JHL ja OAJ: Työmarkkinoiden palkkaneuvotteluissa panttivankitilanne
Julkisten ja hyvinvointialojen liiton JHL:n puheenjohtaja Päivi Niemi-Laine ja Opetusalan Ammattijärjestö OAJ:n puheenjohtaja Katarina Murto vaativat työnantajilta rohkeutta tehdä palkansaajan ostovoimaa tukevia ja työrauhan turvaavia palkkaratkaisuja nyt ja jatkossa kaikilla toimialoilla toimialakohtaiset tilanteet huomioiden. Keskitettyä mallia ei ole ja myöskään vanhaan keskusjärjestövetoiseen tupo-maailmaan ei ole paluuta.
- Julkisen sektorin palkansaajien näkemyksiä ei voi sivuuttaa vetoamalla vientivetoiseen malliin, koska sellaista ei ole. Vientivetoinen malli ei olisi myöskään ratkaisu maassa, jossa julkinen sektori kantaa laajasti vastuuta kansalaisten hyvinvointipalveluista ja luo työllään perustaa myös teollisuuden ja yksityisalojen menestykselle. Muita kuin vientialoja yksityisellä sektorilla ei voida sivuuttaa ja kytkeä väkisin vientivetoiseen malliin, Niemi-Laine ja Murto toteavat.
Puheenjohtajien mielestä sopimustoiminnan pitäisi sekavassa työmarkkinatilanteessa olla selkeästi toimialakohtaista. He haluaisivat tiivistää myös julkisalan palkansaajien yhteistyötä.
- Keskusjärjestöillä ei ole roolia palkkaneuvotteluissa eikä tulevaisuuden työmarkkinamallin valmistelussa. Julkisalat eivät suostu yksityisalojen panttivangiksi, eikä sellaiseen koordinaation, mistä ei ole yhteisesti sovittu. Tulevaisuuden työmarkkinamallista pitää käynnistää keskustelu, ja neuvottelujärjestöjen ja liittojen kesken löytää etenemistie keskitettyjen ratkaisujen ja vientivetoisen mallin ulkopuolelta.
- Toivomme myös työnantajaliitoilta vastuullisuutta ja rohkeutta hakea yhdessä avoimesti ratkaisuja työmarkkinajärjestelmän murrokseen. Tämä edistäisi vakautta ja luottamusta työmarkkinaneuvotteluihin, puheenjohtajat muistuttavat.
Julkis- ja julkisrahoitteisilla aloilla neuvotellaan parhaillaan 132 000 palkansaajan työehdoista valtion, kirkon ja yliopistojen neuvottelupöydissä.
Lisätiedot:
puheenjohtaja Katarina Murto, p. 050 568 9188
puheenjohtaja Päivi Niemi-Laine, p. 040 702 4772
Avainsanat
Linkit
Tietoja julkaisijasta

Sörnäisten rantatie 23
00500 HELSINKI
010 77031http://www.jhl.fi
.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Julkisten ja hyvinvointialojen liitto JHL
JHL: HRT-områdets konduktörer går i tvådagarsstrejk7.5.2025 13:00:00 EEST | Tiedote
Fackförbundet JHL har utlyst en två dagars arbetsnedläggelse i huvudstadsregionen på torsdag och fredag. Strejken omfattar arbetsuppgifter i lokaltrafiken inom ramen för järnvägsbranschens kollektivavtal. Strejken ordnas i protest mot avsikterna att ersätta VR:s konduktörer med ordningsvakter i HRT-områdets lokaltrafik.
JHL: HSL-alueen konduktöörit kahden päivän työnseisaukseen7.5.2025 13:00:00 EEST | Tiedote
Ammattiliitto JHL on julistanut kahden päivän työnseisauksen pääkaupunkiseudulla torstaina ja perjantaina. Kohteena ovat Raidealan työehtosopimuksen lähiliikenteessä olevat työtehtävät. Työnseisauksella liitto vastustaa VR:n konduktöörien korvaamista järjestyksenvalvojilla HSL-alueen lähiliikenteessä.
Valtion sopimus yleisen linjan mukainen – ensimmäinen korotus heinäkuussa5.5.2025 17:03:35 EEST | Tiedote
Ammattiliitto JHL:n edustajisto hyväksyi tänään 5.5.2025 neuvottelutuloksen valtion uudeksi virka- ja työehtosopimukseksi. Myös muut palkansaajaosapuolet, JUKO ja Ammattiliitto Pro, ovat hyväksyneet sopimuksen. Valtion työmarkkinalaitos vie neuvottelutuloksen vielä valtioneuvoston käsittelyyn toukokuun aikana.
Evenemang Lönedag den 6.5 ställs in28.4.2025 11:30:25 EEST | Pressinbjudan
Kommun- och välfärdssektorns avtal uppnåddes sent på måndag kväll, så dagens evenemang Lönedag den 6.5 ställs in.
PALKKAPÄIVÄ-TAPAHTUMA 6.5. on peruttu.28.4.2025 11:30:25 EEST | Kutsu
Kunta- ja hyvinvointialan sopimukset syntyivät maanantaina myöhään illalla, joten Palkkapäivä- tapahtuma tänään 6.5. on peruttu.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme