Jyväskylän yliopisto saa 200 000 euron lahjoituksen koronavirusnäytteiden analysoimiseen
27.3.2020 17:40:57 EET | Jyväskylän yliopisto | Tutkimus
Koronavirustesteihin liittyvän testauskapasiteetin riittäminen on ollut esillä julkisuudessa viime viikkoina. Tämän hetken arvion mukaan Suomessa voidaan toteuttaa rajoitettu määrä koronatestejä vuorokaudessa.
Lahjoitusvaroin käynnistettävällä toiminnalla testauskapasiteettia voidaan lisätä Jyväskylän yliopistossa merkittävästi. Kyseessä on geenimonistukseen perustuvien PCR-testien analysoiminen. Nämä testit ovat yleisimmin käytetyt koronavirustestit tällä hetkellä Suomessa.
PCR-testien avulla voidaan todentaa luotettavasti koronavirussairaus välittömästi riippumatta taudin etenemisvaiheesta. Testien avulla voidaan todentaa esimerkiksi terveydenhuollon hoitohenkilökunnan altistuminen koronavirukselle.
”Jyväskylän yliopistossa lahjoituksella voidaan kohdentaa tutkimusta analysointimenetelmän kehittämiseen, allokoida henkilöresursseja analysointiin ja hankkia tarvittavia reagensseja testaustoimintaan. Varaudumme laboratoriossa siten, että koronavirusnäytteiden diagnostinen analysoiminen olisi mahdollista, sanoo Jyväskylän yliopiston rehtori Keijo Hämäläinen.
”Tuemme lahjoituksella Jyväskylän yliopistoa koronatestauskapasiteetin lisäämiseksi alueellamme ja laajemmin Suomessa. Elämänturvayhtiönä haluamme tehdä kaikkemme vaikean tilanteen helpottamiseksi. Lahjoituksemme toivottavasti kannustaa myös muita yrityksiä vastaavaan yhteistyöhön yliopistojen kanssa, jotta saamme testauskapasiteettia mahdollisimman nopeasti lisättyä ja käyttöön”, kertoo LähiTapiola Keski-Suomen toimitusjohtaja Teemu Toivanen.
Lisätietoja:
Keijo Hämäläinen, Jyväskylän yliopiston rehtori, +358 40 680 0215
Varpu Marjomäki, solu- ja molekyylibiologian dosentti, +358 40 563 4422
Janne Ihalainen, bio- ja ympäristötieteiden laitoksen johtaja, 358 40 024 7979
Henrik Kunttu, Jyväskylän yliopiston tutkimuksesta vastaava vararehtori,+358 50 599 6134
Anna-Kaisa Säkkinen, viestintäjohtaja, 040 657 7211, anna-kaisa.sakkinen@jyu.fi
Teemu Toivanen, toimitusjohtaja LähiTapiola Keski-Suomi, 40 062 5612, teemu.toivanen@lahitapiola.fi
Avainsanat
Tietoja julkaisijasta
Jyväskylän keskustassa sijaitsevan yliopiston kauniilla puistokampuksella sykkii monitieteinen ja moderni tiedeyliopisto – ihmisläheinen ja dynaaminen yhteisö, jonka 2500 asiantuntijaa ja 15 000 opiskelijaa etsivät ja löytävät vastauksia huomisen kysymyksiin. Jyväskylän yliopisto on ollut tulevaisuuden palveluksessa jo vuodesta 1863, jolloin suomenkielinen opettajankoulutus sai alkunsa täältä. Voimanlähteenämme on moniarvoinen vuoropuhelu tutkimuksen, koulutuksen ja yhteiskunnan välillä. Vaalimme tutkimuksen ja koulutuksen tasapainoa sekä ajattelun avoimuutta – sytytämme taidon, tiedon ja intohimon elää viisaasti ihmiskunnan parhaaksi. www.jyu.fi
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Jyväskylän yliopisto
Pohjois-Euroopan vanhojen metsien tunnistamiseen tarvitaan yhteinen tieteellinen perusta17.9.2026 08:10:00 EEST | Tiedote
Kansainvälinen tutkijaryhmä on julkaissut kokoavan katsauksen, joka tarjoaa tieteeseen perustuvat kriteerit Pohjois-Euroopan vanhojen metsien tunnistamiseksi. Julkaisu on tarkoitettu valtakuntien rajat ylittäväksi tueksi päättäjille ja viranomaisille, jotka toteuttavat EU:n komission vaatimusta tunnistaa ja suojella jäljellä olevat vanhat ja luonnontilaiset metsät.
Korkea painoindeksi nuoruudessa voi kiihdyttää biologista vanhenemista17.9.2026 06:30:00 EEST | Tiedote
Jyväskylän yliopiston tutkimus osoitti, että korkea painoindeksi nuoruudessa voi olla yhteydessä kiihtyneeseen biologiseen vanhenemiseen aikuisuudessa. Tulokset viittaavat siihen, että erityisesti nuoret, joilla on korkea painoindeksi vanhenevat biologisesti muita nopeammin.
Aikuiset oppivat vieraan kielen puheäänteitä nopeasti – yhdessä oppiminen voi vauhdittaa oppimista15.9.2026 09:03:14 EEST | Tiedote
Aikuiset voivat oppia vieraan kielen uusia puheäänteitä huomattavasti nopeammin kuin aiemmin on ajateltu. Jyväskylän yliopiston tutkimuksessa suomenkieliset aikuiset oppivat havaitsemaan mandariinikiinan sävelkulkuja jo neljän tunnin harjoittelun jälkeen. Tulokset viittaavat myös siihen, että toisen oppijan läsnäolo voi tukea oppimista erityisesti sen alkuvaiheessa.
Global Ranking of Academic Subjects 2026: Seitsemän JYU:n tieteenalaa mukana maailman parhaiden joukossa15.9.2026 08:38:12 EEST | Tiedote
Tiistaina 15.9.2026 julkaistussa Shanghai Rankingin eri tieteenalojen kansainvälisessä yliopistovertailussa (Global Ranking of Academic Subjects) Jyväskylän yliopisto sijoittuu sadan parhaan joukkoon kahdessa tieteenalaluokassa.
Työhyvinvoinnin vaikutukset syntyvät vuosien aikana, eivät yksittäisillä tempauksilla14.9.2026 10:37:53 EEST | Tiedote
LitM Antti Äikäs tutki väitöskirjassaan yhdeksän vuoden terveyden edistämisohjelmaa työpaikalla ja havaitsi, että pitkäjänteinen työhyvinvoinnin kehittäminen voi vähentää sairauspoissaoloja sekä tukea työntekijöiden terveyttä ja organisaation taloudellista tulosta.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
