Iris Hanikan romaani Menneisyydenhallintalaitos käsittelee holokaustin historiaa
19.8.2021 13:05:43 EEST | Kustannusosakeyhtiö Siltala | Tiedote

Saksalainen Hans Frambach kärsii natsien hirmuteoista. Hän ei ole holokaustin uhri tai uhrien perillinen, mutta hänen maansa synkkä historia tekee onnellisuuden mahdottomaksi.
Frambach työskentelee holokaustin historiaa tallentavassa Menneisyydenhallintalaitoksessa, jossa perittyä kollektiivista syyllisyyttä ja historian musertavaa kurjuutta ei pääse pakoon.
Mutta kun työtoveri ja paras ystävä Graziela rakastuu ja rimpuilee irti menneisyyden otteesta, Frambach ryhtyy miettimään voisiko hänkin olla onnellinen, kaikesta huolimatta. Voiko natsimenneisyyttä sittenkään syyttää aivan kaikesta?
***
Kirjan on suomentanut Raija Nylander. Hän kertoo suomennostyöstään Siltalan blogissa: https://www.siltalapublishing.fi/blogi/iris-hanika-menneisyydenhallintalaitos/
***
Iris Hanika (s. 1962) on berliiniläinen kirjailija. Hän on saanut useita palkintoja, muun muassa Euroopan unionin palkinnon Menneisyydenhallintalaitos-romaanistaan.
Hanikan ja Katja Ketun keskustelun Runokuu-tapahtumasta voi katsoa sivustolta https://runokuu.fi.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Reetta RaviTiedotuspäällikköKustannusosakeyhtiö Siltala
Puh:0400 328 300reetta@siltalapublishing.fiKuvat
Tietoja julkaisijasta
Kustannusosakeyhtiö Siltala on Aleksi ja Touko Siltalan vuonna 2008 perustama riippumaton kustantamo, joka julkaisee laadukasta kauno- ja tietokirjallisuutta.
www.siltalapublishing.fi
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Kustannusosakeyhtiö Siltala
Kymmenen päivää Kabulin kentällä seuraa hetki hetkeltä Suomen poikkeuksellista evakuointioperaatiota Afganistanissa16.9.2026 06:00:00 EEST | Tiedote
Konsulipäällikkö Jussi Tannerin tietokirja imaisee mukaansa keskelle Talebanin hyökkäystä vuonna 2021 ja näyttää, mihin Suomi kykenee kovan paikan tullen. Jännitysnäytelmän tavoin etenevät tilanteet korostavat kansainvälisen yhteistyön merkitystä.
Pirkko Saision uusi romaani Ilmestyskirja katsoo elämää kirkkaassa valossa sairauden edessä10.9.2026 10:41:57 EEST | Tiedote
Millaisena ympäröivä maailma ja eletty elämä näyttäytyvät, kun vakava sairaus esittäytyy?
Juhani Karilan uutuusromaani Terapeuttini on ihmissusi lumoaa lukijansa7.9.2026 10:34:30 EEST | Tiedote
Juhani Karilan Terapeuttini on ihmissusi kuuluu syksyn odotetuimpiin romaaneihin. Pienen hauen pyydystys -romaanillaan lukijoiden suosion saanut Karila esittelee uutuudessaan tunnistettavan ja silti eriskummallisen Helsingin, henkeäsalpaavia pöytätenniskohtauksia ja epätyypillistä terapiaa ihmissuden vastaanotolla.
Syksyn vaikuttavin bisneskirja: Kovat opit menestysyritys Ideanin perustajilta3.9.2026 06:00:00 EEST | Tiedote
EMBARGO 3.9. Uutuuskirja Kovat opit kertoo, kuinka Ideanin perustajat loivat kansainvälisen menestysyrityksen haasteista huolimatta. Kirja seuraa yrityksen matkaa Jyväskylästä Piilaaksoon ja tarjoaa oppeja, jotta muiden ei tarvitse tehdä samoja virheitä.
Lena Anderssonin terävä romaani miehistä ja naisista sekä Sylvia Plathin uudet käännökset17.8.2026 14:14:24 EEST | Tiedote
Siltalan syksy sisältää todellisia käännetyn kaunokirjallisuuden helmiä. Suomessakin arvostetun Lena Anderssonin Miehiä ja naisia jatkaa Ester Nilssonin tarinaa. Sylvia Plathin klassikot, Lasikello-romaani ja Ariel-runokokoelma, puhuttelevat vahvasti ajassamme.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme


