Johannes Koskinen (sd): Koronavirusrokotteen maailmanlaajuinen saatavuus varmistettava
29.4.2020 17:53:38 EEST | SDP EDUSKUNTA | Tiedote

Valtiovarainvaliokunnan puheenjohtaja Johannes Koskinen on tänään jättänyt kirjallisen kysymyksen Covid-19 -rokotteen globaalin saatavuuden varmistamisesta. Käynnissä on kymmenien koronavirusrokotevaihtoehtojen kehittämistyö ympäri maailmaa.
Rokotteiden kehittämisen jälkeen alkavaan rokotteen tuotantoon ja jakeluun liittyy haasteita. Tarve rokotteelle on polttava ja koko maailman kattava.
- On ensiarvoisen tärkeää, että turvallisten, laadukkaiden ja kohtuuhintaisten rokotteiden saatavuus varmistetaan kaikissa maissa, sanoo Johannes Koskinen.
- On tärkeää selvittää lähikuukausina lukuisien rokotevaihtoehtojen ollessa kehitteillä mahdollisuudet järjestelyyn, jossa esimerkiksi pandemiatilanteeseen sovellettavan erityisen kansainvälisen sopimuksen turvin varmistetaan rokotteen saatavuus globaaliin käyttöön normaaleista lääketeollisuuden ja rokotemarkkinoiden säännöistä poiketen, toteaa Koskinen.
Pandemian raskaiden seurausten minimoimiseksi kaikilla valtioilla ja lääke- ja rokotealan toimijoilla pitää olla yhteinen vahva intressi huolehtia turvallisen, laadukkaan ja kohtuuhintaisen rokotteen tuottamisesta ja saatavuudesta.
- Suomelle aloitteellisuus tällaisen kansainvälisen sopimusjärjestelyn käynnistämiseksi sopii luontaisesti, Koskinen päättää.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Johannes KoskinenKansanedustaja
Puh:050 511 3061Kuvat
Tietoja julkaisijasta
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA
SDP:n Eskelinen: Perussuomalaisten vastuunpakoilu bensapuheista syö tilaa ihmisten aidolta hädältä26.9.2026 15:00:35 EEST | Tiedote
Moni suomalainen uskoi, että kun perussuomalaiset pääsevät hallitukseen, bensan hinta laskee roimasti. Taustalla lienee se, että oppositiossa ollessaan perussuomalaiset tekivät bensasta välikysymyksen. Hallitus haluttiin kaataa, kun bensalitran hinta oli alle kaksi euroa.
SDP:n Eveliina Heinäluoma: Irtaantuuko vihreät ensimmäisenä puolueena yhdessä laadituista kotoutumisen tavoitteista?26.9.2026 13:45:13 EEST | Tiedote
SDP:n kesäkokouksessa julkistama nuorten turvallisen arjen toimenpidepaketti velvoittaa vanhempia ja samalla turvaa maahanmuuttajataustaisten lasten oikeutta hyvään kielitaitoon. Se myös esittää lisäpanostuksia kouluille, joissa on paljon vieraskielisiä lapsia. SDP:n hallintovaliokunnan jäsen Eveliina Heinäluoma pitää outona, että vihreissä näitä linjauksia moititaan. Vihreän eduskuntaryhmän puheenjohtaja Oras Tynkkynen kritisoi SDP:n linjauksia tänään puoluevaltuuston kokouksessa.
SDP:n Marttila kiittää: Lapsirauharikos etenee lausuntokierrokselle26.9.2026 12:01:00 EEST | Tiedote
Kansanedustaja Helena Marttila (sd.) antaa hallitukselle kiitokset siitä, että se tarttui kansanedustajien enemmistön esittämään huoleen ja vie eteenpäin lapsirauharikosta koskevaa lainsäädäntöä. Lakiehdotus lähetettiin eilen (25.9.) lausuntokierrokselle. Ehdotuksen mukaan rikoslakiin lisättäisiin rangaistuksen koventamisperusteeksi lapsen läsnäolo henkeen, terveyteen tai vapauteen kohdistuvissa rikoksissa.
SDP:n Lauri Lyly: Orpon hallituksen toimet pitkäaikaistyöttömyyden kasvun katkaisemiseksi puuttuvat26.9.2026 10:15:00 EEST | Tiedote
Pitkäaikaistyöttömyys on kasvanut Orpon hallituksen aikana 1990-luvun alun laman aikaisiin lukemiin. Silti toimia sen kasvun pysäyttämiseksi ei ole hallitukselta näkynyt. Viimeisenä toimenaan juuri ennen vaaleja hallitus tuo nyt pitkäaikaistyöttömille velvollisuuden osallistua hankkeisiin, joita voivat järjestää esimerkiksi järjestöt. Voimaan se on tulossa vastaan ensi vuonna. Tähän on luvattu noin 13 miljoonaa euroa. Osaamisseteliin on tälle vuodelle varattu 20 miljoonaa euroa. Pitkäaikaistyöttömiä on tällä hetkellä yli 143 000.
SDP:n Matias Mäkynen: Nuorten naisten mielenterveyden kuormitus on yhteiskunnan hälytysmerkki26.9.2026 08:51:15 EEST | Tiedote
Yhteiskunta on sairas. Kelan tekemä tarkastelu paljastaa, että joka kolmas vuonna 1997 syntynyt nainen on saanut mielenterveyteen liittyvää etuutta, kun miehistä vastaava luku on joka seitsemäs.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme

