Jopa 85 prosenttia suomalaisista pitää metsäteollisuuden kilpailukyvyn vahvistamista tärkeänä
31.1.2020 13:34:55 EET | Metsäteollisuus ry | Tiedote

Suomalaiset pitävät metsäteollisuuden kilpailukyvyn parantamista tärkeänä. Taloustutkimuksen toteuttamassa tuoreessa kyselyssä metsäteollisuuden kilpailukyvyn vahvistamisen määrittelee erittäin tärkeäksi 37 prosenttia suomalaisista ja melko tärkeäksi 48 prosenttia.
Käytännössä metsäteollisuuden kilpailukyvyn vahvistamisella on miltei koko kansan tuki. Vain 2 prosenttia vastaajista katsoo, että kilpailukyvyn vahvistaminen ei ole lainkaan tärkeää, ja 9 prosenttia ilmoittaa, ettei pidä kilpailukyvyn vahvistamista kovinkaan tärkeänä.
Kyselyyn vastanneet ovat näkemyksistään verrattain varmoja. Tämä käy ilmi siitä, että vain 5 prosenttia valitsi vastausvaihtoehdon "en osaa sanoa".
Taloustutkimus haastatteli Metsäteollisuus ry:n toimeksiannosta 1 009:ää yli 15-vuotiasta suomalaista tällä viikolla, 27.–30.1. Kysely tehtiin puhelinhaastatteluina, ja tulokset painotettiin väestötilastoja vastaaviksi. Tulosten virhemarginaali on noin 3 prosenttiyksikköä suuntaansa.
– Olemme kuukausikaupalla hakeneet työehtoneuvotteluissamme kilpailukykyä parantavia ratkaisuja. On rohkaisevaa, että tavoitteellamme on näin laaja suomalaisten ymmärrys, Metsäteollisuus ry:n työmarkkinajohtaja Jyrki Hollmén sanoo.
Metsäteollisuus ry tavoittelee käynnissä olevalla neuvottelukierroksella kilpailukykyä parantavia työehtoja paperi-, kartonki- ja selluteollisuuteen sekä mekaaniseen metsäteollisuuteen, kuten sahoille ja vaneritehtaille. Metsäteollisuuden kansainvälinen kilpailukyky tukee koko kansantalouden työllisyyskehitystä, sillä toimialan kotimainen arvoketju on laaja.
– Tulos on yllättävänkin vahva. Valtaosa vastaajista on palkansaajia, joille työntekijöiden edut ovat tärkeitä. Samalla suomalaisten enemmistö kuitenkin ymmärtää, että viime kädessä elanto riippuu teollisuuden kilpailukyvystä ja mahdollisuuksista luoda työpaikkoja, Taloustutkimuksen tutkimus- ja asiakkuusjohtaja Juho Rahkonen toteaa.
Lisätietoja
Taloustutkimus Oy, tutkimus- ja asiakkuusjohtaja Juho Rahkonen, p. 050 375 9008
Metsäteollisuus ry, työmarkkinajohtaja Jyrki Hollmén, p. 040 746 3687
Suomi on yksi maailman suurimmista sellun, paperin ja kartongin tuottajista sekä Euroopan suurimpia sahatavaran tuottajia. Metsäteollisuus työllistää suoraan ja välillisesti noin 140 000 suomalaista. Alan kerrannaisvaikutukset ulottuvat laajasti ympäröivään yhteiskuntaan. Suomella on ainutlaatuiset mahdollisuudet nousta biotalouden suunnannäyttäjäksi runsaiden metsävarojensa, kestävän metsätalouden ja koko metsäklusterin eturivin osaamisen ansiosta.
Avainsanat
Kuvat
Linkit
Tietoja julkaisijasta
Metsäteollisuus rySnellmaninkatu 13
00170 Helsinki
09 132 61, forest@forestindustries.fihttp://www.metsateollisuus.fi
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Metsäteollisuus ry
Metsäteollisuus ry esittää ylisääntelyn karsimista ja kilpailukykyä vahvistavia toimia15.4.2026 14:58:31 EEST | Tiedote
Metsäteollisuus ry kannustaa hallitusta jatkamaan kehysriihessään rohkeaa norminpurkua ja tekemään kilpailukykyä vahvistavia päätöksiä. Ylisääntely, kasvavat logistiikan energiakustannukset ja metsäteiden huononeva kunto heikentävät teollisuuden toiminta- ja investointiympäristöä. Kaikki ratkaisuehdotukset eivät ole kalliita toteuttaa.
Alkava metsänistutuskausi vaatii vastuullisuutta24.3.2026 08:10:00 EET | Tiedote
Kevään koittaessa alkava istutuskausi tuo metsänhoitoon paljon työntekijöitä sekä Suomesta että ulkomailta. Metsäteollisuus ry korostaa, että vastuullisuus metsähoitotöissä edellyttää läpinäkyviä hankintaketjuja, selkeitä pelisääntöjä ja työturvallisuuden kunnioittamista työn toteutusketjun jokaisessa vaiheessa. EK:n kannanotto 23.3. on monilta osin kannatettava.
Puun hinta pysyi korkealla – vilkas alkuvuosi, rauhallisempi loppu23.3.2026 14:04:45 EET | Tiedote
Vuonna 2025 Metsäteollisuus ry:n jäsenyritykset ostivat yhteensä 30 miljoonaa kuutiometriä puuta. Ostomäärä jäi 22 prosenttia edellisvuotta pienemmäksi, ja puukauppa hiljeni loppuvuonna alkuvuoden vilkkaan jakson jälkeen.
Metsäteollisuuden viennin arvo kasvoi 2025 - tuotannon kehitys vaihtelevaa5.3.2026 13:20:17 EET | Tiedote
Metsäteollisuuden vuotta 2025 leimasivat toimintaympäristön nopeat muutokset ja markkinakysynnän pysyminen heikkona. Makrotaloudellinen ja geopoliittinen epävarmuus sekä kansainvälisen kaupan häiriöt heikensivät kuluttajien luottamusta, vaimensivat kulutuskysyntää ja vähensivät metsäteollisuuden tuotteiden globaalia kysyntää.
Mahdollisuuksien metsä -koulukampanja avaa metsäalan mahdollisuuksia kasiluokkalaisille jo 13. kerran2.3.2026 08:12:00 EET | Tiedote
Metsäteollisuuden yhteinen Mahdollisuuksien metsä -koulukampanja käynnistyy 2.3.2026. Tänä vuonna kampanja järjestetään jo 13. kerran, ja mukana on noin 200 koulua eri puolilta Suomea. Koulukampanja on yksi Suomen suurimmista työnantajamielikuvakampanjoista. Se tavoittaa yhteensä noin 12 500 nuorta yläkoululaista.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
