”Jos sinulla on paljon CO2-päästöjä, on se hyvä paikka tehdä rahaa”

Teollisuus käyttää Suomessa noin puolet käytetystä energiasta, mikä heijastuu myös suurina hiilidioksidipäästöinä ympäristöön. Yhtiöillä on kovat paineet näyttää vihreiltä.
Suuret päästöt kannattaisi nähdä merkkinä sille, että talosta löytyy todellinen rahasampo, jonka saa älykkäällä kokonaisratkaisulla satamaan suoraan omaan laariin.
- Energiankierrätysinvestointi on tuottavin investointi, minkä teollisuuslaitos voi tehdä. Samalla tämä tarkoittaa sitä, että CO2-päästöjen vähentäminen on taloudellisesti kannattavin investointi, toteaa teollisuuden hukkalämpöjen uusiokäyttöjärjestelmiin erikoistuneen Calefa Oy:n toimitusjohtaja Vesa Tamminen.
Nähdäksesi tämän sisällön lähteestä www.calefa.fi, anna hyväksyntä sivun yläosasta.
Perinteinen tuotantotapa kuluttaa paljon energiaa ja haaskaa sen kertakäyttöisenä.
Teollisuuden älykkäät
energiankierrätysratkaisut
Tamminen puhuu älykkäistä kokonaisratkaisuista, joissa teollisuuden hukkalämpöjä kerätään talteen ja jalostetaan uusiokäyttöön. Samalla myös tuotannon prosesseja voidaan tehostaa ja parantaa työskentelyolosuhteita. Rahaa säästyy merkittäviä summia jatkuvasti ja hiilidioksidipäästöjä ei synny, kun energiaa ei tarvitse tuottaa polttamalla.
Vaihtoehtoja jatkokäytölle riittää. Lämpöä voidaan hyödyntää prosesseissa, teollisuuskiinteistöjen lämmityksessä tai kaukolämpönä.
Idea on siinä, että teollisuuden ei tarvitse vähentää energiankäyttöä, vaan saada sama energia tekemään työ moneen kertaan. Energiankäytössä kertakäyttöisyysajattelu on muutettava kiertotalousajatteluksi.
Nähdäksesi tämän sisällön lähteestä www.calefa.fi, anna hyväksyntä sivun yläosasta.
Hukkalämmön uusiokäyttö kierrättää kertaalleen ostetun energian hyödynnettäväksi yhä uudelleen ja uudelleen.
Win-win-win
Vuosituotosta puhuessaan Vesa Tamminen käyttää termiä ROI, eli Return on Investment.
- Yritysten investoinneissa on tuoton osalta usein vaatimuksena vähintään 20 %. Tunnetusti investoinnin tuottolukuja joudutaan laskemaan hyvin avoimin mielin, jotta laskelmissa tuohon tasoon päästään.
Energiankäytön tehostamisessako ei tarvitse venyttää laskelmia?
- Ei. Meillä on yli 150 referenssiä teollisuudesta, jotka osoittavat, että investoinnin tuotto toimittamissamme järjestelmissä liikkuu 30-100 prosentissa. Lisäksi näillä toimilla vähennetään CO2-päästöjä merkittävästi.
Tällainen ratkaisu on toteutettu esimerkiksi Kiillon tehtaalla Lempäälässä, jossa CO2-päästövähenemä on nyt jo yli 350 000 kiloa vuodessa samaan aikaan, kun energialaskusta leikkaantuu 88 000 euroa.
- Tässä on oikeasti se nopea, hyvä tie parantaa teollisuuden kannattavuutta ja kilpailukykyä Euroopassa tekemällä fiksut ratkaisut. Ja saada nopeasti leikattua päästöjä, Tamminen sanoo.
- Tämä on win-win-win-tilanne, jossa ympäristökin voittaa.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Vesa Tamminen
010 2190 281
vesa.tamminen@calefa.fi
Petri Vuori
040 553 4427
petri.vuori@calefa.fi
Kuvat
Tietoja julkaisijasta
Energian käyttöä ei tarvitse vähentää, vaan saada sama energia tekemään työ moneen kertaan.
- Calefa
Calefa Oy toteuttaa maailman johtavaan lämpöpumpputeknologiaan perustuvia kokonaisenergiaratkaisuja teollisuudelle, energian tuotantolaitoksille sekä suurille kiinteistöille. Lämpöpumppujärjestelmämme hyödyntävät hukkalämpöä ja ympäristön energiaa. Teemme kokonaisratkaisuja, joilla asiakkaamme saavat merkittävät energiansäästöt ja leikkaavat CO2-päästöjä pysyvästi. Toteutamme järjestelmät avaimet käteen -periaatteella, varmistaen toimivuuden koko elinkaaren ajan.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Calefa Oy
MinersLoop kaksinkertaistaa datakeskuksen kaukolämmöntuotannon AmbiHeat-laitoksen laajennuksella13.6.2025 11:00:24 EEST | Tiedote
MinersLoop laajentaa kesällä 2024 datakeskuksen yhteyteen käyttöönotettua AmbiHeat–lämpöpumppulaitosta 2MW:n jäähdytysteholla. Samalla laitoksen lämpöteho kasvaa 2,5 MW:lla, tuplaten datakeskuksen kaukolämmön tuotannon.
KSS Energia vahvistaa sähköisen lämmöntuotannon profiilia AmbiHeat-lämpöpumppulaitoksella14.5.2025 08:02:38 EEST | Tiedote
Kouvolalainen KSS Energia ja Calefa ovat sopineet 4 MW:n AmbiHeat-lämpöpumppulaitoksen kokonaistoimituksesta. Jäteveden hukkalämpöä hyödyntävä AmbiHeat-laitos tulee vähentämään lämmöntuotannon CO2-päästöjä 14 000 tonnia vuodessa sekä lisää yhtiön sähkömarkkinakapasiteettia.
Calefalle merkittävä pääomasijoitus Evli Private Capitalilta kasvun vauhdittamiseksi12.5.2025 07:23:14 EEST | Tiedote
Suomalaiseen Evli-konserniin kuuluvan Evli Private Capitalin pääomasijoitus vahvistaa Calefan entuudestaan monipuolisia resursseja ja avaa mahdollisuuksia pitkän aikavälin tavoitteiden saavuttamiseen.
Rovaniemellä maailman vesipäivää juhlistetaan 40 GWh:n lämpöpumppulaitoksella21.3.2025 07:48:54 EET | Tiedote
Neve Oy:n Rovaniemen Alakorkalon jätevedenpuhdistamon yhteyteen rakentuva Calefan lämpöpumppulaitos on edennyt työmaavaiheeseen. Kuudesta moduulista koostuva laitos kuljetettiin pohjoiseen kuluneella viikolla.
Calefan toimitusjohtajan katsaus: Kasvun ja kehityksen vuosi 202427.1.2025 09:38:27 EET | Tiedote
Asiakkaidemme tarpeisiin ja odotuksiin vastaaminen on Calefan liiketoiminnan keskiössä. Siksi haluamme uuden vuoden alkumetreillä vilkaista taaksemme, ja antaa tilaa vuoden 2024 saavutuksille.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme