Jerri ekaluokkalainen on lämmin ja värikäs kertomus ensimmäisestä koulupäivästä
27.4.2023 09:00:00 EEST | Aviador Kustannus | Tiedote

Miida Sammalen lastenkirja Jerri ekaluokkalainen on julkaistu Aviadorin kustantamana.
Koulun aloitus on aina jännittävä tapahtuma, joka jättää elävän ja tunteikkaan muistijäljen pitkälle aikuisikään asti. Oululaisen Miida Sammalen kirjoittama ja Kanerva Sivosen kuvittama kirja kertoo suurella lämmöllä ja hersyvällä huumorilla seitsenvuotiaan Jerrin ensimmäisestä koulupäivästä tavalla, josta ei yllättäviäkään käänteitä puutu. Kirja sopii sekä kouluikään varttumistaan odottaville että koulunsa jo aloittaneille, tarinoista pitäville lapsille.
Miida Sammale on oululainen luovan kirjoittamisen ohjaaja ja utelias ikiopiskelija, joka samoilee kameransa kanssa luonnossa ja nauttii lukulampun alla sanojen loputtoman kiehtovista maailmoista. Hän on ahkera kirjastonkäyttäjä, jonka mielestä aina on hyvä hetki tutkia sivupolkuja ja kurkistaa, mitä metsälammen pinta heijastaa.
Kanerva Sivonen on kuvituksen ja graafisen suunnittelun opiskelija sekä kaikenlaisen askartelun ihailija.
SAMMALE, MIIDA: Jerri ekaluokkalainen
32 sivua
Sidottu, kovakantinen
ISBN L9789523811423
Ilmestymisaika: Huhtikuu 2023
Kuvitus: Kanerva Sivonen
Ikäsuositus: 5 –8-vuotiaat
Arvostelukappaleet, pressikuvat ja haastattelupyynnöt
Lähetämme pyynnöstä arvostelukappaleen teoksesta joko painettuna tai sähköpostitse. Arvostelukappalepyynnöt voi lähettää osoitteeseen tilaukset@aviador.fi. Haastattelupyynnöt sekä tiedustelut pressikuvista pyydämme esittämään Aviadorin tiedottaja Miksu Väkiparralle.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Vesa TompuriKustantaja
Puh:+358 50 591 6059vesa@aviador.fiJarkko MaliMyyntijohtaja
Puh:+358 50 368 8335jarkko@aviador.fiMiksu VäkipartaTiedottaja
Puh:+358 40 559 9575miksu@aviador.fiKuvat
Linkit
Tietoja julkaisijasta
Aviador Kustannus on kotimainen kustantamo, joka julkaisee kauno- ja tietokirjallisuutta. Valikoimiimme kuuluvat niin klassikot kuin nykykirjallisuuskin, musiikkikirjat sekä käännökset vähän huomioiduilta kielialueilta – kotimaista laatuproosaa ja runoutta unohtamatta.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Aviador Kustannus
Palkitun portugalilaiskirjailijan teos kuvaa maaseudun monipuolista elämää – kääntäjä tavattavissa Somerolla ma 28.9. klo 1816.9.2026 09:00:00 EEST | Tiedote
José Luís Peixoto kuvaa romaanissaan Kylä nimeltä Galveias kotikyläänsä Portugalin maaseudulla. 1980-luvulla eletystä lapsuudesta ammentava teos sukeltaa autioituvan kylän erilaisiin maisemiin värikkäiden henkilöhahmojensa kautta.
Heille, jotka haluavat erilaisen matkaoppaan16.9.2026 08:00:00 EEST | Tiedote
”Eräänä kauniina päivänä marsilainen saapui Pestiin, varasi huoneen Bristolista, karisti vaatteistaan tähtien pölyn ja soitti minulle, jotta näyttäisin hänelle kaupunkia kuten olimme sopineet.”
Nyt saatavilla: Hannu Ignatiuksen tietokirja kokoaa yhteen kansan muistot Topi Sorsakoskesta15.9.2026 10:13:59 EEST | Tiedote
Hannu Ignatiuksen tietokirja On muisto vain... – Topi Sorsakoski on julkaistu Aviadorin kustantamana. Ähtäriläissyntyisen Pekka Tammilehdon eli suomalaisten paremmin tunteman Topi Sorsakosken kuolemasta tulee elokuussa 2026 kuluneeksi 15 vuotta. Kitaristina uransa aloittaneesta Tammilehdosta tuli 1980-luvun puolivälissä suomalaisten rakastama Topi Sorsakoski. Hän siirtyi 1990-luvun puolivälissä soolouralle. Hän esiintyi eri kokoonpanojen solistina ja nautti suurta suosiota tanssikansan keskuudessa. Hänen hieman resuinen kulkurityylinen olemuksensa, olavivirtamainen äänensä ja ystävällinen kansanmiehen luonteensa menivät suoraan suomalaisten sydämiin. Tamperelainen Hannu Ignatius (s. 1964) on koonnut suomalaisten muistot On muisto vain... – Topi Sorsakoski -kirjaksi. Aiemmin häneltä ovat ilmestyneet kohtaamisista Tapio Rautavaaran kanssa kertova Tapsa – koko kansan reissumies (2020) ja Olavi Virtaan liittyviä muistoja kokoava Muistojen Virta (2022). Kirjan julkkareita juhlistetaan Ähtär
Yleinen asevelvollisuus on yksi suomalaisen onnellisuuden peruspilareista, pohtii kertova tietokirjauutuus27.8.2026 10:56:03 EEST | Tiedote
Reservin upseeri ja tietokirjailija Pekka Paloheimo analysoi onnellisuuden ja asevelvollisuuden suhdetta uutuusteoksessaan Jaarli 2.0 – Vastuunkantajat.
Onko demokratian jatkuminen enää itsestäänselvyys?25.8.2026 12:52:23 EEST | Tiedote
Palkittu journalisti Mikko Kortelainen valottaa demokratian haurautta romaanissaan Poikkeustila.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme

