Jyväskylän yliopisto järjestää tilaisuuden strategiseen analyysiin ja kyberturvallisuuteen liittyen – puhumassa muun muassa Martti J. Kari ja Jarno Limnéll

Informaatioteknologian tiedekunta järjestää strategiseen analyysiin liittyvän workshop -tilaisuuden perjantaina 16.9. klo 16–18. Tilaisuutta on mahdollista seurata etänä verkossa.
Tilaisuudessa kuullaan noin viidentoista minuutin puheenvuoroja. Puhumassa ovat muun muassa strategisen analyysin työelämäprofessori Martti J. Kari Jyväskylän yliopistosta sekä kyberturvallisuuden työelämäprofessorit Martti Lehto Jyväskylän yliopistosta ja Jarno Limnéll Aalto yliopistosta.
Lisäksi tilaisuudessa julkistetaan professori Pekka Neittaanmäen ja tutkimusavustaja Anni Tarvaisen selvitys systeemiajattelun opetuksen ja tutkimuksen tilasta Suomessa ja maailmalla.
Tilaisuuden ohjelma
- 16.00-16.15 Martti Lehto: Systeemiajattelun evoluutio
- 16.15-16.30 Jarno Limnéll: Strateginen analyysi päätöksenteon tukena
- 16.45-17.00 Jouni Pöyhönen: Systeemiajattelu ja -analyysi kyberturvallisuuden johtamisessa ja kehittämisessä
- 17.00-17.15 Martti J. Kari: Kriisitilanteiden ennakointi
- 17.15-17.30 Aarne Hummelholm: Systeemianalyysi ja kansallinen kriittinen infrastruktuuri
- 17.30-17.40 Pekka Neittaanmäki, Anni Tarvainen: Systeemiajattelun koulutus ja tutkimus eri maissa -raportin julkistus
- 17.40-18.00 Keskustelu
Linkki tilaisuuden seuraamiseen julkaistaan yliopiston verkkosivuilla osoitteessa https://r.jyu.fi/EC5.
Lisätietoja tapahtumasta:
Professori Pekka Neittaanmäki
pekka.neittaanmaki@jyu.fi
040 550 7005
Tutkimusavustaja Anni Tarvainen
anni.e.tarvainen@jyu.fi
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Teemu RahikkaViestinnän asiantuntija
Puh:+358 50 469 9377teemu.m.rahikka@jyu.fiKuvat

Tietoja julkaisijasta
Jyväskylän keskustassa sijaitsevan yliopiston kauniilla puistokampuksella sykkii monitieteinen ja moderni tiedeyliopisto – ihmisläheinen ja dynaaminen yhteisö, jonka 2500 asiantuntijaa ja 15 000 opiskelijaa etsivät ja löytävät vastauksia huomisen kysymyksiin. Jyväskylän yliopisto on ollut tulevaisuuden palveluksessa jo vuodesta 1863, jolloin suomenkielinen opettajankoulutus sai alkunsa täältä. Voimanlähteenämme on moniarvoinen vuoropuhelu tutkimuksen, koulutuksen ja yhteiskunnan välillä. Vaalimme tutkimuksen ja koulutuksen tasapainoa sekä ajattelun avoimuutta – sytytämme taidon, tiedon ja intohimon elää viisaasti ihmiskunnan parhaaksi. www.jyu.fi
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Jyväskylän yliopisto
Jyväskylän yliopisto mukana läpimurrossa: atomiytimen magneettisuus mitattu uudella tavalla9.12.2025 07:05:00 EET | Tiedote
Ensimmäistä kertaa on onnistuttu havaitsemaan, miten magneettisuus jakautuu atomin ytimen sisällä molekyylimittausten avulla. Läpimurto voi edistää ydinfysiikan tutkimusta, sillä nyt on olemassa todisteita siitä, että ytimen rakennetta voidaan tutkia molekyylien avulla.
Suomalainen jalkapallo vahvistaa tutkimusyhteistyötä – Mihaly Szerovay työelämäprofessorina vuoteen 20289.12.2025 07:00:00 EET | Tiedote
Suomen Palloliitto ja Jyväskylän yliopisto vahvistavat tutkimusyhteistyötään jalkapallon ja futsalin kehittämiseksi. Työelämäprofessori Mihaly Szerovay jatkaa tehtävässään vuoden 2028 loppuun.
Arvostettu Väisälän palkinto apulaisprofessori Sylvester Eriksson-Biquelle Jyväskylän yliopistoon8.12.2025 18:30:00 EET | Tiedote
Fyysikko Matilda Backholm ja matemaatikko Sylvester Eriksson-Bique saivat Suomalaisen Tiedeakatemian Väisälän palkinnot. Vuosittain nuorille, jo ansioituneille matemaattis-luonnontieteellisten alojen tutkijoille myönnettävät palkinnot ovat arvoltaan 15 000 euroa.
Muistin ja ajattelun heikkeneminen viidenkympin jälkeen voi kertoa myöhemmästä hauraudesta8.12.2025 09:33:28 EET | Tiedote
Gerastenia on oireyhtymä, joka johtuu ikääntymisen aiheuttamasta elinjärjestelmien heikentymisestä. Tuoreen tutkimuksen mukaan hitaampi reagointiaika sekä tarkkuus kognitiivisissa tehtävissä on yhteydessä korkeampaan gerastenian tasoon. Tutkimus nostaa esiin, että tämä yhteys on nähtävissä jo myöhäiskeski-iässä 57–70-vuotiailla.
Tervetuloa juhlaluennoille 10.12.2025!8.12.2025 09:26:48 EET | Kutsu
Jyväskylän yliopiston uudet professorit esittäytyivät keskiviikkona 10.12.2025 klo 12 kahdessa rinnakkaisessa tilaisuudessa. Tervetuloa seuraamaan juhlaluentoja!
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
