Docendo

Islantilaisdekkaristi Lilja Sigurdardóttirin Jääkylmä aurinko aloittaa Áróran tutkimuksia -sarjan

Jaa
Suomalaisia dekkarifaneja hemmotellaan uudella Islantiin sijoittuvalla rikosromaanilla, jossa maan luontoa ja paikallisia tapoja kuvataan värikkäästi. Taidokkaasti rakennettu, jännittävä ja tunnelmallinen Jääkylmä aurinko aloittaa koukuttavan sarjan yhdeltä maan suosituimmista rikoskirjailijoista.
Jääkylmä aurinko julkaistaan 18.1.
Jääkylmä aurinko julkaistaan 18.1.

”Jääkylmä aurinko on mieletön pakkaus! Upea Islanti, hyytävä mysteeri ja pimeää rahaa jahtaava bad-ass yksityisetsivä Áróra. Tämä teos on yksi parhaista!” – Dekkaristi Satu Rämö

Skotlantiin pysyvästi muuttanut Áróra joutuu palaamaan vastentahtoisesti Islantiin etsimään kadonnutta siskoaan Ísafoldia. Etsiessään sisartaan Áróra kohtaa tämän väkivaltaisen huumekauppiasmiesystävän Björnin. Tietääkö mies enemmän siskon kohtalosta kuin kertoo? Islannin kesän keskiyön auringon valvottama Áróra törmää jatkuvasti vaikeneviin, pelokkaisiin ihmisiin, jotka tuntuvat vähättelevän siskon katoamista. Yllättäen myös Björn katoaa jälkiä jättämättä.

Lilja Sigurdardóttir (s. 1972) on islantilainen dekkaristi ja näytelmäkirjailija, joka on palkittu kahdesti vuoden parhaasta dekkarista Islannissa. Hänen kirjojensa käännösoikeuksia on myyty yli 15 maahan. Hän asuu osan vuodesta Skotlannissa, jossa hänellä on kakkosasunto. Hän on asunut myös mm. Meksikossa, Espanjassa ja Ruotsissa.

Lilja Sigurdardóttir: Jääkylmä aurinko, sidottu, 254 sivua (Docendo 2023). Islanninkielisen alkuteoksen nimi: Helköld sól. Suomennos Marjakaisa Matthíasson.

Toimittaja, pyydä mediavedos

tiedotus@docendo.fi

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Kuvat

Jääkylmä aurinko julkaistaan 18.1.
Jääkylmä aurinko julkaistaan 18.1.
Lataa
Lataa
Lilja Sigurdardóttir. Kuva: GUNNLÖÐ
Lilja Sigurdardóttir. Kuva: GUNNLÖÐ
Lataa

Tietoja julkaisijasta

Docendo
Docendo
Piippukatu 7 A 7
40100 JYVÄSKYLÄ

https://docendo.fi

Me rakastamme hyviä kirjoja sekä aitoja tarinoita. Maineemme perustuu korkeatasoisiin sekä kiinnostaviin teoksiin, joiden tekijöinä ovat parhaat kirjailijat ja asiantuntijat. Docendo kuuluu Werner Söderström Osakeyhtiöön.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Docendo

Talvisodan propagandassa oli samanlaisia aineksia kuin Venäjän nykyisessä hybridivaikuttamisessa – venäläistutkijan kirja talvisodasta julkaistaan 26.3.26.3.2025 04:00:00 EET | Tiedote

Venäläistutkija Timofei Malikovin mittava tietoteos Suomen vapauttaminen talvisodassa julkaistaan 26. maaliskuuta. Se tarjoaa ainutlaatuista, suomalaisten vähemmän tuntemaa tietoa talvisodasta: se valottaa venäläistä näkökulmaa suomalaisille tuttuun aiheeseen. ”Tämän kirjan ilmestymistä onkin syytä tervehtiä merkkitapahtumana meikäläisessä talvisotakirjallisuudessa”, toteaa emeritusprofessori Timo Vihavainen, joka on laatinut teoksen esipuheen.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye