Jyväskylän yliopisto järjestää tilaisuuden strategiseen analyysiin ja kyberturvallisuuteen liittyen – puhumassa muun muassa Martti J. Kari ja Jarno Limnéll
12.9.2022 12:15:56 EEST | Jyväskylän yliopisto | Tiedote

Informaatioteknologian tiedekunta järjestää strategiseen analyysiin liittyvän workshop -tilaisuuden perjantaina 16.9. klo 16–18. Tilaisuutta on mahdollista seurata etänä verkossa.
Tilaisuudessa kuullaan noin viidentoista minuutin puheenvuoroja. Puhumassa ovat muun muassa strategisen analyysin työelämäprofessori Martti J. Kari Jyväskylän yliopistosta sekä kyberturvallisuuden työelämäprofessorit Martti Lehto Jyväskylän yliopistosta ja Jarno Limnéll Aalto yliopistosta.
Lisäksi tilaisuudessa julkistetaan professori Pekka Neittaanmäen ja tutkimusavustaja Anni Tarvaisen selvitys systeemiajattelun opetuksen ja tutkimuksen tilasta Suomessa ja maailmalla.
Tilaisuuden ohjelma
- 16.00-16.15 Martti Lehto: Systeemiajattelun evoluutio
- 16.15-16.30 Jarno Limnéll: Strateginen analyysi päätöksenteon tukena
- 16.45-17.00 Jouni Pöyhönen: Systeemiajattelu ja -analyysi kyberturvallisuuden johtamisessa ja kehittämisessä
- 17.00-17.15 Martti J. Kari: Kriisitilanteiden ennakointi
- 17.15-17.30 Aarne Hummelholm: Systeemianalyysi ja kansallinen kriittinen infrastruktuuri
- 17.30-17.40 Pekka Neittaanmäki, Anni Tarvainen: Systeemiajattelun koulutus ja tutkimus eri maissa -raportin julkistus
- 17.40-18.00 Keskustelu
Linkki tilaisuuden seuraamiseen julkaistaan yliopiston verkkosivuilla osoitteessa https://r.jyu.fi/EC5.
Lisätietoja tapahtumasta:
Professori Pekka Neittaanmäki
pekka.neittaanmaki@jyu.fi
040 550 7005
Tutkimusavustaja Anni Tarvainen
anni.e.tarvainen@jyu.fi
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Teemu RahikkaViestinnän asiantuntija
Puh:+358 50 469 9377teemu.m.rahikka@jyu.fiKuvat

Tietoja julkaisijasta
Jyväskylän keskustassa sijaitsevan yliopiston kauniilla puistokampuksella sykkii monitieteinen ja moderni tiedeyliopisto – ihmisläheinen ja dynaaminen yhteisö, jonka 2500 asiantuntijaa ja 15 000 opiskelijaa etsivät ja löytävät vastauksia huomisen kysymyksiin. Jyväskylän yliopisto on ollut tulevaisuuden palveluksessa jo vuodesta 1863, jolloin suomenkielinen opettajankoulutus sai alkunsa täältä. Voimanlähteenämme on moniarvoinen vuoropuhelu tutkimuksen, koulutuksen ja yhteiskunnan välillä. Vaalimme tutkimuksen ja koulutuksen tasapainoa sekä ajattelun avoimuutta – sytytämme taidon, tiedon ja intohimon elää viisaasti ihmiskunnan parhaaksi. www.jyu.fi
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Jyväskylän yliopisto
Suomen Kulttuurirahastolta lähes 900 000 euroa Jyväskylän yliopistoon vuonna 202612.2.2026 08:49:44 EET | Tiedote
Suomen Kulttuurirahasto on myöntänyt Jyväskylän yliopistoon 26 apurahaa, joiden yhteissumma on 891 500 euroa. Eniten apurahoja myönnettiin luonnontieteisiin, yhteensä 315 000 euroa.
Merkittävä rahoitus Business Finlandilta hauskuuden ja sitoutumisen tutkimukselle10.2.2026 10:12:35 EET | Tiedote
Business Finland on myöntänyt rahoituksen Turun ja Jyväskylän yliopistojen tutkimusprojektille FUNMERSIVE – Transformative and scalable customer engagement through immersive fun. Rahoitus myönnettiin Co-Innovation -yhteishankkeelle, josta Jyväskylän yliopiston projektin osuus on 885 920 euroa. Projektin kokonaisbudjetti on 1 107 400 euroa, josta yliopiston omarahoitusosuus on 221 480 euroa.
Parvovirusinfektio mullistaa isäntäsolun tumajyväsen rakenteen ja toiminnan10.2.2026 07:05:00 EET | Tiedote
Jyväskylän yliopiston tutkimus paljastaa, että autonomiset parvovirukset, kuten koiran parvovirus, kykenevät perusteellisesti vaikuttamaan tumajyväsen sisäiseen tasapainoon. Tulokset tarjoavat uutta perustietoa virusten ja tumajyväsen vuorovaikutuksesta.
Väitös: Taiteellinen koulutus muokkaa aivoja – tutkimus osoittaa valon ja lämpimien värien herkkyyden vahvistuvan6.2.2026 11:00:00 EET | Tiedote
Jyväskylän yliopistossa tehty väitöstutkimus osoittaa, että kuvataidealan tausta muokkaa aivojen tapaa käsitellä värejä. Kuvataidetaustan omaavilla ihmisillä mitattiin tutkimuksessa voimakkaampia hermostollisia reaktioita kirkkaisiin väreihin ja myös muita ihmisiä myönteisemmät reaktiot lämpimiin värisävyihin. Väitöstutkija Liting Songin mukaan taiteilijoiden aivot tulkitsevat ja kokevat värejä eri lailla kuin muiden ihmisten.
Miksi pelko leviää vääriin tilanteisiin? Väitöstutkimus avaa uusia näkökulmia erotteluoppimiseen ja pelon yleistymiseen (Lehtonen)6.2.2026 09:50:03 EET | Tiedote
Pelko on elintärkeä tunne, mutta toisinaan pelon tunne voi yleistyä tilanteisiin, joissa vaaraa ei ole. Jyväskylän yliopistossa tarkastettava väitöstutkimus tuo lisätietoa siitä, miten aivot erottavat uhkaavat ja turvalliset kokemukset, ja miksi tässä prosessissa voi olla eroja sukupuolten välillä.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
