Juha Vaskun Ikuiset jäljet on raju true crime -tarina Brasilian slummeissa kasvaneesta "Valkoisesta pirusta”
9.2.2023 08:20:00 EET | Like Kustannus | Tiedote

Juha Vasku oli 5-vuotias, kun hänen perheensä muutti Valkeakoskelta Brasilian São Pauloon vuonna 1965. Juhan isä oli päässyt töihin johtavaan asemaan paperitehtaalle, joten perhe eli yltäkylläisesti. Kun Juha oli 12-vuotias, naapuri käytti häntä seksuaalisesti hyväkseen ja syyllisti tapahtuneesta Juhaa. 14-vuotiaana Juha surmasi naapurin.
Juha haki turvaa slummien jengeistä, vaikka asui itse paremmalla alueella. Hän ajautui rikos- ja huumekierteeseen. Maine tappajana toi hänelle lempinimen Valkoinen piru. 16-vuotiaana Juha joutui Carandirun vankilaan, jossa hän vietti noin kuukauden, kunnes vankilanjohtaja sai tietää pojan olevan sinne liian nuori.
Kun Juha oli 17-vuotias, paperitehtaan työntekijä kutsui hänet juhliin. Siellä hän ymmärsi, että häntä rakastetaan. Juha jätti jengin. Hän pääsi taidekouluun ja sai töitä kuvittajana sanomalehdessä. Hän opiskeli myös capoeira-mestariksi. Vuonna 2015 Juha muutti takaisin Suomeen.
Miten suomalaismies selvisi huumeiden ja väkivallan maailmasta? Carandirun vankila ja São Paulon kadut jättivät häneen ikuiset jäljet. Rakkaus, taide ja halu auttaa toisia ovat kuitenkin pitäneet hänet pinnalla. Henkireikä on hänen Brasiliaan perustamansa capoeira-koulu, jonka kautta hän auttaa syrjäytymisvaarassa olevia lapsia.
“Tein nuorena vääriä asioita, koska pelkäsin, että joku voisi satuttaa minua.Uskoin, että olemalla paha muut pelkäävät minua, eivätkä ole minulle pahoja.”
“Monet sanovat, että en ole saanut riittävää rangaistusta teoistani, mutta kyllä minä olen niistä hinnan maksanut.”
Ikuiset jäljet ilmestyy painettuna, e-kirjana sekä Jone Takamäen lukemana äänikirjana. Teos on arvostelu- ja käsittelyvapaa 23.2.2023.
Haastattelupyynnöt ja pdf-vedokset: adele.couavoux@like.fi
Arvostelukappaleet: arvostelukappaleet@like.fi
Yhteyshenkilöt
Adèle CouavouxViestintäpäällikkö
Tietokirjat
Kuvat
Tietoja julkaisijasta
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Like Kustannus
Kaupungin keskellä olevaan metsään katoaa tyttö, eikä kukaan tunnu välittävän – Tiina Raevaaran kylmäävä sarjanavaus vie pikkukaupungin pimeyteen3.2.2026 09:49:45 EET | Tiedote
Tiina Raevaaran Kaupunki jonka keskellä on metsä on Tuonijoki-sarjan ensimmäinen osa. Kirja kertoo nousukauden varjopuolista ja sen juoni ulottuu 1980-luvun lopulta nykypäivään. Raevaara on ammentanut kirjaan runsaasti elementtejä omasta lapsuudestaan ja nuoruudestaan 1980–90-luvuilla.
Miten muinaiset riimut voivat auttaa meitä voimaan paremmin?29.1.2026 08:22:00 EET | Tiedote
Modernin, Turussa asuvan noidan kokoama riimujen käsikirja sopii sekä riimuperinteestä kiinnostuneelle harrastajalle että self helpin ystävälle, joka haluaa soveltaa riimuviisautta omassa elämässään.
Auschwitzin naisorkesterin tarina avaa uuden näkökulman keskitysleiritodellisuuteen22.1.2026 15:14:04 EET | Tiedote
Auschwitzin naisorkesteri perustettiin vuonna 1943 ja se toimi reilun vuoden verran. Orkesterin tehtävänä oli soittaa marssimusiikkia keskitysleirin portilla, kun vangit lähtivät aamulla töihin ja saapuivat sieltä illalla. Naiset soittivat myös yksityisesti korkea-arvoisille natseille. Orkesterissa soittaneet 50 naista olivat nuoria, suuri osa juuri ja juuri teinityttöjä. Orkesteri pelasti heidän henkensä, sillä he eivät joutuneet pakkotyöhön vaan olivat leirin parempiosaisia. Tästä syntyi konflikteja sekä orkesterin jäsenten välillä että muiden leirivankien kanssa. Osa tytöistä tuhosi soittimensa leiriltä vapauduttuaan eikä soittanut säveltäkään enää koskaan. Kirjassa on suuri määrä henkilöitä, mutta keskiöön nousee mm. orkesterin johtaja Alma Rosé. Hänet passitettiin aluksi "ihmiskoeosastolle" muka-lääketieteellisiin hedelmällisyyskokeisiin, mutta kun selvisi, että Rosé oli ”musiikkimaailman kuninkaallinen” eli ammattiviulisti, jonka eno oli itse säveltäjä Gustav Mahler, Rosésta teht
Karl Ove Knausgårdin Yökoulu on sysimusta kertomus ihmisen noususta ja tuhosta21.1.2026 14:15:00 EET | Tiedote
Omaelämäkerrallisella Taisteluni-romaanisarjalla maailmanmaineeseen nousseen Karl Ove Knausgårdin uusi romaani Yökoulu sukeltaa syvälle ihmisen ahneuteen. Se on kehutun Aamutähti-sarjan neljäs, itsenäinen osa. Ensimmäiseen osaan perustuva Morgonstjärnan – Aamutähti -ooppera saa maailmanensi-iltansa Kansallisoopperassa 30.1.2026.
Totuudenetsijän muotokuva – Maaliskuussa julkaistava Alkemisti avaa A.W. Yrjänän sisäisen kartaston21.1.2026 09:00:00 EET | Tiedote
A.W. Yrjänä, Alkemisti on katsaus sukupolvensa merkittävimpiin kuuluvan taiteilijan ajattelun ja olemisen syviin pohjavireisiin ja niiden taustalla vaikuttaviin salattuihin aatevirtauksiin. Kirjan on kirjoittanut Hippo Taatila ja se julkaistaan 6.3.2026.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme



