JHL ja OAJ: Työmarkkinoiden palkkaneuvotteluissa panttivankitilanne
31.1.2023 10:00:00 EET | Julkisten ja hyvinvointialojen liitto JHL | Tiedote
Julkisten ja hyvinvointialojen liiton JHL:n puheenjohtaja Päivi Niemi-Laine ja Opetusalan Ammattijärjestö OAJ:n puheenjohtaja Katarina Murto vaativat työnantajilta rohkeutta tehdä palkansaajan ostovoimaa tukevia ja työrauhan turvaavia palkkaratkaisuja nyt ja jatkossa kaikilla toimialoilla toimialakohtaiset tilanteet huomioiden. Keskitettyä mallia ei ole ja myöskään vanhaan keskusjärjestövetoiseen tupo-maailmaan ei ole paluuta.
- Julkisen sektorin palkansaajien näkemyksiä ei voi sivuuttaa vetoamalla vientivetoiseen malliin, koska sellaista ei ole. Vientivetoinen malli ei olisi myöskään ratkaisu maassa, jossa julkinen sektori kantaa laajasti vastuuta kansalaisten hyvinvointipalveluista ja luo työllään perustaa myös teollisuuden ja yksityisalojen menestykselle. Muita kuin vientialoja yksityisellä sektorilla ei voida sivuuttaa ja kytkeä väkisin vientivetoiseen malliin, Niemi-Laine ja Murto toteavat.
Puheenjohtajien mielestä sopimustoiminnan pitäisi sekavassa työmarkkinatilanteessa olla selkeästi toimialakohtaista. He haluaisivat tiivistää myös julkisalan palkansaajien yhteistyötä.
- Keskusjärjestöillä ei ole roolia palkkaneuvotteluissa eikä tulevaisuuden työmarkkinamallin valmistelussa. Julkisalat eivät suostu yksityisalojen panttivangiksi, eikä sellaiseen koordinaation, mistä ei ole yhteisesti sovittu. Tulevaisuuden työmarkkinamallista pitää käynnistää keskustelu, ja neuvottelujärjestöjen ja liittojen kesken löytää etenemistie keskitettyjen ratkaisujen ja vientivetoisen mallin ulkopuolelta.
- Toivomme myös työnantajaliitoilta vastuullisuutta ja rohkeutta hakea yhdessä avoimesti ratkaisuja työmarkkinajärjestelmän murrokseen. Tämä edistäisi vakautta ja luottamusta työmarkkinaneuvotteluihin, puheenjohtajat muistuttavat.
Julkis- ja julkisrahoitteisilla aloilla neuvotellaan parhaillaan 132 000 palkansaajan työehdoista valtion, kirkon ja yliopistojen neuvottelupöydissä.
Lisätiedot:
puheenjohtaja Katarina Murto, p. 050 568 9188
puheenjohtaja Päivi Niemi-Laine, p. 040 702 4772
Avainsanat
Linkit
Tietoja julkaisijasta
Julkisten ja hyvinvointialojen liitto JHLSörnäisten rantatie 23
00500 HELSINKI
010 77031http://www.jhl.fi
.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Julkisten ja hyvinvointialojen liitto JHL
Privata socialservicebranschens kollektivavtalsförhandlingar kantrade – JHL varslar om strejk29.1.2026 16:01:31 EET | Pressmeddelande
JHL sätter fart på de fastkörda förhandlingarna med en tredagarsstrejk 17–19.2.2026. Strejken gäller valda arbetsplatser inom den privata socialservicebranschen på olika håll i Finland.
The collective agreement negotiations of the private social services sector have broken down – JHL issues a strike warning29.1.2026 16:01:31 EET | Press release
Trade Union JHL is going to boost the deadlocked negotiations with a three day long strike on 17–19 February 2026. The strike targets selected workplaces in the private social services sector in different parts of Finland.
Yksityisen sosiaalialan työehtoneuvottelut kariutuivat – JHL antaa lakkovaroituksen29.1.2026 13:00:00 EET | Tiedote
Ammattiliitto JHL vauhdittaa jumiutuneita neuvotteluja kolmipäiväisellä lakolla 17.–19.2.2026. Lakko kohdistuu valikoituihin yksityisen sosiaalialan työpaikkoihin eri puolilla Suomea.
JHL vaatii selkeyttä ja tasa-arvoa Helsingin varhaiskasvatuksen työkenkäohjeisiin28.1.2026 13:32:59 EET | Tiedote
Ammattiliitto JHL:n saamien tietojen mukaan Helsingin kaupungin varhaiskasvatuksen yksiköihin on lähetetty ohjeistus turvallisten työkenkien käytöstä. Asia on herättänyt laajaa huolta ja hämmennystä työntekijöiden keskuudessa, sillä vaadittavien kenkien tarkka määritelmä on edelleen epäselvä ja tulkinnanvara on jätetty esihenkilöille.
JHL: Orpon hallitus tavoittelee omaa etua hankintalakiesityksessä23.1.2026 14:09:36 EET | Tiedote
Ammattiliitto JHL arvioi Suomen hallitukseen iskeytyneen trumppilaisen ajattelun, kun se ajaa hankintalain muutoksessa suppean valtaeliitin etuja.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme