Julia Jäkel psykologian professoriksi Oulun yliopistoon
21.9.2021 09:30:00 EEST | Oulun yliopisto | Tiedote

Julia Jäkelin tutkimus on monitieteistä ja yhdistää monipuolisesti eri tutkimusmenetelmiä. Hänen tavoitteenaan on ymmärtää ihmisen kehitystä ja resilienssiä (kestokykyä). Jäkel on mukana useissa pitkittäistutkimuksissa eri puolilla maailmaa.
”Professuurini on erinomainen tilaisuus paitsi rakentaa uusi tutkimustiimi, myös palvella opiskelijoita ja kouluttaa heistä hyviä tutkijoita. Pohjois-Suomessa on pulaa psykologeista”, Julia Jäkel sanoo.
Jäkel tulee hyödyntämään tutkimuksessaan laajoja Pohjois-Suomen kohorttiaineistoja. ”Vuosikymmenien aikana kertyneen tiedon avulla voidaan luoda monimutkaisia riski- ja resilienssimalleja ja ennustaa, miten ympäristö vaikuttaa lasten kehitykseen. Keskosvauvoihin, erityisesti heidän kognitiiviseen kehitykseensä liittyy monia riskejä, mutta ympäristöllä ja erityisesti vanhemmuudella on merkittävä rooli lapsen kehityksessä”, Jäkel kertoo.
Vanhemmuus on Jäkelin mukaan ideologisesti latautunut osa ihmiselämää. ”Trendejä tulee ja menee, ja vanhemmat saavat päivittäin lukea uusista riskeistä tai haasteista lapsen kehityksessä. Missioni on käyttää korkealaatuisia menetelmiä, kerätä aineisto ja tulkita se”, Jäkel sanoo.
Oulun yliopistoon Julia Jäkel siirtyi Tennesseen yliopistosta Knoxvillestä, missä hän toimi kuusi vuotta apulaisprofessorina. Knoxvillessä Early Experiences Labissa hän tutki varhaisten elämänkokemusten pitkän aikavälin vaikutuksia erilaisissa yhteyksissä.
Julia Jäkel on opiskellut kehityspsykologiaa ja kliinistä psykologiaa ja väitellyt Ruhr-Universität Bochumissa Saksassa. Väitöskirjassaan vuonna 2008 hän tarkasteli, miten vanhempien maahanmuuttaja-asema ja kotoutuminen vaikuttivat lapsen kehitykseen. Aineistona hänellä olivat turkkilaiset maahanmuuttajalapset ja saksalaiset esikoululaiset.
Väiteltyään tohtoriksi Jäkel työskenteli psykologi Dieter Wolken tutkimusryhmässä.Wolke tunnetaan pitkittäistutkimuksesta, jossa tutkittiin Etelä-Baijerissa 1985–1986 syntyneitä keskosia. Jäkel on työskennellyt myös Isossa-Britanniassa ja Boliviassa.
Oulun yliopiston uudessa psykologian koulutusohjelmassa aloitti tänä syksynä 40 opiskelijaa. Kevään yhteishaussa psykologian tutkinto-ohjelma nousi lääketieteen jälkeen Oulun yliopiston toiseksi suositummaksi hakukohteeksi 3281 hakijallaan. Koulutus sijoittuu kasvatustieteiden tiedekuntaan.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Professori Julia Jäkel, p. 050 5946480, julia.jaekel@oulu.fi
Anna-Maria HietapeltoViestintäasiantuntija
Tiedeviestintä: humanistiset tieteet, kasvatustieteet, kauppatieteet ja taloustiede.
Kuvat

Tietoja julkaisijasta
Oulun yliopisto on monitieteinen, kansainvälisesti toimiva tiedeyliopisto. Tuotamme uutta tietoa ja ratkaisuja kestävämmän tulevaisuuden rakentamiseksi sekä koulutamme osaajia muuttuvaan maailmaan. Tärkeimmissä yliopistovertailuissa Oulun yliopisto sijoittuu kolmen prosentin kärkeen maailman yliopistojen joukossa. Meitä yliopistolaisia on noin 19 000.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Oulun yliopisto
Naisten yleisin hormonihäiriö PCOS sai uuden nimen12.5.2026 12:05:00 EEST | Tiedote
PCOS eli munasarjojen monirakkulaoireyhtymä tunnetaan jatkossa nimellä PMOS, joka on lyhennys sanoista polyendocrine metabolic ovarian syndrome.
Tutkimustulos: Tekoälypohjaiset keskustelut lupaava keino torjua harhaanjohtavia terveysväitteitä12.5.2026 06:56:00 EEST | Tiedote
Alustavat tutkimustulokset osoittavat, että tekoälyyn perustuvat keskustelut voivat vahvistaa ihmisten kykyä vastustaa terveyteen liittyvää misinformaatiota tehokkaammin kuin perinteiset koulutukselliset menetelmät.
Yleistyvät tuulitulvat vievät kahlaajien pesät – avuksi rantalaidunten hoito, tekomunat ja keinohaudonta äärimmäisenä ratkaisuna12.5.2026 05:06:00 EEST | Tiedote
Ilmastonmuutoksen myötä yleistyvät meritulvat uhkaavat yhä useammin uhanalaisten kahlaajalintujen pesintää Suomen rannikoilla. Kahlaajat ovat parhaillaan aloittamassa pesintäkauttaan.
Raskausdiabetesta sairastavien naisten puolisoilla enemmän sairauksia ja riskitekijöitä11.5.2026 07:45:00 EEST | Tiedote
Raskausdiabetesta sairastavien naisten puolisoilla on enemmän terveydellisiä riskitekijöitä ja sairastavuutta kuin niiden naisten puolisoilla, joilla ei ole raskausdiabetesta.
Tutkimus: Suomi jää jälkeen yrittäjyydessä – nuorten kiinnostus luo toivoa11.5.2026 05:49:00 EEST | Tiedote
Suomalaisten suhtautuminen yrittäjyyteen on kansainvälisesti vertaillen varauksellista. Uutta yritystä johtavan tai perustamassa olevan aikuisväestön osuus on aiempaa pienempi. Samalla Suomen yrittäjyyden rakenteelliset edellytykset ovat edelleen maailman huipputasoa. Vaikka epäonnistumisen pelko vähentää aikeita ryhtyä yrittäjäksi, nuorten asenteet yrittäjyyttä kohtaan ovat aiempaa myönteisempiä. Tiedot käyvät ilmi tuoreen Global Entrepreneurship Monitor -tutkimuksen (GEM) Suomi-raportista.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
