JHL: Palkankorotusten taso on nyt asetettu, julkiset ja hyvinvointialat hakevat selkeää nousua
13.10.2021 08:00:00 EEST | Julkisten ja hyvinvointialojen liitto JHL | Tiedote
Julkisten ja hyvinvointialojen liitto JHL on tyytyväinen tulevien työehtosopimusneuvottelujen palkankorotuskeskusteluun. Viimeisimmät tiedot naisvaltaisten alojen palkkakuopasta vaativat selkeää korjausliikettä.
- Lähdemme tulevalle tes-neuvottelukierrokselle periaatteella, että jokainen on palkankorotuksensa ansainnut. Nollan saa pyytämättäkin, joten tulemme vaatimaan merkittäviä yleiskorotuksia palkkoihin. Hyvinvointialat on vihdoinkin nostettava palkkakuopasta, JHL:n puheenjohtaja Päivi Niemi-Laine linjaa.
- Tilastokeskuksen viimeiset tiedot osoittavat, että naisvaltaiset alat ovat palkkakuopassa edelleen. Valtaosa JHL:n jäsenistä työskentelee aloilla, joiden maltillisilla palkkaratkaisuilla on moneen kertaan vauhditettu Suomen talouskasvua. Nyt on julkisilla ja hyvinvointialoilla työskentelevien vuoro saada korotuksensa, Niemi-Laine painottaa.
Työvoimapulaa ei ratkaista pyyhkimällä naisvaltaisilla taikka matalapalkka-aloilla pöytää. Yhdenkään alan vetovoimaisuus ei kasva tarjoamalla minimaalisia palkankorotuksia eikä työntekijäpula helpota kurjistuksia ehdottelemalla.
- Oikeudenmukainen ja elämiseen riittävä palkka tuo ostovoimaa. Palkankorotusten on edistettävä tasa-arvoisuutta ja samapalkkaisuuden toteutumista. On turha kuvitella, että julkiset ja yksityiset hyvinvointialat tyytyisivät vähempään, Niemi-Laine huomauttaa.
- JHL edistää ärhäkkäästi oikeudenmukaisuutta, reilua työelämää ja työntekijöiden hyvinvointia. Sama koskee kaikilta osin myös tes-neuvotteluja ja tulevia palkankorotuksia, Niemi-Laine summaa.
Lisätietoja: JHL:n puheenjohtaja Päivi Niemi-Laine, p. 040 702 4772
Avainsanat
Kuvat
Linkit
Tietoja julkaisijasta
Julkisten ja hyvinvointialojen liitto JHLSörnäisten rantatie 23
00500 HELSINKI
010 77031http://www.jhl.fi
Julkisten ja hyvinvointialojen liiton JHL:n noin 200 000 jäsentä huolehtivat suomalaisten hyvinvoinnista, peruspalveluista ja turvallisuudesta monenlaisissa tehtävissä. Heidän alojaan ovat hoito, hoiva, kasvatus, sivistys, ruokahuolto, tekniikka ja infrastruktuuri, liikenne, puhtaus ja kunnossapito, hallinto, vapaa-aika, kulttuuri, turva ja pelastus. JHL:n jäsenet työskentelevät kunnissa, valtiolla, yrityksissä, järjestöissä ja seurakunnissa. Kunta-alalla JHL on suurin henkilöstöjärjestö.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Julkisten ja hyvinvointialojen liitto JHL
Kutsu medialle: Erilainen Mingle juhlii 10 vuotta – teemana luottamus yhteiskuntaan22.6.2026 12:00:00 EEST | Kutsu
Media on lämpimästi tervetullut seuraamaan ja osallistumaan Erilaiseen Mingleen, joka järjestetään tiistaina 23.6.2026 klo 13.00–15.00 Keski-Porin kirkossa osana SuomiAreenaa.
KORJATTU TIEDOTE: JHL:n kuntamittari: Helsinki yhä Suomen ykköskunta, Vaasa kiri kakkoseksi16.6.2026 09:47:04 EEST | Tiedote
Kymmenen parhaan kunnan joukkoon mahtuu vain kaksi suurta kaupunkia. Vertailussa seurataan kuntien taloutta, väestöä, työelämää ja demokratiaa. Uusi kuntamittari on toinen laatuaan, ja sitä päivitetään vuosittain.
JHL:n kuntamittari: Helsinki yhä Suomen ykköskunta, Vaasa kiri kakkoseksi16.6.2026 09:00:00 EEST | Tiedote
Kymmenen parhaan kunnan joukkoon mahtuu vain kaksi suurta kaupunkia. Vertailussa seurataan kuntien taloutta, väestöä, työelämää ja demokratiaa. Uusi kuntamittari on toinen laatuaan, ja sitä päivitetään vuosittain.
EMBARGO 10.6.2026 klo 8:00: Hyvinvointialueet polkevat henkilökohtaisen avun laatua ja palkkoja – JHL ja Avustajaklinikka vaativat korjaamaan palvelusetelien alihinnoittelun10.6.2026 08:00:00 EEST | Tiedote
Ammattiliitto JHL ja henkilökohtaista apua tarjoava Avustajaklinikka vaativat, että palvelusetelien hinnat saadaan vastaamaan todellisia kustannuksia. Vaatimuksia vauhditetaan yhteisellä Huomioistuin-kampanjalla.
JHL: Pelastajien ja ensihoitajien asemaa on vahvistettava seuraavalla hallituskaudella4.6.2026 09:00:00 EEST | Tiedote
Julkisten ja hyvinvointialojen liitto JHL muistuttaa, että pelastustoimen ja ensihoidon palvelut ovat keskeinen osa yhteiskunnan kokonaisturvallisuutta. Tehtävämäärät ovat viime vuosina lisääntyneet samalla, kun alan henkilöstön saatavuus on heikentynyt. Eläköityminen, kuormittavat työolosuhteet sekä kiristyvä kilpailu osaavasta työvoimasta vaikeuttavat rekrytointia ja henkilöstön pysyvyyttä.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
