Jyväskylän yliopisto saa 200 000 euron lahjoituksen koronavirusnäytteiden analysoimiseen
27.3.2020 17:40:57 EET | Jyväskylän yliopisto | Tutkimus
Koronavirustesteihin liittyvän testauskapasiteetin riittäminen on ollut esillä julkisuudessa viime viikkoina. Tämän hetken arvion mukaan Suomessa voidaan toteuttaa rajoitettu määrä koronatestejä vuorokaudessa.
Lahjoitusvaroin käynnistettävällä toiminnalla testauskapasiteettia voidaan lisätä Jyväskylän yliopistossa merkittävästi. Kyseessä on geenimonistukseen perustuvien PCR-testien analysoiminen. Nämä testit ovat yleisimmin käytetyt koronavirustestit tällä hetkellä Suomessa.
PCR-testien avulla voidaan todentaa luotettavasti koronavirussairaus välittömästi riippumatta taudin etenemisvaiheesta. Testien avulla voidaan todentaa esimerkiksi terveydenhuollon hoitohenkilökunnan altistuminen koronavirukselle.
”Jyväskylän yliopistossa lahjoituksella voidaan kohdentaa tutkimusta analysointimenetelmän kehittämiseen, allokoida henkilöresursseja analysointiin ja hankkia tarvittavia reagensseja testaustoimintaan. Varaudumme laboratoriossa siten, että koronavirusnäytteiden diagnostinen analysoiminen olisi mahdollista, sanoo Jyväskylän yliopiston rehtori Keijo Hämäläinen.
”Tuemme lahjoituksella Jyväskylän yliopistoa koronatestauskapasiteetin lisäämiseksi alueellamme ja laajemmin Suomessa. Elämänturvayhtiönä haluamme tehdä kaikkemme vaikean tilanteen helpottamiseksi. Lahjoituksemme toivottavasti kannustaa myös muita yrityksiä vastaavaan yhteistyöhön yliopistojen kanssa, jotta saamme testauskapasiteettia mahdollisimman nopeasti lisättyä ja käyttöön”, kertoo LähiTapiola Keski-Suomen toimitusjohtaja Teemu Toivanen.
Lisätietoja:
Keijo Hämäläinen, Jyväskylän yliopiston rehtori, +358 40 680 0215
Varpu Marjomäki, solu- ja molekyylibiologian dosentti, +358 40 563 4422
Janne Ihalainen, bio- ja ympäristötieteiden laitoksen johtaja, 358 40 024 7979
Henrik Kunttu, Jyväskylän yliopiston tutkimuksesta vastaava vararehtori,+358 50 599 6134
Anna-Kaisa Säkkinen, viestintäjohtaja, 040 657 7211, anna-kaisa.sakkinen@jyu.fi
Teemu Toivanen, toimitusjohtaja LähiTapiola Keski-Suomi, 40 062 5612, teemu.toivanen@lahitapiola.fi
Avainsanat
Tietoja julkaisijasta
Jyväskylän keskustassa sijaitsevan yliopiston kauniilla puistokampuksella sykkii monitieteinen ja moderni tiedeyliopisto – ihmisläheinen ja dynaaminen yhteisö, jonka 2500 asiantuntijaa ja 15 000 opiskelijaa etsivät ja löytävät vastauksia huomisen kysymyksiin. Jyväskylän yliopisto on ollut tulevaisuuden palveluksessa jo vuodesta 1863, jolloin suomenkielinen opettajankoulutus sai alkunsa täältä. Voimanlähteenämme on moniarvoinen vuoropuhelu tutkimuksen, koulutuksen ja yhteiskunnan välillä. Vaalimme tutkimuksen ja koulutuksen tasapainoa sekä ajattelun avoimuutta – sytytämme taidon, tiedon ja intohimon elää viisaasti ihmiskunnan parhaaksi. www.jyu.fi
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Jyväskylän yliopisto
Vuoden 2025 talousennusteet liian optimistisia – talousennustajapalkinto myönnettiin Suomen Pankille9.6.2026 13:15:00 EEST | Tiedote
Jyväskylän yliopiston kauppakorkeakoulu asetti Suomen talouden ennustajat paremmuusjärjestykseen. Vuoden 2025 tarkimman talousennustajan palkinnon sai Suomen Pankki Taloustutkijoiden 42. kesäseminaarissa Jyväskylässä.
Jyväskylän korkeakoulut ja Gradia rakentavat yhdessä Harvian kanssa uudenlaista osaamisen ja innovaatioiden ekosysteemiä9.6.2026 12:05:52 EEST | Tiedote
Jyväskylän yliopisto, Jamk, Gradia ja Harvia ovat allekirjoittaneet yhteistyösopimuksen, joka yhdistää koulutuksen, tutkimuksen ja yritysyhteistyön kansainvälisen kasvuyrityksen kehittämistarpeisiin. Kumppanuuden tavoitteena on synnyttää uusia ratkaisuja hyvinvoinnin, teknologian ja kestävän elämäntavan alueille sekä vahvistaa Keski-Suomen asemaa kansainvälisenä osaamisen ja innovaatioiden keskittymänä.
Nuoren oireilu kuormittaa myös vanhempia – yli 40 % kokee uupumusta9.6.2026 07:02:00 EEST | Tiedote
Suomalaisten nuorten mielenterveyden oireilu ja neuropsykiatriset piirteet ovat lisääntyneet huomattavasti. Kun nuori oireilee, huoli omasta lapsesta kuormittaa myös vanhemman jaksamista. Tuore tutkimus osoittaa, että nuoren oireilu kuormittaa merkittävästi myös heidän vanhempiaan, joista yli 40 prosenttia kokee vanhemmuuden uupumusta. Tutkimus nostaa esiin vanhempien tuen tarpeet ja toiveet sekä sosiaali- ja terveydenhuollon ammattilaisille että päättäjille.
Tutkimus: Vieraat koulukäytännöt vaikeuttavat maahanmuuttajaperheiden osallistumista8.6.2026 07:02:00 EEST | Tiedote
Maahanmuuttajavanhemmat haluavat tehdä yhteistyötä lastensa koulujen kanssa, mutta suomalaisten käytäntöjen vieraus, kulttuuriset odotukset ja kielimuuri voivat rajoittaa heidän osallistumistaan. Jyväskylän yliopiston uusi tutkimus kuvaa, miten nämä tekijät voivat heijastua kodin ja koulun väliseen yhteistyöhön.
Lack of familiarity with school culture can hinder cooperation between migrant families and Finnish schools8.6.2026 07:02:00 EEST | Press release
Migrant parents want to be involved in their children’s schooling in Finland, but unfamiliar school practices, cultural expectations, and language barriers may limit their participation. A new study from the University of Jyväskylä highlights how these factors affect home–school cooperation.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
