Johtamisvainu – Näkemyksellisyyttä johtamiseen -kirjan julkistamistilaisuus to 12.5. klo 17!
28.4.2022 09:10:00 EEST | Basam Books | Kutsu

Tervetuloa Johtamisvainu – Näkemyksellisyyttä johtamiseen -kirjan julkistamistilaisuuteen Helsingin Akateemisen Kohtaamispaikalle torstaina 12.5. klo 17 alkaen.
Tilaisuudessa kirjan toimittajaa Annastiina Mäkeä haastattelee Reetta Kiukainen.
Keskustelua voi seurata paikan päällä tai suorana verkossa Akateemisen Facebook- ja Instagram-tileillä. Tallenne keskustelusta julkaistaan Akateemisen verkkosivuilla tapahtuman päätyttyä.
Annastiina Mäen toimittama uutuuskirja Johtamisvainu – Näkemyksellisyyttä johtamiseen jäsentää kompleksista johtamistyötä ymmärrettävään muotoon. Se tarjoaa johtamisen ammattilaisille ja asiantuntijayhteisöille vainua omaan ajatteluun, ymmärrystä yhteisön dynamiikkaan sekä näkemystä toimintaympäristön liikkeiden ennakointiin. Lisäksi kirja tuo käytännön työkaluja siihen, miten omaa ja organisaation johtamisvainua voi kehittää vaikuttavalla tavalla.
Moniääninen, tutkimustietoa ja käytäntöä yhdistävä teos koostuu eri näkökulmista johtamista tarkastelevien johtajuustutkijoiden, työelämäkehittäjien ja johtajien kirjoittamista artikkeleista. Teoksen toimittaja, FT, KL Annastiina Mäki on organisaatiokehittäjä, johtajuustutkija ja Psyconin johtava konsultti. Teokseen ovat kirjoittaneet Mäen lisäksi seuraavat asiantuntijat: Pauli Juuti, Mikael Nederström, Lars Sundholm, Minna Janhonen, Riikka Moisio & Hanna Starczewski, Kirsi Karlamaa, Milla Kansonen & Laura Nissilä, Reetta Kiukainen, Pauliina Pihlajaniemi, Anita Rintala-Rasmus & Salla Hälikkä, Harri Jalonen, Paula Holtari & Liisa-Maija Sainio, Lauri Luoto sekä Marika Tammeaid.
Aika: Torstai 12.5.2022 klo 17 alkaen.
Paikka: Akateemisen Kirjakaupan Kohtaamispaikka, 1. krs.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Haastattelupyynnöt ja arvostelukappaleet:
Frida Wikblad
frida@basambooks.fi
Kuvat

Tietoja julkaisijasta
Basam Books on riippumaton helsinkiläinen yleiskustantamo. Meidät tunnetaan erityisesti laadukkaan hyvinvointi- ja työelämäkirjallisuuden, kaunokirjallisten klassikoiden sekä runouden kustantajana.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Basam Books
Heikki Peltolan uusin kirja kutsuu lukijan näkemään elämän ihmeen yli tuhannen havainnon kautta16.2.2026 08:22:00 EET | Tiedote
Heikki Peltolan uusin kirja "Oikein & Hyvin - Elämä suorana" tutkii elämän ihmettä. Teos tarjoaa vaihtoehdon egoistiselle maailmankuvalle ja rohkaisee oikeaan näkemiseen ja hyvään tekemiseen. Saatavilla myös Peltolan itsensä lukemana äänikirjana. Lisätietoja: anita@basambooks.fi.
Paula Malleuksen uusi kirja opastaa kestävään liiketoimintaan muoti- ja tekstiilialalla10.2.2026 15:21:57 EET | Tiedote
"UPCYCLING - Neuleiden toinen elämä ja liiketoiminnan kehittäminen" on opas kestävään liiketoimintaan muoti- ja tekstiilialalla. Kirja tarjoaa työkaluja liikeidean kehittämiseen ja ideoita neuleiden uudelleenkäyttöön. Malleus, vastuullisen muodin pioneeri, jakaa lähes 20 vuoden yrittäjäkokemuksensa.
Lindsay L. Gibsonin kirja auttaa voittamaan menneisyyden haasteet15.12.2025 08:18:00 EET | Tiedote
Lindsay L. Gibsonin kirja tarjoaa työkaluja voittaa menneisyyden haasteet ja kasvaa vahvaksi aikuiseksi, vaikka vanhemmat olisivat olleet emotionaalisesti kypsymättömiä. Teoksessa käsitellään erilaisia kypsymättömiä vanhemmuuden muotoja ja annetaan käytännön ohjeita parempien ihmissuhteiden muodostamiseen. Suomentanut Juha Kuvajainen.
"Tuhannen mestarin runot" - kiinalaisen klassikkorunouden laajin suomennos11.12.2025 08:18:00 EET | Tiedote
Qianjiashi, "Tuhannen mestarin runot", on merkittävä kiinalainen runoantologia, joka koottiin Song-dynastian lopulla. Sisältäen 224 runoa noin sadalta Tang- ja Song-kausien runoilijalta, se muodostaa laajimman suomennoksen kiinalaisesta runoudesta. Teos sisältää runojen selitykset ja kommentit. Kirjan on suomentanut Tero Tähtinen.
"Aavekipu" – Rakkauden biologiaa, petosta ja halun logiikkaa28.11.2025 08:18:00 EET | Tiedote
Onko rakkaus biologinen harha vai elämää ylläpitävä voima? Marja-Riitta Vainikkalan Aavekipu on epärakkausromaani, joka tutkii halua, petosta ja rakkauden kemiaa ilman vaaleanpunaisia suodattimia.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
