JHL ja Jyty vaativat oikeutta Ouluun!
21.9.2020 15:00:00 EEST | Julkisten ja hyvinvointialojen liitto JHL | Tiedote
Oulu suunnittelee laajoja ulkoistamisia, jotka koskevat kaupungin ateria- ja puhtauspalveluja sekä ICT-palveluja. Liikkeenluovutuksilla kaupunki suunnittelee siirtävänsä noin 400 henkilöä pois palkkalistoiltaan. Kaupungille säästökohteita listanneessa konsulttiselvityksessä on nostettu esiin jo mainittujen lisäksi myös Oulun Infra -liikelaitos.
Ammattiliitot JHL ja Jyty vastustavat suunnitelmia. Ulkoistamisten ainoa tarkoitus on etsiä kyseenalaisia säästöjä henkilöstön toimeentulosta ja työehdoista. Työpaikkojen säilymiselle yksityisen palveluksessa ei ole mitään takeita.
Yrityksen tehtävänä on tuottaa voittoa omistajalleen – Oulun kaupunki ei ole yritys
Yritykset tekevät täsmälleen vain ne työt, joista ja kunta ja yritys sopivat. Jos kouluruoka ei miellytä tai kirjaston tilat ovat likaisia, pitää kaupungin ostaa lisätyötä. Se on kallista ja vaatii aikaa vieviä neuvotteluita.
- Kunta-alan työehtosopimuksen mukaan ruokapalvelutyöntekijän ja siivoojan peruspalkka on hieman yli 1 800 euroa. Ovatko Oulun päättäjät niin kylmäsydämisiä, että ovat valmiita tinkimään siitäkin, JHL:n puheenjohtaja Päivi Niemi-Laine ihmettelee.
ICT-palveluissa oman palvelutuotannon etuina on joustavuus esimerkiksi poikkeus- ja kriisitilanteissa.
- Ulkoistamisen vaarana on, että Oulun kaupungin mahdollisuus vaikuttaa ICT-palveluihin heikkenee. Ei ole mitään takeita siitä, että ulkoistamisella saadaan säästöjä aikaiseksi, vaan kustannukset vain entisestään nousevat, Jytyn puheenjohtaja Maija Pihlajamäki muistuttaa.
JHL ja Jyty tapasivat Oulun kaupungin johtoa
JHL:n puheenjohtaja Päivi Niemi-Laine ja Jytyn puheenjohtaja Maija Pihlajamäki tapasivat kaupunginjohtaja Päivi Laajalan Oulussa maanantaina 21.9. Tapaamisessa ammattiliittojen puheenjohtajat vaativat Oulua luopumaan ulkoistamissuunnitelmistaan ja kertoivat kunnan oman työn tulevan halvemmaksi. Eri puolilta Suomea on useita kokemuksia, joiden perusteella ulkoistaminen on osoittautunut lopulta kalliimmiksi kuin omana työnä tuotetut palvelut.
- Töiden kehittäminen yhteistyössä henkilöstön kanssa on taloudellisesti ja inhimillisesti kaikkein järkevin tapa edetä – myös Oulussa, puheenjohtajat summaavat.
***
Liitteenä olevassa taustamuistiossa on lisätietoa kunnallisten palveluiden ulkoistamisen yhteydessä huomioitavista asioista.
Lisätiedot:
Puheenjohtaja Päivi Niemi-Laine, Julkisten ja hyvinvointialojen liitto JHL, p. 040 702 4772
Puheenjohtaja Maija Pihlajamäki, Julkis- ja yksityisalojen toimihenkilöliitto Jyty, p. 0400 537 756
Avainsanat
Liitteet
Linkit
Tietoja julkaisijasta
Julkisten ja hyvinvointialojen liitto JHLSörnäisten rantatie 23
00500 HELSINKI
010 77031http://www.jhl.fi
Julkis- ja yksityisalojen toimihenkilöliitto Jyty ja Julkisten ja hyvinvointialojen liitto JHL muodostavat yhdessä julkisen alan neuvottelujärjestö JAUn. JAU edustaa noin kolmasosaa kunta-alan henkilöstöstä.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Julkisten ja hyvinvointialojen liitto JHL
Ammattiliitto JHL: HaminaKotkan sataman turvallisuus ja huoltovarmuus eivät saa olla säästökohteita22.10.2026 13:00:00 EEST | Tiedote
Ammattiliitto JHL vaatii, ettei HaminaKotka Satama Oy:n muutosneuvotteluissa saa vaarantaa sataman turvallisuutta ja Suomen huoltovarmuutta lyhytnäköisillä säästöillä. Työntekijät ovat valmiita etsimään vaihtoehtoja irtisanomisille muun muassa laajentamalla tehtävänkuviaan ja palauttamalla alihankintatöitä omalle henkilöstölle.
Parkkipate employees are going on strike to get a collective agreement22.10.2026 09:18:51 EEST | Press release
Trade Union JHL is going to start a strike at parking control company Parkkipate. The strike is due to start on 5 November and end on 9 November. The company does not currently have a collective agreement and has refused to negotiate about making one.
Ammattiliitto JHL: Pelastajien ja ensihoitajien asemaa on vahvistettava – Rahoituksen kriisi ja eläkeikä ratkaistava22.10.2026 08:30:00 EEST | Tiedote
Ammattiliitto JHL muistuttaa, että pelastustoimen ja ensihoidon palvelut muodostavat yhteiskunnan kokonaisturvallisuuden kivijalan. Alan tehtävämäärät ovat viime vuosina lisääntyneet jatkuvasti samalla, kun henkilöstön saatavuus on heikentynyt hälyttävästi. JHL vaatii, että seuraavan hallituksen on otettava pelastus- ja ensihoitoalan kriisi vakavasti ja turvattava palvelut koko maassa.
Parkkipates arbetstagare går i strejk; målet är ett eget kollektivavtal21.10.2026 15:09:04 EEST | Tiedote
Fackförbundet JHL utlyser strejk vid bolaget Parkkipate. Strejken börjar den 5 november och slutar den 9 november. Bolaget har inget gällande kollektivavtal och går inte med på att förhandla om ett sådant.
Parkkipaten työntekijät lakkoon: tavoitteena oma työehtosopimus yhtiöön21.10.2026 14:10:49 EEST | Tiedote
Ammattiliitto JHL ryhtyy lakkoon Parkkipate-yhtiössä. Lakko alkaa 5. marraskuuta ja päättyy 9. marraskuuta. Yhtiössä ei ole voimassa olevaa työehtosopimusta eikä yhtiö suostu neuvottelemaan sen solmimisesta.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme