JJ-Liha ja sadat muut avaavat ovensa Lähiruokapäivänä 10. syyskuuta!
29.8.2022 10:50:37 EEST | Maa- ja Metsätaloustuottajain Keskusliitto MTK ry | Tiedote

Lähiruokapäivän aikana yleisöllä on mahdollisuus tutustua erilaisten tuottajien toimintaan sekä ostaa tuoreita raaka-aineita suoraan tekijöiltä ympäri Suomen. Eri kohteissa kävijöillä on mahdollisuus tutustua muun muassa paikan eläimiin, koneisiin, tuotannon prosesseihin, pihapiiriin, lähiruokaan, makujen maailmaan sekä maaseudun elämyksiin.
- Oikein mukavissa tunnelmissa odotamme vieraita etenkin näin koronan jälkeen. Innolla valmistaudumme esittelemään tilaa ja toivotamme ihmiset tervetulleiksi tutustumaan millaisissa toimitiloissa tuotetaan puhdasta suomalaista naudanlihaa, Marjo Parpala kertoo.
Lähiruokapäivänä tilan oma lihakauppa on auki, josta voit ostaa kotiin viemisiksi luomunaudanliha tuotteita. Tapahtumapäivänä voit tutustua pihapiirissä tilan suomenkarja sonneihin, suomenhevosiin sekä koneisiin. Pihapiiriin aukeaa myös tapahtuman ajaksi kesäkioski, josta voit ostaa kahvia sekä pikkupurtavaa ja nauttia maalaismiljööstä tilan pihapiirissä.
- Nykyään ihmisillä on vähemmän kontaktia maaseutuun, joten ehdottomasti kannattaa lähteä tutustumaan siihen mistä ruoka tulee. Etenkin kannattaa ottaa lapset mukaan tutustumaan elämään maaseudulla, tilan eläimiin sekä koneisiin. Eläinten kanssa toimiminen on terapeuttista ja lisää yhteyttä ympäröivään luontoon, Parpala lisää.
Valtakunnallinen Lähiruokapäivä järjestetään jo seitsemättä kertaa ja osallistuvia toimijoita riittää ympäri Suomen. Lähiruokapäivä on oikea maku- ja elämysmatka suomalaisen lähiruuan pariin: päivän aikana pääsee tutustumaan lähialueen ruoantuottajien monipuoliseen kirjoon, aina perinteisistä maatiloista riistayhdistyksiin, pienpanimoihin ja jatkojalostajiin. Mukaan ovensa avaamaan kutsutaan ruoantuottajien ohella erilaisia maaseudun toimijoita ja yrityksiä aina matkailu- ja elämyspalveluista erilaisiin yhdistyksiin ja ruoka-alan ammattilaisiin.
Osallistuvien tilojen, muiden kohteiden hakutoiminto sekä lisätietoa Lähiruokapäivästä löytyy osoitteesta www.lähiruokapäivä.fi. Lähiruokapäivän järjestäjäksi taas voi ilmoittautua tapahtumapäivään 10.9.2022 mennessä osoitteessa www.ostatilalta.fi/ryhdy-jarjestajaksi/.
JJ-Liha antaa mielellään lisätietoja oman tilansa osalta!
Lisätietoja:
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Heidi Kohtala, Maaseutuverkostopalvelut Marjo Parpala
050 5240318, heidi.kohtala@ruokavirasto.fi
Juuso Jussila, JJ-Liha
0408381648, info@jjliha.f
Kuvat
Tietoja julkaisijasta
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Maa- ja Metsätaloustuottajain Keskusliitto MTK ry
Metsäalan järjestöjen viesti hallitukselle: Metsänhoidon tuet ovat investointi Suomen metsien kasvuun ja tulevaisuuteen27.8.2026 10:00:00 EEST | Tiedote
Puuntuotannon tuet lisäävät metsänhoitotöitä, vahvistavat metsäteollisuuden tulevaa puunsaantia ja palauttavat huomattavan osan niihin käytetyistä varoista takaisin valtiolle. Pellervon taloustutkimus PTT:n selvitys osoittaa, että tukien lisäämiselle on vahvat yhteiskunnalliset ja taloudelliset perusteet.
MTK: Avoimet kysymykset voivat maksaa Suomelle miljardeja – ennallistamissuunnitelman ratkaisut tehtävä nyt26.8.2026 14:06:58 EEST | Tiedote
Kansallisen ennallistamissuunnitelman lausuntokierros päättyy 27. elokuuta. Suunnitelman kannalta ratkaisevat poliittiset linjaukset ovat yhä osittain tekemättä. MTK varoittaa lähettämästä Suomelle vuosikymmeniksi vaikutuksia aiheuttavaa suunnitelmaa eteenpäin ennen kuin kansallisten joustojen käyttö, keskeiset määritelmät, rahoitus ja vaikutukset maanomistajille on ratkaistu kestävällä tavalla.
MTK hallitukselle: Budjettiriihessä turvattava ruoantuotanto, huoltovarmuus ja metsätalouden toimintaedellytykset25.8.2026 07:53:39 EEST | Tiedote
MTK vaatii hallitukselta budjettiriiheen ratkaisuja, jotka turvaavat suomalaisen ruoantuotannon, huoltovarmuuden ja metsäalan kilpailukyvyn. Järjestö korostaa erityisesti afrikkalaisen sikaruton aiheuttaman kriisin hoitamista, maatalouden kustannuskriisiin vastaamista sekä metsätalouden rahoituksen vahvistamista.
Ruoantuotanto nostettava Euroopan strategisten investointien ytimeen21.8.2026 12:26:11 EEST | Tiedote
Ilmastonmuutos lisää Pohjoismaiden merkitystä Euroopan ruoantuotannossa, mutta kasvavan potentiaalin hyödyntäminen edellyttää pitkäjänteisiä investointeja. Pohjoismaisten viljelijä- ja osuustoimintajärjestöjen yhteistyöfoorumi NBC vaatii, että ruoantuotanto huomioidaan nykyistä vahvemmin Euroopan investointi- ja innovaatiopolitiikassa.
MTK ja SLC vaativat valtiolta nopeita toimia afrikkalaisen sikaruton torjumiseksi13.8.2026 11:15:03 EEST | Tiedote
MTK ja SLC keskustelevat tänään torstaina 13. elokuuta maa- ja metsätalousministeri Sari Essayahin kanssa Suomen afrikkalaisen sikaruton (ASF) aiheuttamasta kriisitilanteesta, sen hoidosta ja välttämättömistä jatkotoimista. Keskustelun pohjana oli järjestöjen valtioneuvostolle toimittama kirje, jossa vaaditaan riittäviä toimia sikaruton leviämisen estämiseksi ja vaikutusten kohteeksi joutuneiden elinkeinojen tukemiseen.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme


