SDP EDUSKUNTA

Johannes Koskinen (sd): Koronavirusrokotteen maailmanlaajuinen saatavuus varmistettava

29.4.2020 17:53:38 EEST | SDP EDUSKUNTA | Tiedote

Jaa

Valtiovarainvaliokunnan puheenjohtaja Johannes Koskinen on tänään jättänyt kirjallisen kysymyksen Covid-19 -rokotteen globaalin saatavuuden varmistamisesta. Käynnissä on kymmenien koronavirusrokotevaihtoehtojen kehittämistyö ympäri maailmaa.

Rokotteiden kehittämisen jälkeen alkavaan rokotteen tuotantoon ja jakeluun liittyy haasteita. Tarve rokotteelle on polttava ja koko maailman kattava.

- On ensiarvoisen tärkeää, että turvallisten, laadukkaiden ja kohtuuhintaisten rokotteiden saatavuus varmistetaan kaikissa maissa, sanoo Johannes Koskinen.

- On tärkeää selvittää lähikuukausina lukuisien rokotevaihtoehtojen ollessa kehitteillä mahdollisuudet järjestelyyn, jossa esimerkiksi pandemiatilanteeseen sovellettavan erityisen kansainvälisen sopimuksen turvin varmistetaan rokotteen saatavuus globaaliin käyttöön normaaleista lääketeollisuuden ja rokotemarkkinoiden säännöistä poiketen, toteaa Koskinen.

Pandemian raskaiden seurausten minimoimiseksi kaikilla valtioilla ja lääke- ja rokotealan toimijoilla pitää olla yhteinen vahva intressi huolehtia turvallisen, laadukkaan ja kohtuuhintaisen rokotteen tuottamisesta ja saatavuudesta.

- Suomelle aloitteellisuus tällaisen kansainvälisen sopimusjärjestelyn käynnistämiseksi sopii luontaisesti, Koskinen päättää.

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Kuvat

Tietoja julkaisijasta

SDP EDUSKUNTA
SDP EDUSKUNTA

00102 Eduskunta

09 4321https://sdp.fi/fi/eduskunta/

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA

SDP:n Ojala-Niemelä: EU-notifioimatonta alkoholilakia ei pidä tuoda eduskunnan saliin9.6.2026 17:09:57 EEST | Tiedote

Eduskunnan puhemiesneuvosto käsitteli tänään alkoholilain muutosta koskevan esityksen etenemistä. Kansanedustaja Johanna Ojala-Niemelä esitti puhemiesneuvostossa, että eduskunnan täysistunnon käsittelyyn ei tule päästää sellaisia lakiesityksiä, joiden notifiointivelvollisuutta ei ole asianmukaisesti hoidettu Euroopan unionin sääntöjen mukaisesti. Huomenna nähdään tuodaanko puhemiesneuvostosta eduskuntaan EU-notifioimaton alkoholilaki.

SDP:n Piritta Rantanen Keski-Suomen piirin jäsenäänestyksen ykkönen7.6.2026 12:27:30 EEST | Tiedote

Keski-Suomen SDP:n piiri kävi jäsenäänestyksen kansanedustajaehdokkaiden asettamisesta eduskuntavaaleihin vuonna 2027. Jäsenäänestyksen ykköseksi nousi toisen kauden kansanedustaja, SDP:n eduskuntaryhmän 1. varapuheenjohtaja Piritta Rantanen. – Äänestyksen tulos on minulle iloinen yllätys. Tulos SDP:n keskisuomalaisten jäsenistön parissa kertonee siitä kovasta työstä, mitä olen kansanedustajana tehnyt ja mitä asioita eduskunnassa ajan, toteaa Rantanen.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye