Jääkiekon MM-kisat tarjoavat oppimisen mahdollisuuksia TAKKin opiskelijoille

- TAKKin opiskelijoillekisat ovat todella hyvä mahdollisuus näyttää osaamistaan ja asennettaan töiden tekemiseen. Samalla se on tilaisuus nauttia ja kokea kansainväliseen kisatapahtumaan liittyviä elämyksiä, kertoo TAKKin kisavastaava Maria-Liisa Korolainen.
- Halusimme tarjota tämän mahdollisuuden opiskelijoille myös tänä vuonna, kun kisat päädyttiin järjestämään uudelleen Tampereella.
- Yhteistyö TAKKin kanssa viime vuoden MM-kisoissa oli hieno kokemus. Opiskelijoiden into ja osaaminen tekivät meihin vaikutuksen, Timo Jutila perustelee.
VIP-tapahtumien toteutuksessa on mukana opiskelijoita eri ammattialoilta: Sisustusremontoijaopiskelijat vastaavat tilojen ilmeestä. Mara-alan opiskelijoita tulee työskentelemään keittiö- ja tarjoilupuolen ammattilaisten rinnalla. Turva-alan opiskelijat ovat turvallisuushenkilöstön apuna varmistamassa kulkuoikeuksia ja asiakkaiden opastamista. Kauneudenhoitoalan opiskelijat kruunaavat VIP-asiakkaiden fiilikset kasvomaalauksilla ja ehostuksilla ennen areenalle siirtymistä.
Opiskelijat vastaavat VIP-tilojen kisailmeestä
Sisustusremontoijaopiskelijat esittelivät VIP-tilojen ilme-ehdotuksensa JetSetClubin Satu ja Timo Jutilalle helmikuussa. Opiskelijat olivat suunnitteluvaiheen ajan koulutussopimusjaksolla Jutiloiden yrityksessä. Työpaikkaohjauksesta vastasi Minttu Nurminen, joka oli mukana viime vuoden kisakuvioissa opiskelijaroolissa ja työllistyi sen myötä Jutiloiden yritykseen.
Jutilat kiittelivät opiskelijoita luovasta ideoinnista ja siitä, että ideat ovat toteutettavissa myös käytännössä. Kiitosta sai myös se, että kustannukset oli otettu suunnitelmassa huomioon.
- Viime vuodesta saatuja kokemuksia päästään hyödyntämään tapahtuman ja tilojen suunnittelussa, Satu Jutila kertoo tyytyväisenä.
- Osittain pystytään hyödyntämään myös viimevuotisia materiaaleja kestävän kehityksen periaatteiden mukaan. Kaikkea ei tarvitse tehdä alusta asti uudelleen, Maria-Liisa Korolainen jatkaa.
Suunnittelusta opiskelijat etenevät työsuunnitelman tekemiseen. Ja toukokuun alussa alkaa rakentaminen. Käytännön rakenteiden toteutukseen sisustajat saavat avukseen rakennusalan opiskelijoita. Kaikki on valmista, kun kisat käynnistyvät 12.5. Suomi–USA-pelillä.
Jääkiekkoliiton vapaaehtoiset käyvät tauolla TAKKissa
VIP-vieraiden lisäksi Tampereen valtatien kampuksella liikkuu Jääkiekkoliiton vapaaehtoisia, jotka käyvät tauoilla ja ruokailemassa areenan naapurissa TAKKin tiloissa.
- Sijaintimme areenan kyljessä tarjoaa hyvät mahdollisuudet tämän tyyppiseen yhteistyöhön, toteaa Korolainen.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Maria-Liisa Korolainen, TAKK, puh. 044 7906 340, maria-liisa.korolainen@takk.fi
Timo Jutila, JetSetClub Oy, puh. 050 62801
Kuvat

Tietoja julkaisijasta

Tampereen valtatie 15
33100 TAMPERE
Vaihde 03 2361 111, info@takk.fihttp://www.takk.fi
Tampereen Aikuiskoulutuskeskus TAKK on monialainen ammatillinen kouluttaja ja työelämän kehittäjä. Vuosittain TAKKissa opiskelee noin 11 000 aikuista ja henkilöstöä on n. 250. TAKKia ylläpitää Tampereen Aikuiskoulutussäätiö sr. Tarjolla on ammatillisia perustutkintoja, ammatti- ja erikoisammattitutkintoja sekä ammatillista lisä- ja täydennyskoulutusta yli 20 ammattialalta. Koulutuksia, toimintaa ja oppimisympäristöjä kehitetään tiiviissä yhteistyössä työelämän ja yritysten kanssa. Yrityksille ja organisaatioille on tarjolla joustavat ja yksilölliset henkilöstön osaamisen ja liiketoiminnan kehittämisen palvelut.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Tampereen Aikuiskoulutuskeskus TAKK
Ammatillisen koulutuksen opettajan on tärkeää pysyä ajassa kiinni – TAKKin kouluttajat käyvät työelämäjaksoilla päivittämässä tietojaan14.4.2025 08:46:55 EEST | Tiedote
Ammatillisessa koulutuksessa kouluttajien on tärkeää pysyä ajan tasalla siitä, mitä työelämässä on meneillään, jotta myös opetus voi olla ajantasaista. Tampereen Aikuiskoulutuskeskuksessa kouluttajilla on mahdollisuus käydä työelämäjaksoilla tutustumassa oman alansa ajankohtaisiin vaatimuksiin.
Vuoden 2025 Työ & Taito -palkinto myönnettiin TAKKille10.4.2025 09:52:47 EEST | Tiedote
Tampereen Aikuiskoulutuskeskus TAKK on ansainnut vuoden 2025 Työ & Taito -palkinnon tunnustuksena aktiivisuudesta työelämäyhteistyössä ja yrittäjyyden tukemisessa. Palkinnon myöntävät Mestarikiltaneuvosto, Ammattiosaamisen kehittämisyhdistys AMKE ry ja Suomen Yrittäjät.
Perinnöistä riidellään yhä useammin – TAKK alkaa kouluttaa perinnönjakosovittelijoita, jotka auttavat sopuun pääsemisessä1.4.2025 10:29:43 EEST | Tiedote
Perinnönjakoon liittyvät riidat ovat yleistyneet Suomessa vuosi vuodelta. Tampereen Aikuiskoulutuskeskuksessa aletaan kouluttaa perinnönjakosovittelijoita, jotka auttavat riidan osapuolia itse saavuttamaan yhteisymmärryksen tehokkaasti ja ilman kallista oikeudenkäyntiä tai virallista pesänjakajaa.
Elintarvikekuljetuksissa hätä on suuri kylmäkoneen rikkoutuessa – TAKKin koulutus tuo lisää kylmäkonekorjaajia huoltamoihin25.3.2025 12:48:04 EET | Tiedote
Suomessa on pulaa liikkuvan kaluston kylmäasentajista. Kun puoliperävaunuvalmistaja Schmitz Cargobull toi ongelman esille, Tampereen Aikuiskoulutuskeskuksessa oltiin valmiita kehittämään ratkaisu.
Ympäristöalan erikoisammattitutkinto nousi suosioon, kun EU alkoi vaatia yrityksiltä vastuullisuusraportointia11.3.2025 12:12:56 EET | Tiedote
Yritykset ovat heränneet ympäristöosaamisen tarpeeseen, mikä näkyy myös TAKKin ympäristöalan erikoisammattitutkinnon kasvaneina hakijamäärinä.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme