”Jäinen feenikslintu nousee” – Lumikuningatar-jääbaletti on 500 ammattilaisen yhteisponnistus ja ylistys suomalaiselle sisulle
16.11.2022 11:00:00 EET | Tampere-talo Oy | Tiedote

Suomen kaikkien aikojen suurin esittävän taiteen tuotanto Lumikuningatar saa ensi-iltansa Tampereen Nokia Arenalla perjantaina 30. joulukuuta 2022. Koronarajoitusten takia vuodella eteenpäin siirretty koko perheen jääbaletti kertoo hädässä olevien auttamisesta ja ystävyyden parantavasta voimasta lämpimästi ja huumoria unohtamatta.
Lumikuningatar pohjautuu tanskalaisen H.C. Andersenin vuonna 1844 ilmestyneeseen samannimiseen satuun. Andersen sijoitti klassikkotarinansa myyttiseen Suomen Lappiin, ja uuden version ytimessä onkin suomalaisuus, Andersenin tavoin ulkopuolelta tarkasteltuna. Jääbaletin on konseptoinut ja käsikirjoittanut Cirque du Soleil -sirkuksen luovana johtajana toiminut kanadalainen Melissa A. Thompson, joka tunnustautuu oikeaksi Suomi-faniksi.
”Lumikuningatar on oikeastaan kaikin tavoin ylistys kuuluisalle suomalaiselle sisulle. Saimme viime vuonna tiedon esitysperiodin siirtymisestä kuusi päivää ennen maailmanensi-iltaa keskelle viimeisiä pukuharjoituksia. Kuten arvata saattaa, uutinen oli kova isku esiintyjille ja työryhmälle. Mutta sitkeydellä ja rohkeudella tämä jäinen feenikslintu nousee tuhkasta entistä ehompana. Teos on minulle henkilökohtaisesti hyvin tärkeä, sillä se toi minut rakastamaani Suomeen ja osaksi tätä lannistumatonta tiimiä, joka on kokenut yhdessä paljon. Koska jääbaletti on taidemuoto, jossa on vain vähän puhuttua dialogia, uskon, että Lumikuningattaren ainutlaatuinen visuaalisen tarinankerronnan muoto tavoittaa ja houkuttaa laajaa yleisöä”, Thompson kertoo.
Taiteelliselle työryhmälle, johon kuuluvat Thompsonin lisäksi muiden muassa säveltäjä Tuomas Kantelinen, ohjaaja ja koreografi Reija Wäre, visualisti ja valosuunnittelija Mikki Kunttu ja pukusuunnittelija Erika Turunen, oli alusta asti selvää, että tuotannolla tavoitellaan korkeatasoista, uudenlaista taidemuotoa ja uusia yleisöjä niin Suomessa kuin maailmalla. Tuotanto on saanut taakseen merkittäviä kansainvälisiä yhteistyökumppaneita ja herättänyt laajaa kiinnostusta Euroopassa, jossa sitä myy huippuartistien (mm. Radiohead, Duffy, Jamiroquai, A-ha) agenttina tunnettu englantilainen Angus Baskerville.
”Lumikuningatar on yksi visuaalisesti, taiteellisesti ja sisällöllisesti kunnianhimoisimmista hankkeista, joita olen urallani kohdannut. Tällaista areenaympäristöön rakennettua teosta ei ole missään markkinoilla tarjolla, ja siksi teoksella on suurta potentiaalia kansainvälistä kiertuetta ajatellen. Suomalaisuus on maailmalla trendikästä ja teoksen pohjoismaalaista arvopohjaa heijastavat teemat heikompien auttamisesta ajankohtaisempia kuin koskaan. Olemme käyneet erittäin lupaavia keskusteluja Iso-Britannian ja Euroopan suurimpien areenojen kanssa”, Baskerville paljastaa.
Lähes 500 ammattilaisen yhteistyön tulos
Kotimaista areenatuotantoa on vuodesta 2019 tähän päivään mennessä ollut tekemässä 498 eri alojen ammattilaista ompelijoista videotuottajiin ja luistelijoista jääkiekkoilijoihin. Luistelun lisäksi esityksessä nähdään runsaasti erilaisia tanssityylejä ja huipputanssijoita erityisillä jääkengillä varustettuna. Vasta 20-vuotias Sofia Ruija valmistui tanssijaksi Suomen Kansallisoopperan ja -baletin Balettioppilaitokselta keväällä 2021. Ruija on nuoresta iästään huolimatta monelle tuttu television suosituimmista ohjelmista (mm. UMK, Emma Gaala) ja areenatason esityksistä (mm. Mestarit-kiertue).
”Lumikuningatar-jääbaletissa mukana olo on tarjonnut minulle mahdollisuuden tarkastella ja ymmärtää rajapintojen häilyvyyden merkityksiä. Monia eri liikkumistapoja yhdistävässä suurtuotannossa on joukko tekijöitä, joiden ymmärrys liikenopeudesta ja -paikasta tilassa on toisistaan poikkeava. Tanssijana minua haastaa 360-asteisen areenanäyttämön hahmotus niin esiintyjien kesken jäällä kuin suhteessa yleisöön”, Ruija kertoo.
Suomen tunnetuimmista jääkiekkoilijoista ovat mukana pitkän NHL-uran tehnyt Niklas Hagman, Tappara-ikoni Pekka Saravo sekä Suomen maajoukkueiden kapteeneinakin toimineet Jenni Hiirikoski ja Marko Anttila. Lumikuningattaren roolin luistelee Suomen kaikkien aikojen menestynein yksinluistelija Laura Lepistö, joka tekee roolin myötä odotetun paluun jäälle. Sadun Lumikuningatar on jäinen noita, joka on tylyn kuorensa alla haavoittuvainen ja yksinäinen. Lepistölle teoksen teemat ystävyydestä ja siitä, että ketään ei jätetä yksin, ovat tärkeitä.
”Ystävyys on aina tärkeä teema ja tällä hetkellä maailman tilanteeseen peilaten erittäin ajankohtainen. Meistä esiintyjistä ja työryhmästä hioutui viime vuoden harjoitusjaksolla tiivis, monikulttuurinen yhteisö, ja minusta on hienoa, että voimme tämän teoksen kautta tuoda iloa lapsille ja aikuisille ja olla osaltamme tekemässä yhdessä jotain arvokasta”, Lepistö kertoo.
Ennen Lumikuningattaren joulukuista ensi-iltaa Lepistö hyppää roolihahmonsa luistimiin ja esittää jääbaletista otteen taitoluistelun Grand Prix Espoo -kilpailun avajaisohjelmassa perjantaina 25. marraskuuta. Avajaisohjelma alkaa Espoon Metro Areenalla klo 14.20. Kilpailu näkyy myös suorana Elisa Viihde Viaplay -suoratoistopalvelussa.
Lumikuningatar-jääbaletti
Esitykset Tampereen Nokia Arenalla
Perjantai 30.12.2022 klo 19 (ensi-ilta, suomenkielinen kertojaääni)
Lauantai 31.12.2022 klo 14 (ruotsinkielinen kertojaääni)
Lauantai 31.12.2022 klo 19 (suomenkielinen kertojaääni)
Sunnuntai 1.1.2023 klo 14 (suomenkielinen kertojaääni)
Sunnuntai 1.1.2023 klo 19 (suomenkielinen kertojaääni)
Esitys kestää noin kaksi tuntia sisältäen yhden väliajan. Kertojaääntä kuullaan n. 10 minuuttia esityksen kokonaiskestosta. Esitystä suositellaan yli 6-vuotiaille katsojille.
Lumikuningatar on Tampere-talo Oy:n ja Kantelinen Company Oy:n yhteistuotanto.
Lisätiedot: https://lumikuningatar.fi
Katsoaksesi videon lähteestä www.youtube.com, anna hyväksyntä sivun yläosasta.Lumikuningatar-jääbaletti (pitkä traileri)
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Paulina AhokasToimitusjohtajaTampere-talo Oy
Puh:03 243 4100paulina.ahokas@tampere-talo.fiSuvi LeinonenOhjelmapäällikköTampere-talo Oy
Puh:03 243 4031suvi.leinonen@tampere-talo.fiKuvat

Linkit
Tietoja julkaisijasta
Tampere-talo-konserni on ohjelmistoltaan, tapahtumiltaan ja kävijämäärältään Suomen suurin ja monipuolisin tapahtumayhtiö. Tampere-talo Oy jakaantui 1.1.2024 kahdeksi yhtiöksi. Uudessa yhtiömallissa emoyhtiönä toimii kulttuurin ja taiteen edistämiseen keskittyvät Tampere-talo Oy ja tytäryhtiönä kaupalliseen toimintaan keskittyvä Talo Events Oy sekä sen aputoiminimi Tampere Live.
Toimimme Tampere-talossa ja Tuulensuun Palatsissa sekä tuotamme tapahtumia ja konsertteja myös näiden tilojen ulkopuolella ympäri Suomea. Tapahtumamme sisältävät mm. balettivierailuita, oopperaa, lastenkulttuuria, rock- ja pop-konsertteja, messuja, kokouksia, konferensseja, yritystapahtumia, seminaareja ja kansainvälisiä kongresseja.
Vuonna 2024 Tampere-talo-konsernin liikevaihto ja liiketoiminnan muut tuotot olivat 28,6 miljoonaa euroa. Vuodessa järjestimme yli 930 tapahtumaa, palvelimme yli 552 000 tyytyväistä kävijää ja tuotimme Tampereen talousalueelle 98 miljoonaa euroa tapahtumatuloa.
Tampere-talo Oy on perustettu 1987 ja ovet avattiin yleisölle 1990. Tampere-talo-konsernin toimitusjohtaja on Paulina Ahokas ja hallituksen puheenjohtaja on Kristiina Michelsson.
Talossa toimivat lisäksi täysimittainen sinfoniaorkesteri Tampere Filharmonia, à la carte -ravintola Tuhto ja maailman ainoa Muumimuseo. Talon yhteydessä palvelee Courtyard by Marriott -hotelli.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Tampere-talo Oy
Komiat keräsi eniten Iskelmä Gaala -ehdokkuuksia2.2.2026 13:00:00 EET | Tiedote
Yli 20 000 ihmistä antoi äänensä Iskelmän vuosiäänestyksessä. Äänestyksen perusteella palkitaan vuoden parhaat esiintyjät, kappaleet ja albumit Iskelmä Gaalassa Tampereen Nokia Arenalla perjantaina 20. helmikuuta. Gaalassa esiintyvä Komiat-yhtye on ehdolla viidessä kategoriassa. Seuraavaksi eniten ehdokkuuksia saivat JVG, Bess, Haloo Helsinki! ja Portion Boys. Median akkreditointi tapahtumaan on avoinna.
Talo Events tekee vastuullisuudesta tietoisen valinnan tapahtumajärjestäjille Tampere-talossa2.2.2026 07:45:00 EET | Tiedote
Talo Events lanseeraa Tampere-talossa järjestettäviin tilaisuuksiin uudet vastuullisuuspaketit, jotka tekevät vastuullisuudesta tietoisesti valittavan ja tavoitteellisen osan tapahtuman suunnittelua ja toteutusta. Kyseessä on uudenlainen tapa jäsentää vastuullisuutta tapahtuma-alalla – osana toimintaa, ei irrallisena lisänä.
Tampere Chamber Music -festivaalilla kaikkien aikojen kävijäennätys30.1.2026 07:30:00 EET | Tiedote
Vuoden 2026 Tampere Chamber Music -festivaali keräsi 3 361 vierailijaa, mikä on kymmenettä kertaa järjestetyn kamarimusiikkitapahtuman kävijäennätys. Taidetta ja tiedettä yhdistelevän festivaaliviikon ohjelmassa oli 21 tapahtumaa, joista noin puolet oli yleisölle maksuttomia.
Mediakutsu: Sweeney Todd -kauhumusikaalin konserttiversion ensi-ilta Tampere-talossa22.12.2025 07:15:00 EET | Tiedote
Tampereen Ooppera esittää Stephen Sondheimin modernin musikaaliklassikon Sweeney Todd – Fleet Streetin paholaisparturi ohjattuna ja visualisoituna konserttiversiona Tampere-talossa. Teoksen ohjaa Tuomas Parkkinen. Tampere Filharmoniaa johtaa Eeva Kontu. Kutsumme median edustajia ensi-iltaan torstaina 8.1.2026 klo 18.30.
Tampere Chamber Music -festivaalin 10-vuotisjuhlaohjelmistossa kamarimusiikin helmiä ja harvinaisuuksia5.12.2025 08:30:00 EET | Tiedote
Kymmenettä kertaa järjestettävän Tampere Chamber Music -festivaalin juhlavuotisohjelma on julkaistu. Taidetta ja tiedettä yhdistelevä tapahtuma kerää kotimaiset ja kansainväliset kamarimusiikin taitajat Tampereelle 19.–25. tammikuuta 2026. Suuri osa tapahtumista on maksuttomia. Maksullisten konserttien liput ovat nyt myynnissä Tampere-talon ja Lippu.fin lipunmyyntikanavissa.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
