J.S. Meresmaan Kenties tapan sinut vielä on vampyyritarina, jollaista et ole vielä lukenut

Kenties tapan sinut vielä on veret seisauttava vampyyritarina, joka kääntää päälaelleen tyypillisimmät vampyyrikertomusten kliseet. Sähkötekniikan linjaa ammattikoulussa käyvä Aleksi haaveilee e-urheilijan urasta ja harjoittelee aktiivisesti haaveet saavuttaakseen. Hän tapaa jäätelöbaarissa Noran, joka paljastuu vampyyriksi. Nora houkuttelee hänet syrjäiselle jättömaalle, raskaan metallioven luo ja kiskaisee hänet käsittämättömillä voimilla pimeyteen. Mutta päätyminen bunkkeriin nälkäisen vampyyrin kanssa on vasta alkua.
Uhkistaan huolimatta vampyyrius kiehtoo Aleksia, joka tajuaa, että siitä olisi ammattimaisen e-urheilun näkökulmasta monia hyötyjä: ei tarvitse nukkua eikä esimerkiksi pitää vessataukoja, joten tärkeitä pelejä ei tarvitsisi maallisten tarpeiden vuoksi keskeyttää. Aleksi huomaa myös viihtyvänsä Noran seurassa, mutta syvenevä suhde tähän sekä ystävyys lukiota käyvän bestiksen Roopen kanssa eivät yhdisty ongelmitta. Mitä kaikkea Aleksi oikeastaan on valmis tekemään toteuttaakseen unelmansa?
Toisin kuin valtavirran vampyyritarinoissa usein, Kenties tapan sinut vielä -kirjassa tavallinen ihminen on poika ja vampyyri on tyttö. Kirjailija J.S. Meresmaa halusi kyseenalaistaa perinteistä, toksistakin kuvaa miehestä mystisenä saalistajana ja naisesta voimattomana uhrina. Tarina poikkeaa tyypillisimmistä teinivampyyrikertomuksista myös siinä, että tällä kertaa satoja vuosia vanha vampyyri ei soluttaudu lukiolaiseksi muiden lukiolaisten joukkoon.
”Jos olisi mahdollisuus tehdä ihan mitä tahansa maailmassa, miksi kukaan palaisi juuri koulun penkille?”, Meresmaa pohtii.
Ammattikoulutaustainen J.S. Meresmaa (s. 1983) kirjoitti kirjansa päähenkilöstä Aleksistakin ammattikoululaisen siksi, että nuortenkirjojen päähenkilöt seikkailevat usein lähinnä lukioiden käytävillä. Hän kokee, että koska ammattikoulua harvoin nähdään nuortenkirjoissa vaihtoehtona, se voi myös ohjata kirjojen kohderyhmää lähinnä lukiolaisiin. Tamperelainen Meresmaa itse päätyi jättämään lukion kesken, meni töihin ja vasta myöhemmin keksi, että haluaa puutarhuriksi (ja lopulta kirjailijaksi).
Vuodesta 2016 vapaana kirjailijana työskennellyt Meresmaa tunnetaan esimerkiksi Mifonki-sarjastaan ja säeromaaneista Dodo ja Khimaira, joista ensin mainittu oli Topelius-ehdokas ja sai Blogistanian Kuopus-palkinnon.
Kirja on arvostelu- ja käsittelyvapaa ilmestymispäivänään 14.1.2022, ja se on saatavilla myös sähkö- ja äänikirjana.
Haastattelupyynnöt, lisätiedot ja pdf-vedokset: anni.gullichsen@otava.fi
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Anni GullichsenViestintäpäällikköLasten- ja nuortenkirjat
Puh:0504635238anni.gullichsen@otava.fiKuvat
Tietoja julkaisijasta
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Karisto
Kariston kesäviihteessä puutarhaterapiaa ja elokuussa uutuus Emily Henryltä23.6.2025 12:26:46 EEST | Tiedote
Åsa Liabäck: Siirtolapuutarhaunelmia Ilmestyy 4.7. Uudessa suloisessa hyvän mielen sarjassa kukoistavat pienet puutarhat ja suuret tunteet. Toipuakseen sydänsuruista 35-vuotias Anna ostaa pienen mökin puutarhoineen kauniista siirtolapuutarhasta Etelä-Ruotsissa. Annan mökkinaapuri on terävä, iäkäs leskimies Ragnar. Tämä ottaa Annan avosylin osaksi yhteisöä ja tutustuttaa hänet muihin persoonallisiin asukkaisiin. Kesää saapuu viettämään myös Ragnarin aikuinen poika, joka saa Annan sydämen levottomaksi. Olisiko syytä kitkeä uudet tunteet ennen kuin ne alkavat rehottaa valtoimenaan? "Varoitus: herättää voimakkaita keväisiä tunteita ja halun päästä työntämään sormet multaan." Göteborgs Posten Åsa Liabäck on kirjailija, perheterapeutti ja intohimoinen harrastelijapuutarhuri. Hän asuu perheensä kanssa Linköpingissä. Siirtolapuutarhaunelmia käynnistää samannimisen uuden viihdesarjan. Kääntänyt Tuulia Vihanto. Ilmestyy painettuna sekä e- ja äänikirjana. Äänikirjan lukee Anni Tani. Emily Henry:
Korista, frisbeegolfia ja metallinetsintää – Kariston kesän lasten- ja nuortenkirjoista ei vauhtia puutu23.6.2025 08:30:00 EEST | Tiedote
Kariston kesän uutuuskirjoissa tutustutaan uusiin kavereihin ja seikkaillaan vanhojen tuttujen kanssa. Näiden kirjojen seurassa viihtyvät kaiken tasoiset lukijat.
Tervetuloa Pelkovaaraan – pohjoismainen kauhubestseller viimein suomeksi16.6.2025 08:00:00 EEST | Tiedote
Varislinnan salaisuus avaa hyytävän karmivan lasten jännityssarjan. Norjalainen kirjasarja on ollut valtava menestys ympäri Pohjoismaita.
Piia Helanderin Helios sukeltaa valheen ja vallan tiheään verkkoon10.6.2025 13:39:06 EEST | Tiedote
Helios on Piia Helanderin esikoisteos ja uuden jännityssarjan avaus, jossa rakkaus polttaa ja valta tappaa.
Siru Valpas on taas vauhdissa – ja vähän pulassa2.6.2025 10:19:52 EEST | Tiedote
Omalaatuisiin tapauksiin erikoistuneelle etsintätoimisto Vitoselle on jälleen keikka tiedossa. Pikkasen pulassa -romaani tarjoilee viihdecocktailin, jonka aineksina on ystävyyttä, kuumia tilanteita ja yllättäviä työkeikkoja. Kirsi Pehkosen ronskin reipasotteinen Siru Valpas -sarja jatkuu.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme