Iso kuva kuntoon: Atria parantaa merkittävästi energiankäyttöä
3.11.2020 12:45:50 EET | Calefa Oy | Tiedote

- Toteutetulla toimenpiteellä pystyimme pienentämään sekä hiilidioksidipäästöjämme että kustannuksiamme, toteaa Atrian energia- ja vastuullisuuspäällikkö Eero Yliselä Kauhajoen tuotantolaitoksessa tehdystä energiatehokkuustoimenpiteestä.
Aluksi Atrian kanssa tehtiin Nurmon tehdasalueella koko tuotantolaitoksen käsittävä hukkalämpökartoitus. Sen perusteella havaittiin, että jo hyödynnettyjen hukkalämpölähteiden lisäksi potentiaalia yhä laajemmalle lämmön uusiokäytölle olisi edelleen runsaasti. Havaitut toimenpiteet edellyttävät huolellista suunnittelua sekä investointeja.
Tuloksena saatiin piirrettyä laaja toimenpiteiden sarja, jotka toteuttamalla elintarvikejätti saa konkreettista hyötyä niin energiansäästössä kuin CO2-päästöjen vähentämisessä. Samaan aikaan tarkasteltiin aktiivisesti myös muita Atrian tuotantolaitoksia, joissa vastaavia energiansäästötoimenpiteitä voisi hyödyntää.
- Poimitaan ensin matalalla olevat hedelmät puusta, luonnehtii Calefan erikoisasiantuntija Antti Porkka teollisuudessa suositeltavaa tapaa edetä kohde kerrallaan.
Ensimmäisenä päädyttiin toteuttamaan Kauhajoen tehtaan käyttöveden esilämmityksen tuottava uusiokäyttöratkaisu, joka hyödyntää jäähdytyksen hukkalämpöjä. Calefa Oy:n toimittama kokonaisjärjestelmä on ollut Atrialla käytössä keväästä 2020 alkaen.
Energia- ja vastuullisuuspäällikkö on jo saatuihin tuloksiin erittäin tyytyväinen.
- Tulokset ovat sen suuntaisia mitä suunnitteluvaiheessa arvioitiin. Säästettävä lämpöenergian määrä vastaa noin 40 omakotitalon lämmönkulutusta. Voidaan todeta tämän olevan investointi, jolla on pitkä käyttöikä, lyhyt takaisinmaksuaika ja erittäin hyvä tuotto, Eero Yliselä luonnehtii.
Kokonaisjärjestelmätoimitus on tehtaalle varma
Teollisuudessa kokonaisjärjestelmätoimitukset ovat kaivattu tulokulma. Ne eroavat perinteisistä projektitoimituksista siinä, että yksi toimittaja kartoittaa, suunnittelee ja toteuttaa koko ratkaisun. Samalla se ottaa vastuun siitä, että järjestelmä toimii kuten on luvattu.
- Monimutkaisissa teollisuuden laitoksissa se on ainoa varma tapa saavuttaa halutut energiansäästötavoitteet, Antti Porkka toteaa. Tästä syystä Calefa Oy toteuttaa ainoastaan kokonaisjärjestelmiä.
Kauhajoen tehtaan tekninen esimies Heikki Soini ja laitosmies Mika Uppa luonnehtivat kokonaistoimitusta teknisen henkilökunnan kannalta vaivattomaksi.
- Mitä tapahtuu, milloin ja mikä on kenenkin vastuulla, olivat kaikille jatkuvasti selvillä. Asiat hoituivat aikataulussaan ja tehoja on saatu se mitä on luvattu. Calefan kanssa olemme ymmärtäneet toisiamme alusta lähtien, Heikki Soini sanoo.
Järjestelmän liittäminen linjaan ajoitettiin viikonloppuun. Hyvin mietityssä kokonaisuudessa häiriöiltä ja tuotantokatkoksilta vältyttiin kokonaan. Asiakkaan tehtäväksi jäi lähinnä kertoa omat tarpeet ja vaateet.
- Ne otettiin hyvin huomioon. Atrian henkilöstö varmisti, että asennusajankohdat ja käytännön toteutukset menivät yhteen, energia- ja vastuullisuuspäällikkö Eero Yliselä tiivistää.
Atrialaiset toivottavat vastaavat projektit erittäin tervetulleiksi jatkossakin.
- Onhan se mielenkiintoista, kun saadaan energiaa talteen ja mielekästä, kun rahaa säästyy. Tällaisia kohteita pitää toteuttaa jatkossakin, Mika Uppa toteaa.
Luottamus korostuu energiatehokkuudessa
Energiatehokkuustoimenpiteet poikkeavat muista investoinneista siinä, ettei niiden toteuttaminen ole tuotannon jatkumisen kannalta välttämätöntä. Toimenpiteiden motiivina on ympäristövastuullisuuden edistäminen sekä kustannustehokkuuden parantuminen.
- Luottamus kumppaniin korostuu sellaisissa teollisuuden projekteissa, joiden tuloksellisuus vaatii hyvää kokonaisuudenhallintaa, Eero Yliselä kertoo.
Taloudellisesti toimenpiteet ovat kuitenkin erittäin kannattavia. Siksi ne kannattaa myös eurojenkin kannalta toteuttaa.
- Atrialla on hyvin tiedostettu fakta, että energiatehostamisprojektit ovat myönteisten ympäristövaikutusten lisäksi myös taloudellisen kannattavuuden parantamista. Atrian suhtautuminen energian käytön ja ympäristövastuullisuuden kehittämiseen on pitkäjänteinen ja systemaattinen. Olemme huomanneet energiatehokkuusinvestointien olevan monelta kantilta erittäin hyödyllisiä. Kaikki voittavat näissä investoinneissa, Eero Yliselä lisää.
Atrialla parhaaseen mahdolliseen, optimoituun lopputulokseen tähdätään kumppanin kanssa. Luottamussuhdetta on rakennettu pitkään.
- Calefa on vakuuttanut meidät tekemisellään ja laaja-alaisella osaamisellaan siitä, että hommat ovat hallussa, Eero Yliselä toteaa.
Kauhajoen projektin jälkeen on toteutettu jo uutta vastaavaa kohdetta Atrian Sahalahden tuotantolaitoksella.
- Calefan kanssa on otettu käyttöön samankaltainen, mutta vähän eri teknisillä ratkaisuilla oleva toimenpide, energia- ja vastuullisuuspäällikkö kertoo.
Lopullisen tilannearvion uudesta kohteesta hän haluaa antaa vasta, kun järjestelmä on ollut jonkin aikaa toiminnassa.
- Sen voin kuitenkin sanoa, että tähän mennessä asiat ovat menneet kuten on suunniteltu ja alustavat tulokset puoltavat tätä käsitystä, Yliselä sanoo.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Antti Porkka
044 723 3347
antti.porkka@calefa.fi
Petri Vuori
040 553 4427
petri.vuori@calefa.fi
Kuvat
Tietoja julkaisijasta
Energian käyttöä ei tarvitse vähentää, vaan saada sama energia tekemään työ moneen kertaan.
- Calefa
Calefa Oy toteuttaa maailman johtavaan lämpöpumpputeknologiaan perustuvia kokonaisenergiaratkaisuja teollisuudelle, energian tuotantolaitoksille sekä suurille kiinteistöille. Lämpöpumppujärjestelmämme hyödyntävät hukkalämpöä ja ympäristön energiaa. Teemme kokonaisratkaisuja, joilla asiakkaamme saavat merkittävät energiansäästöt ja leikkaavat CO2-päästöjä pysyvästi. Toteutamme järjestelmät avaimet käteen -periaatteella, varmistaen toimivuuden koko elinkaaren ajan.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Calefa Oy
Hukkalämmöstä höyryä ja kuumaa vettä: näin Calefan yhdistelmäratkaisu on kehittynyt27.10.2026 10:45:31 EET | Tiedote
Teollisuuden hukkalämpöä ei kannata jalostaa mahdollisimman korkeaan lämpötilaan, vaan siihen muotoon, jossa siitä saadaan paras hyöty. Calefan myyntipäällikkö Lari Heinonen ja kehitysinsinööri Eeli Leskinen kertovat, miten samasta hukkalämpöresurssista voidaan tuottaa sekä kuumaa vettä että prosessihöyryä ja mitä toimivan kokonaisuuden suunnittelu vaatii.
Mäntsälän paikallinen energiayhtiö Nivos oli ensimmäisten joukossa maailmassa hyödyntämässä datakeskuksen hukkalämpöä kaukolämpöverkossa jo yli vuosikymmen sitten26.10.2026 13:05:03 EET | Tiedote
Mäntsälässä sijaitsevan datakeskustoimijan, Nebiuksen, hukkalämpöä hyödyntävä lämpöpumppulaitos on ollut jo vuosien ajan esimerkki siitä, miten energia, joka muuten jäisi hyödyntämättä, voidaan valjastaa kaukolämmön tuotantoon. Datakeskuksen laajentuessa myös sen tuottaman hukkalämmön talteenottoa on kehitetty vaiheittain.
Euroopan parhaana palkittu AmbiHeat-lämpöpumppulaitos lunasti odotukset ensimmäisen käyttövuoden aikana20.10.2026 12:11:54 EEST | Tiedote
Savon Voiman innovatiivinen Joensuun AmbiHeat-laitos on ollut käynnissä lähes ensimmäisen kokonaisen käyttövuotensa ajan. Käyttökokemukset osoittavat, että kahden lämmönlähteen varaan rakennettu ratkaisu toimii odotetusti ja tukee Savon Voiman tavoitetta sähköistää lämmöntuotantoaan. Lämpöä tuotettiin kesällä yli kuukauden ajan ilman polttamista.
Kannattavan energiahankkeen ei tarvitse odottaa investointibudjettia20.10.2026 12:00:46 EEST | Tiedote
Teollisuudessa on edelleen runsaasti kannattavia energiatehokkuus- ja hukkalämpöhankkeita, jotka eivät taloudellisista syistä etene. Rahoitusratkaisu voi mahdollistaa investoinnin toteuttamisen ilman suurta alkuinvestointia ja parhaimmillaan niin, että säästöt energiankulutuksessa kattavat rahoituskustannukset alusta lähtien.
Heikki Hallila nimitetty Calefa Oy:n toimitusjohtajaksi, Petri Vuori jatkaa kaupallisena johtajana (CCO)7.10.2026 09:30:00 EEST | Tiedote
Calefa Oy vahvistaa johtamistaan yhtiön seuraavaa kasvuvaihetta varten. Yhtiön hallitus on nimittänyt Heikki Hallilan Calefa Oy:n toimitusjohtajaksi 19.10.2026 alkaen. Calefan nykyinen toimitusjohtaja ja perustajaosakas Petri Vuori jatkaa yhtiössä kaupallisena johtajana (CCO).
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme


