Naantalin Musiikkijuhlat

Japanilainen kamariorkesteri Orchestra Ensemble Kanazawa ja Olli Kortekankaan kantaesitys Naantalin Musiikkijuhlilla kesäkuussa 2021

15.6.2020 12:00:00 EEST | Naantalin Musiikkijuhlat | Tiedote

Jaa
Naantalin Musiikkijuhlat olisi soinut 41. kerran 2. – 13.6., mutta festivaali jouduttiin koronapandemian takia perumaan tältä vuodelta. Lähes kaikki taiteilijat pääsevät Naantaliin myös ensi vuonna, joten festivaaliohjelma siirtyy lähes sellaisenaan vuodelle 2021.
Maineikas japanilainen kamariorkesteri Orchestra Ensemble Kanazawa debytoi Naantalin Musiikkijuhlilla kesällä 2021.
Maineikas japanilainen kamariorkesteri Orchestra Ensemble Kanazawa debytoi Naantalin Musiikkijuhlilla kesällä 2021.

Ensi vuonna Naantalin Musiikkijuhlilla debytoi lisäksi maineikas japanilainen kamariorkesteri Orchestra Ensemble Kanazawa (OEK) pianisti-kapellimestari Ralf Gothónin johdolla. OEK vierailee Suomessa ensimmäistä kertaa laajan Euroopan kiertueensa alkajaisiksi 10.6.2021. Konsertin ohjelmassa on Mozartin ja Sallisen musiikkia.

Naantalin Musiikkijuhlat on historiansa aikana tilannut ja kantaesittänyt lukuisan määrän uusia sävellyksiä. Ensi vuonna saa kantaesityksensä säveltäjä Olli Kortekankaan teos Partita concertante sellolle ja kamariyhtyeelle. Sellosolistina esiintyy festivaalin taiteellinen johtaja Arto Noras. Konsertissa 17.6.2021 on lisäksi Mozartin ja Schumannin musiikkia.

-Partita concertante on parhaillaan työn alla. On todella mieluista saada tilaus Naantalin Musiikkijuhlilta ja tietää, että sen kantaesittäjiksi tulee joukko juhlien loistavia soittajia Arto Noras solistinaan. Arto on myös vaikuttanut teoksen erikoiseen kokoonpanoon. Soolosellon, puhallinkvintetin sekä harpun ja lyömäsoitinten yhdistelmä tarjoaa upean ja harvinaisen haasteen säveltäjälle, kertoo Olli Kortekangas.

Naantalin Musiikkijuhlat järjestää yhteistyössä Turun Kirjamessujen ja Messukeskuksen kanssa drive-in –konsertin Turun Messukeskuksen pihalla ke 17.6. klo 19. Livekonsertissa esiintyvät sopraano Mari Palo ja selloyhtye Total Cello Ensemble.

-Olemme todella onnellisia voidessamme jälleen tarjota elävää musiikkia yleisöllemme, iloitsee toimitusjohtaja Tiina Tunturi.

Naantalin Musiikkijuhlat perustettiin 1980 sellisti Arto Noraksen aloitteesta. Festivaali vietti viime vuonna 40-vuotisjuhlaansa ja ylsi lähes 20 000 kävijän yleisöennätykseen.

Naantalin Musiikkijuhlat soi ensi vuonna 8. – 19.6.2021.

Musiikkijuhlien kesän 2021 lähes kaikki liput ovat jo myynnissä Lippupisteessä.

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Lisätietoja:
Tiina Tunturi, toimitusjohtaja
tiina.tunturi@naantali.fi, 044 5161718
www.naantalinmusiikkijuhlat.fi

Kuvat

Maineikas japanilainen kamariorkesteri Orchestra Ensemble Kanazawa debytoi Naantalin Musiikkijuhlilla kesällä 2021.
Maineikas japanilainen kamariorkesteri Orchestra Ensemble Kanazawa debytoi Naantalin Musiikkijuhlilla kesällä 2021.
Lataa

Tietoja julkaisijasta

Naantalin Musiikkijuhlat
PL 46
21101 Naantali

050 5590 186http://www.naantalinmusiikkijuhlat.fi

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Naantalin Musiikkijuhlat

NAANTALIN MUSIIKKIJUHLAT: HUIPPUORKESTERIN VIERAILU ENSI KERTAA SUOMESSA9.1.2026 12:00:00 EET | Tiedote

Musiikin kansalliset ja kansainväliset huiput kokoontuvat jälleen Naantalin Musiikkijuhlille 4.-13.6.2026. Tällä kertaa Naantaliin saadaan viulisti-kapellimestari Sasha Sitkovetskyn edustusorkesteri NFM Leopoldinum Chamber Orchestra, joka vierailee ensimmäisen kerran Suomessa. Kymmenen päivän aikana kuullaan lähes 200 esiintyjää 19 eri konsertissa. Pianistikomeetta Barry Douglas palaa odotetusti Musiikkijuhlille esiintyen niin kamarimuusikkona kuin solistina Turun Filharmonisen orkesterin kanssa. Kansainvälisinä huippuvieraina Naantalissa kuullaan myös viulisti Ioana Christina Goiceaa ja alttoviulisti Hartmut Rohdea. Festivaali on täynnä taiteellisen johtajan, Elina Vähälän suunnittelemia tunteikkaita huippuhetkiä, joita ovat ehdottomasti amerikkalais-suomalaisen säveltäjä Lara Poen kantaesitys Oulun Kulttuuripääkaupunkivuotta juhlistavassa konsertissa ja Olli Mustosen "Kaleva", joka tuo nykypäivään Eino Leinon runouden. Teoksen tulkitsevat Waltteri Torikka, Elina Vähälä, Atte Kilpeläi

NAANTALIN MUSIIKKIJUHLAT PALJASTAA NELJÄ KONSERTTIA KESÄN 2026 OHJELMASTA25.11.2025 09:30:00 EET | Tiedote

Naantalin Musiikkijuhlat aloittaa jälleen kotimaisen festivaalikesän 4.-13.6.2026. Musiikkijuhlien taiteellinen johtaja Elina Vähälä on suunnitellut värikkään ohjelman, jossa kuullaan eri mannerten musiikkia, merellisiä sointeja ja juhlitaan Euroopan kulttuuripääkaupunkia. -Nyt julkaistavat konsertit edustavat herkullista läpileikkausta koko tulevan kesän ohjelmistosta. Naantalin poikkeuksellisen kauniissa saaristomiljöössä on inspiroivaa työskennellä upeiden taiteilijoiden kanssa, kuvailee Vähälä tunnelmiaan. Konserteista julkaistaan nyt neljä ja koko festivaaliohjelma julkistetaan 7.1.2026.

SANKARITARINAT VALOKEILASSA: WALTTERI TORIKKA, JUKKA NYKÄNEN JA JUHA HURME14.10.2025 06:16:15 EEST | Tiedote

Musiikki, tarinat ja valo kohtaavat syksyn pimeässä illassa. Naantalin Musiikkijuhlat ja Naantalin Kirjajuhlat yhdistävät voimansa ainutlaatuisessa Sankaritarinat valokeilassa -konsertissa lauantaina 25.10. klo 19.00 Naantalin kirkossa. Konsertissa esiintyvät baritoni Waltteri Torikka, pianisti Jukka Nykänen ja kirjailija Juha Hurme. Konsertti on osa Lux Gratiae -tapahtumaa, joka valaisee kaupunkia upeilla valotaideteoksilla Kirkkopuistossa ja torilla.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye