkistymisestä ja lupaa hyvää yritysten juhlasesongin myynnille. Taloudellisen hyvinvoinnin vahvistuminen ei kuitenkaan tunnu kaikkien kuluttajien taloudessa ja hyvästä kehityksestä huolimatta monella pienituloisella tilanne voi olla aiempaa heikompi.
Tutkimus: Suomalaisten luottamus oman talouden hallintaan on vahvistunut, mutta eriarvoisuus syvenee27.11.2025 07:55:00 EET | Tiedote
Suomalaisten kuluttajien luottamus oman talouden hallintaan on vahvistunut, mutta taloudellinen eriarvoisuus kasvaa, paljastaa luotonhallintayhtiö Intrumin tuore Eurooppalainen kuluttajien maksutaparaportti. Kuluttajista 70 prosenttia maksaa nyt laskunsa ajallaan, mikä on suurin osuus vuoden 2019 jälkeen. Kolikon kääntöpuolena maksun myöhästyminen on aiempaa suuremmalla osalla toistuvaa ja syynä on yhä useammalla rahan puute. Vuotta aiemmin maksun viivästyminen oli yleisemmin satunnainen unohdus.
Yritysten ja kuluttajien maksukyky kohentui – maksumuistutuksia silti aiempaa enemmän20.10.2025 07:55:00 EEST | Tiedote
Intrumin tuoreen Insight-katsauksen mukaan yritysten ja kuluttajien maksukyky on perintäonnistumien perusteella parantunut alkuvuoteen verrattuna. Kuluttajaperinnän onnistumat kohenivat maltillisemmin kuin yritysperinnän, mutta suunta on hyvä ja antaa viitteitä kuluttajien maksukyvyn kohenemisesta, vaikka taloustilanne jatkuukin epävarmana. Intrumin laskunvälityksen tiedoista ilmenee, että maksumuistutusten määrät kääntyivät nousuun alkuvuoteen verrattuna, mutta muistutetuista laskuista aiempaa harvempi siirtyi perintään.
Kuluttajien ja yritysten maksukyky heikkeni – käänne parempaan voi olla luvassa1.9.2025 07:55:00 EEST | Tiedote
Yritysten ja kuluttajien maksukyky heikkeni alkuvuoden aikana, paljastaa luotonhallintayhtiö Intrumin laskunvälityksen ja perinnän katsaus. Erityisesti yritysten maksukyky heikkeni roimasti, mistä kertoo myös maksuviiveellisten yritysten suhteellisen osuuden kasvu vuoden alussa sekä toisella vuosineljänneksellä. Yhtiön laskunvälityspalveluista saatujen tietojen mukaan yhä useampi lasku siirtyi perintään vuoden ensimmäisellä puolikkaalla. Maksuista jouduttiin kuitenkin muistuttamaan hieman aiempaa vähemmän, mikä voi ennakoida positiivista virettä loppuvuoteen.
Yhä useampi velkaantuu asumismaksujen vuoksi ja saa häätöhaasteen27.5.2025 07:55:00 EEST | Tiedote
Yhä useampi asumismaksujen viivästymisten vuoksi perintään joutunut saa häätöhaasteen, paljastaa luotonhallintayhtiö Intrumin tuore katsaus asumisen maksuvaikeuksista johtuvasta kuluttajien velkaantumisesta. Erityisesti nuorten aikuisten velkaantuminen asumismaksujen vuoksi on moninkertaistunut vuoden 2021 jälkeen. Asumismaksuista myös muistutetaan aiempaa enemmän, mikä voi puolestaan ennaltaehkäistä velkaongelmien syvenemistä ja häätöjen määriä. Asumiseen liittyvien velkaongelmien kasvu näkyy Takuusäätiön velkaneuvonnassa.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
