Itikkaralli on hulvattoman leikkisä lasten runoseikkailu

Hanna Tuomisen lastenrunokokoelma Itikkaralli on julkaistu Aviadorin kustantamana.
Hulvattoman hauskassa ja leikkisässä lastenrunotarinassa seikkailee kaupunkilaistyttö Esteri. Hän tapaa kesälomareissullaan mummolassa Mister Lahnan, kulkukauppias Ferdi Nandin, Horror Punkin ja perhoskuningatar Samiran – rallia ajavia itikoita unohtamatta! Ja kun maalla kerran ollaan, lopulta tanssitaan ladossa kihlajaisia. Mummolan maisemissa majailevat myös saunatonttu, parivaljakko Sisu ja Misu ynnä monet muut.
Aikuisille suunnatulla runokokoelmallaan Kaikki vesi kädellä debytoinut Hanna Tuominen jatkaa lapsirunokokoelmallaan Itikkaralli lajin parhaita perinteitä.
Itikan sitikka on nopsa kuin mikä! / Se kaahaa pöydänkulmaa, / tämä on kisaa julmaa. / Mummo kouralla perään kaartaa, / itikan paalupaikkaa saartaa.
LÄTS! Läiskyy käsi - / LÄTS! LÄTS! TUOSSA SE ON!
Itikka kaarteessa lisää vauhtia, ajaa täyttä rallia. / Mummo lätkää läiskii ja heiluttaa
muhkeaa allia.
Yhtäkkiä katoaa näkyvistä… / pääsikö mummo pälkähästä? / Mummo hyttysväylää kuuraa,
/ missä se itikka luuraa?
Itikkaralli koostuu painetusta, Anna Helmisen kuvittamasta runokirjasta sekä mukana seuraavasta cd-levystä, jolla Uljas Pulkkiksen sävellyksiä tulkitsevat huilutaiteilija Sami Junnonen, runojensa luennan ohella piano-osuuksista vastaava Hanna Tuominen sekä laulaja Otso Kallio.
Hanna Tuominen (s. 1979) on Helsingissä asuva runoilija ja palkittu pianonsoiton ammattilainen. Hänellä on takanaan maisteritutkinto Sibelius-Akatemiasta ja kirjoittajaopintoja Kriittisessä korkeakoulussa. Hänen runoilmaisunsa saa kipinänsä taiteidenvälisistä ulottuvuuksista.
Sami Junnonen (s. 1977) on kansainvälisellä kentällä esiintyvä huilutaiteilija. Hän on opiskellut huilunsoittoa Sibelius-Akatemiassa, Lyonin konservatoriossa sekä Kööpenhaminan kuninkaallisessa konservatoriossa. Lisäksi hän on konsertoinut ja opettanut kansainvälisillä musiikkifestivaaleilla, sekä esiintynyt kotimaisten ja ulkomaalaisten sinfonia- ja kamariorkestereiden solistina.
TUOMINEN, HANNA : Itikkaralli
72 sivua + cd
Sidottu, kovakantinen, nelivärikuvitettu
ISBN 9789523810495
Ilmestymisaika: Elokuu 2021
Arvostelukappaleet, pressikuvat ja haastattelupyynnöt
Haastattelupyynnöt ja tiedustelut pressikuvista voi esittää Aviadorin vs. tiedottaja Miksu Väkiparralle. Lähetämme pyynnöstä myös arvostelukappaleen teoksesta joko painettuna tai sähköpostitse.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Vesa TompuriKustantaja
Puh:+358505916059vesa@aviador.fiMiksu Väkipartavs. tiedottaja, markkinointikoordinaattori
Puh:+358 405599575miksu@aviador.fiKuvat
Linkit
Tietoja julkaisijasta
Aviador Kustannus on kotimainen kustantamo, joka julkaisee kauno- ja tietokirjallisuutta. Valikoimiimme kuuluvat niin klassikot kuin nykykirjallisuuskin, musiikkikirjat sekä käännökset vähän huomioiduilta kielialueilta – kotimaista laatuproosaa ja runoutta unohtamatta.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Aviador Kustannus
Heidi Heinosen Matilda X Matilda ja Elena Sulinin aavekoralli/aavikkoralli Tiiliskivi-ehdokkaina19.1.2026 07:45:00 EET | Tiedote
Tampereen yliopiston kirjallisuudenopiskelijoiden vuosittain jakaman Tiiliskivi-palkinnon vuoden 2025 ehdokkaat on julkistettu.
Päivi Alasalmen Hallavainen-sarjan uudessa osassa otteet kovenevat, eikä armo käy oikeudesta16.1.2026 08:00:00 EET | Tiedote
Päivi Alasalmen rikosromaani Tuhon airut (Hallavainen 5) on julkaistu Aviadorin kustantamana. Uretaanimurhaaja kylvää kauhua Tampereella, ja jäljet johtavat Eedeniin. Sampolan yläasteen seinät eivät unohda. Ja mitä ei voi unohtaa, sitä ei voi antaa anteeksi. Päämäärätietoinen murhaaja tekee tiliä menneisyydestä. Joitakin oppilaita yhdistää veriveljeys. Tosin heidän käsiään sotkeva veri ei ole heidän omaansa. Vanhempaa rikoskonstaapeli Jarkko Hallavaista vastaan isketään henkilökohtaisesti, kun Karla Kuusivaara sieppaa hänen muutaman kuukauden ikäisen poikansa. Karla tietää menneensä liian pitkälle, mutta nurkkaan ajettu rotta on kaikkein vaarallisin. Kun Hammaskeiju kuntouttaa itseään sairaalassa, hänen asuntonsa valtaa armoton alivuokralainen. Päivi Alasalmi on kirjoittanut yli kolmekymmentä teosta. Dekkareissaan hän uppoutuu ihmismielen pimeään puoleen ja etsii hälytysmerkkejä, jotka panevat tavallisen ihmisen siirtymään lain väärälle puolelle. Hallavainen-sarjan katu-uskottavat poli
Porilaislähtöisen Elna Yrjönkosken koskettava esikoisrunokokoelma lähisuhdeväkivallasta15.1.2026 08:00:00 EET | Tiedote
Elna Yrjönkosken runokokoelma Sydän myrskyssä on julkaistu Aviadorin kustantamana. Elna Yrjönkosken esikoisrunokokoelma Sydän myrskyssä pureutuu rohkeasti lähisuhdeväkivaltaan. Sivut täyttyvät intensiivistä tunteista, joiden teemoina ovat myös itsensä rakastamisen vaikeus sekä pyyteetön rakkaus. Yrjönkosken omaääniset runot eivät välitä kielellisistä raameista, vaan antavat soinnin vapaudelle. Elna Yrjönkoski (s. 1995) on porilaislähtöinen, porvoolaistunut runoilija. Yrjönkoski alkoi kirjoittaa runoja Porissa meren äärellä ollessaan kahdeksanvuotias ja on lapsesta lähtien kirjoittanut niin rakkaudesta kuin kuolemasta. Ihmisenä hän on ilon antaja, synkän sielun kantaja. Runollaan Pumpulia Elna voitti Kotkan Meripäivien runoraadin kesällä 2024. YRJÖNKOSKI, ELNA : Sydän myrskyssä 76 sivua ISBN 9789523814721 Ilmestymisaika: Tammikuu 2026 Arvostelukappaleet, pressikuvat ja haastattelupyynnöt Lähetämme pyynnöstä arvostelukappaleen teoksesta joko painettuna tai sähköpostitse. Arvostelukappale
Aviadorin kevät 2026: Päivi Alasalmi, Laura Laakso, Tessun matikkaseikkailu, tietokirja suomen onomatopoeettisesta sanastosta, runoteos kouluväkivallasta – ja paljon muuta!8.1.2026 13:38:47 EET | Tiedote
Aviadorin kevään 2026 uutuuskatalogi tarjoaa jälleen luettavaa moneen makuun. Tässä poimintoja tulevasta! Koko katalogiin pääsee tutustumaan tämän tiedotteen liitteestä tai Aviadorin nettisivuilla.
Janne Viljamaan tietoteos selvittää, miten kännykät veivät keskittymiskykymme ja miten se saadaan takaisin8.1.2026 12:18:27 EET | Tiedote
Tietokirjassaan Kännykkäkärsimys kotona ja koulussa sosiaalipsykologi, opettaja ja tietokirjailija Janne Viljamaa pohtii, huvitammeko itsemme hengiltä ja tuleeko lapsista lyhytjänteisiä ja ahdistuneita kännykkäaddikteja? Teos käsittelee kännykän tuomaa yhteiskunnallista ja psykologista muutosta, kadonneen keskittymiskyvyn etsintää ja rajoittamisen merkitystä tasapainoiseksi ihmiseksi kasvamisessa.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme

