Jenni Linturin Mullojoki, 1950 on tarkkanäköinen avioliittoromaani, jota sävyttää vaivihkainen huumori
14.9.2020 09:27:57 EEST | Gummerus | Tiedote

1950-luvun kynnyksellä Olavi on akateemisen uransa alussa, kun Martta kertoo olevansa raskaana. Martta ja Olavi menevät naimisiin, ja Helsinki yliopistoineen ja houkutuksineen saa jäädä. Perhe muuttaa Hämeeseen, Mullojoelle, jossa Martan on sopeuduttava samaan talouteen Olavin äidin ja lobotomian seurauksena lapsenmieliseksi taantuneen Kalevi-veljen kanssa. Olavi hakeutuu sijaiseksi paikalliseen keskikouluun – väliaikaisesti, kuten hän itselleen ja muille uskottelee. Hänen haaveensa ovat Marttaa ja Mullojokea suuremmat.
Odotetussa romaanissaan Mullojoki, 1950 (Gummerus) Jenni Linturi sivuaa oman sukunsa tarinaa kertoessaan elämäänsä rakentavien ihmisten perhesuhteista. Hän avaa taidokkaasti ihmismielen ristiriitaisuuden ja kuvaa viiltävän tarkkanäköisesti ulkopuolisuuden tunnetta ja keskinkertaisuuden pelkoa. Romaanin nautinnollisen kärkkään kerronnan pohjalla kulkee salakavala huumori.
Linturi on yksi tämän hetken arvostetuimmista kotimaisista kirjailijoista, ja häntä on usein kiitetty uudenlaisesta näkökulmasta sotavuosiin. Hän kirjoittaa historiaa eläväksi ihmisten kautta.
Jenni Linturi
Jenni Linturi (s. 1979) on Helsingissä asuva kirjailija ja tutkija. Hän on koulutukseltaan yhteiskuntatieteiden maisteri. Linturin esikoisromaani Isänmaan tähden (2011, Teos) oli ehdokkaana Finlandia-palkinnon sekä Helsingin Sanomain kirjallisuuspalkinnon saajaksi. Seuraavat kirjat Malmi, 1917 (2013; Teos) ja Jälleenrakennus (2017, Teos) saivat kiittävän vastaanoton. Mullojoki, 1950 on Linturin neljäs romaani.
Jenni Linturi, Mullojoki 1950
248 sivua
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Pauliina Pietilä
Tuottaja
040 7792942
pauliina.pietila@gummerus.fi
Kuvat
Linkit
Tietoja julkaisijasta
Gummerus
”Tehtävämme on julkaista kirjallisuutta huviksi ja hyödyksi.” Kaarle Jaakko Gummerus
Suomen vanhin yleiskustantamo Gummerus Kustannus Oy on vuodesta 1872 toteuttanut perustajansa visiota: julkaisemme vastustamattoman viihdyttävää, inspiroivaa ja informoivaa kirjallisuutta. Omaperäiset ja uskaliaat kustannuspäätökset ovat aina olleet Gummeruksen toiminnan ydin. Suhtaudumme kirjallisuuteen rakastavasti ja intohimoisesti, ja meitä ohjaavat yhteiset arvot: rohkea mieli, avara katse, tekevät kädet ja hyvä sydän.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Gummerus
Noora Mustajoen ja Bosse Hellstenin rikosromaani kiinnostaa maailmalla – Turistin (Gummerus) käännösoikeudet myyty Viroon ja Latviaan1.6.2026 09:43:45 EEST | Tiedote
Helmikuussa ilmestynyt esikoisjännäri Turisti (Gummerus) on herättänyt poikkeuksellista kansainvälistä kiinnostusta. Kirjan ulkomaanoikeudet on myyty Viroon ja Latviaan. Lisäksi WME, yksi maailman kuuluisimmista talent-agentuureista, alkaa myydä kirjan kansainvälisiä elokuva- ja TV-oikeuksia. Arktis-dekkarisarjan aloittava Turisti on omaleimainen, Lappiin sijoittuva rikosromaani, jonka miljöönä on tunturiparatiisin synkkä puoli.
Täysin uudenlainen menestysjännäri Japanista – ratkaisun avaimet piilevät karmivissa piirustuksissa19.5.2026 10:12:11 EEST | Tiedote
Kesä ja dekkarit kuuluvat yhteen. Gummerus julkaisee alkukesästä kolme kovaa kansainvälistä menestysjännäriä: hyytäviä piirustuksia sisältävän japanilaisen mysteeriromaanin, Ruotsin parhaan jännäridebyytin ja Millennium-käsikirjoituksesta liikkeelle lähteneen trilogian huipennuksen.
Kertovan tietokirjallisuuden mestarin Patrick Radden Keefen uutuus kysyy, miksei Lontoon poliisi selvittänyt oligarkin poikana esiintyneen nuoren miehen kuolemaa18.5.2026 11:19:58 EEST | Tiedote
Älä sano mitään ja Kivun valtakunta -teoksista tunnetun Patrick Radden Keefen odotettu uutuus Valehtelijoiden kaupunki – Tositarina nuoren miehen kuolemasta ja Lontoon pimeästä puolesta (Gummerus) havainnollistaa yhden perheen tragedian kautta, kuinka korruptio ja harmaa talous ovat juurtuneet syvälle globaalin finanssimaailman ytimeen. Maija Heikinheimon suomentama jännitteinen, romaanin lailla ahmittava teos on kerronnallista tietokirjallisuutta parhaimmillaan.
Gummeruksen romanttiset kesälomakirjat tarjoilevat walesilaismaisemia, intiimejä konsertteja ja historian parhaat treffit15.5.2026 13:07:01 EEST | Tiedote
Tiina Lifländerin Merta edemmäs on täydellinen hyvän mielen kesälomakirja järkevästä Sinistä, joka yllättää itsensä ottamalla töistä loman ja lähtemällä viikoksi Walesiin. 1.6. ilmestyvä romaani aloittaa uuden kotimaisen feelgood-sarjan, joka saa jatkoa jo lokakuussa.
ENNAKKOTIEDOTE: Miten Grönlannista tuli uuden maailmanjärjestyksen polttopiste? Marjo Näkin silmiä avaava uutuuskirja Jään valta vaihtuu (Gummerus) ilmestyy 8.6.13.5.2026 12:48:37 EEST | Tiedote
Arktisesta alueesta on tullut lyhyessä ajassa geopoliittisen mittelön areena samalla kun kansainvälinen sääntöihin perustuva maailmanjärjestys on murroksessa. Jään alta paljastuu uusia luonnonvaroja ja merireittejä, ja kilpailu niiden hallinnasta on alkanut. Seuraava kansainvälinen konflikti saattaa syttyä Jäämerellä. Miten ja miksi pohjoisesta on tulossa uuden maailmanjärjestyksen polttopiste? Marjo Näkin Jään valta vaihtuu – Arktinen alue maailmanjärjestyksen murroksessa (Gummerus) auttaa ymmärtämään, miksi Yhdysvallat uhittelee Grönlannissa, Kiina haluaa arktiseksi valtioksi ja Venäjä varustautuu pohjoisessa.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme

