JHL: Parikkalan ja Rautjärven yhtiöittämissuunnitelmat uhkaavat palveluita ja työehtoja
8.6.2020 10:46:22 EEST | Julkisten ja hyvinvointialojen liitto JHL | Tiedote
Parikkalan ja Rautjärven kunnat suunnittelevat teknisten palveluiden sekä ruoka- ja puhtauspalveluiden yhtiöittämistä yhteiseen osakeyhtiöön. Asiaa käsitellään 15.6. molempien kuntien kunnanvaltuustoissa.
- Suunnitelmat uhkaavat sekä työntekijöiden palvelussuhteen ehtoja että kuntalaisten palveluita. Kunnan oman työn yhtiöittäminen tarkoittaa aina portin avaamista kohti vapaita markkinoita ja voitontavoittelua, sillä yksityinen toimii aina voitonmaksimointilogiikalla, JHL:n puheenjohtaja Päivi Niemi-Laine huomauttaa.
Julkiset osakeyhtiöt eivät toimi avoimesti. Vaikka yhtiöissä onkin omistajaohjauksesta vastaavien valitsemat hallituksen jäsenet, on heillä vaitiolovelvollisuus osakeyhtiölain mukaisesti. Jos yhtiöt eivät enää kykenisikään tuottamaan lupaamiaan palveluita, on palvelutuotantoa vaikeaa palauttaa takaisin kunnalle. Henkilökuntaa voidaan joutua irtisanomaan vain siksi, että yhtiöllä ei ole rahaa.
Onko Parikkalassa ja Rautjärvellä huomioitu, että yhtiöt joutuvat maksamaan arvonlisäveroa 24 % myymistään palveluista? Tämä lisäsumma tulee kuntien maksettavaksi, koska kunnat ostavat palvelut yhtiöstä.
Kuntien teettämässä selvityksessä on korostettu syntyviä säästöjä etenkin ruokapalveluissa.
- Tämä on uhka kuntalaisten palveluille. Annetaanko ruuan laadun kärsiä säästöjen toivossa? Pitkät kuljetusmatkat eivät ainakaan paranna ruuan laatua. Ruokapalveluissa käytetään tällä hetkellä myös lähituottajien tuotteita. Onko tämä jatkossa mahdollista, jos toiminta ulkoistetaan, JHL:n Kaakkois-Suomen aluepäällikkö Hannu Repo kysyy.
Toimintoja siirretään yhtiöihin usein sillä perusteella, että joustavuus, tehokkuus ja tuloksellisuus paranevat. Miksi kuntien omaa toimintaa ei kehitetä samaan suuntaan? Hyvät työolot tekevät työnantajasta houkuttelevan ja näin työvoimaa on mahdollista saada jatkossakin.
- Onko tavoitteena tes-shoppailu? Jos palkat ja eläkkeet laskevat, se tarkoittaa laskua myös kuntien verotuloissa. Kunnilla on vastuu työntekijöistään ja kuntapäättäjien velvollisuus on huolehtia siitä, että työehdoilla ei keinotella, Niemi-Laine muistuttaa.
- Kääntöpuolena yhtiöittämisessä on se, että demokratia kärsii. Ulkoistamisen jälkeen kuntalainen ei pääse enää valvomaan, miten verovaroja käytetään. Kunnallinen päätöksenteko on läpinäkyvää ja asiakirjat julkisia, toisin kuin yhtiössä, Repo sanoo.
Lisätietoja:
- puheenjohtaja Päivi Niemi-Laine, 040 702 4772
- aluepäällikkö Hannu Repo, 040 591 3199
Avainsanat
Kuvat
Linkit
Tietoja julkaisijasta
Julkisten ja hyvinvointialojen liitto JHLSörnäisten rantatie 23
00500 HELSINKI
010 77031http://www.jhl.fi
Julkisten ja hyvinvointialojen liiton JHL:n noin 200 000 jäsentä huolehtivat suomalaisten hyvinvoinnista, peruspalveluista ja turvallisuudesta monenlaisissa tehtävissä. Heidän alojaan ovat hoito, hoiva, kasvatus, sivistys, ruokahuolto, tekniikka ja infrastruktuuri, liikenne, puhtaus ja kunnossapito, hallinto, vapaa-aika, kulttuuri, turva ja pelastus. JHL:n jäsenet työskentelevät kunnissa, valtiolla, yrityksissä, järjestöissä ja seurakunnissa. Kunta-alalla JHL on suurin henkilöstöjärjestö.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Julkisten ja hyvinvointialojen liitto JHL
JHL:n lakkovaroitukset yksityisellä sosiaalipalvelualla yhä voimassa - JHL:lle ei mahdollisuutta neuvottelutuloksen sopimiseen27.2.2026 20:40:35 EET | Tiedote
Ammattiliitto JHL:n edustajisto on käsitellyt myöhään perjantai-iltana yksityisen sosiaalipalvelualan tilannetta. JHL:llä ei ole ollut mahdollisuutta allekirjoittaa aiemmin samana päivänä syntynyttä neuvottelutulosta ja sen lakkovaroitukset ensi ja seuraavalle viikolle ovat yhä voimassa.
Fackförbundet JHL varslar redan för tredje gången om strejk inom den privata socialservicebranschen23.2.2026 13:23:19 EET | Pressmeddelande
JHL varslar om en ny strejk inom den privata socialservicebranschen 10–12.3.2026. Strejken omfattar allt arbete vid Välmåendebranschen Hali rf:s medlemsföretag inom den privata socialservicebranschen.
Ammattiliitto JHL:ltä jo kolmas lakkovaroitus yksityiselle sosiaalipalvelualalle23.2.2026 13:23:19 EET | Tiedote
JHL antaa yksityiselle sosiaalipalvelualalle uuden lakkovaroituksen ajalle 10.–12.3.2026. Työtaistelu koskee yksityisellä sosiaalipalvelualalla kaikissa Hyvinvointiala Hali ry:n jäsenyrityksissä tehtävää työtä.
Trade Union JHL issues a third strike warning for the private social services sector23.2.2026 13:23:19 EET | Press release
JHL issues a new strike warning for the private social services sector for the time period 10–12 March 2026. This industrial action applies to work in the private social services sector at all member companies of the Finnish Association of Private Care Providers.
Privata socialservicebranschens förhandlingar svårt fastkörda – JHL varslar redan för andra gången om strejk16.2.2026 14:00:16 EET | Pressmeddelande
Den privata socialservicebranschens kollektivavtalsförhandlingar har blivit långdragna, och JHL sätter fart på dem med ett andra strejkvarsel för 3–5.3.2026. Strejken gäller allt arbete vid Välmåendebranschen Hali rf:s medlemsföretag.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
