Jyväskylän yliopisto selvittää ilmasto- ja luontohaittansa

Sustainability for JYU on Jyväskylän yliopiston Resurssiviisausyhteisö JYU.Wisdomin käynnistämä hanke, jonka tarkoituksena on selvittää Jyväskylän yliopiston kaikki ilmasto- ja luontohaitat. Haittojen arvioinnin lisäksi tutkitaan keinoja haittojen vähentämiseen ja innovatiiviseen kompensointiin.
– Tuomme hankeella konkretiaa yliopiston ilmastotavoitteisiin. Kartoitamme, mistä yliopiston hiilijalanjälki muodostuu ja kehitämme sen automatisoitua talouskirjanpitoon perustuvaa seurantaa. Lisäksi analysoimme ja ehdotamme keinoja hiilijalanjäljen pienentämiseksi, kertoo hankkeen projektipäällikkö Sami El Geneidy.
Hiilijalanjäljen ohella hankkeessa kehitetään työkaluja yliopiston aiheuttaman luontojalanjäljen arvioimiseen ja hyvittämiseen. Tavoitteena on selvittää, kuinka haittojen hyvittämisellä eli kompensaatiolla voidaan samanaikaisesti edistää yliopiston hiilineutraalisuus tavoitetta ja edistää luonnon monimuotoisuuden säilymistä.
– Luontohaittoja aiheuttavat esimerkiksi energiankäyttö ja erilaiset hankinnat, joiden tuottaminen kuluttaa joko välillisesti tai suoraan luonnonvaroja ja maa-alaa heikentäen näin lajien elinympäristöjä. Luontohaittojen selvitys ja kompensaatio on vielä kohtalaisen uutta ja sen kytkemisen ilmaston muutoksen ehkäisyyn vaatii vielä paljon työtä, El Geneidy kertoo.
Yliopiston päästölaskenta on hankkeelle testialusta, lopullisen tavoitteen ollessa kaikenlaisiin instituutioihin ja yrityksiin soveltuvan päästöjen laskennan protokollan kehittäminen. Kehitys nojaa erityisesti kirjanpidon yksityiskohtaiseen hyödyntämiseen mahdollistaen näin nykyistä paremmin instituutioiden epäsuorien päästöjen huomioinnin. Sustainability for JYU ja Wisdom tekee myös tiivistä yhteistyötä erilaisten yritysten kanssa, kampusravintoloista lähtien.
– Selvitämme kampusravintola Semma Oy:n hiilijalanjäljen ja keinoja päästövähennyksiin. Kampuksemme kiinteistöjen päästötietoja puolestaan olemme saaneet Suomen Yliopistokiinteistöiltä. Kiinteistöpuolelta olemme yhteistyössä myös omia päästölaskentojaan tekevien JYYn ja KOASin kanssa. Lisäksi mukana yhteistyössä on hiilijalanjäljen hillintään keskittyvä Green Carbon Finland, El Geneidy kertoo.
Jyväskylän yliopiston vastuullisuusasiantuntija Ulla Helimon mukaan Sustainability for JYUn tulokset antavat tukevan pohjan Jyväskylän yliopiston luonto- ja ilmastotyölle.
– Jyväskylän yliopisto on allekirjoittanut kansainvälisen ilmastohätätilan julkilausuman. Samalla se sitoutui lausuman tavoitteisiin, suuntaamaan resursseja ilmastonmuutostutkimukseen ja -koulutukseen sekä lisäämään ympäristö- ja kestävyystietoa kampuksella ja alueellisesti. Hanke on tärkeässä roolissa kehittäessämme kampusta entistä vastuullisemmaksi ja kestävämmäksi.
Lisätietoja:
Projektipäällikkö Sami El Geneidy
+358405329892 Puh
sami.s.elgeneidy@jyu.fi
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Iiro VuoriViestinnän asiantuntija / kauppakorkeakoulu
Puh:040 805 4636iiro.p.l.vuori@jyu.fiKuvat
Tietoja julkaisijasta
Jyväskylän keskustassa sijaitsevan yliopiston kauniilla puistokampuksella sykkii monitieteinen ja moderni tiedeyliopisto – ihmisläheinen ja dynaaminen yhteisö, jonka 2500 asiantuntijaa ja 15 000 opiskelijaa etsivät ja löytävät vastauksia huomisen kysymyksiin. Jyväskylän yliopisto on ollut tulevaisuuden palveluksessa jo vuodesta 1863, jolloin suomenkielinen opettajankoulutus sai alkunsa täältä. Voimanlähteenämme on moniarvoinen vuoropuhelu tutkimuksen, koulutuksen ja yhteiskunnan välillä. Vaalimme tutkimuksen ja koulutuksen tasapainoa sekä ajattelun avoimuutta – sytytämme taidon, tiedon ja intohimon elää viisaasti ihmiskunnan parhaaksi. www.jyu.fi
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Jyväskylän yliopisto
Tutkimus haastaa vanhenemisen stereotypiat – aktiivinen ikääntyminen on yksilöllistä ja merkityksellistä16.9.2025 08:00:00 EEST | Tiedote
Ikääntyvä väestö on yksi aikamme keskeisistä yhteiskunnallisista kysymyksistä. Keskustelu vanhenemisesta on kuitenkin usein yksipuolista ja negatiivisesti sävyttynyttä. Uusin tutkimus tarjoaa toisenlaisen näkökulman: vanheneminen ei ole enää entisensä, ja käsityksiämme on syytä päivittää. Rantanen peräänkuuluttaa myös tutkimuksen uudistamista. Hän on julkaissut uuden kirjan, joka käsittelee aktiivisen ikääntymisen ja osallisuuden tutkimusta.
Väitös: Flow-tila voi kääntyä myös kuormitukseksi – ohjelmistokehittäjät toivovat työpaikoilla enemmän keskustelua työntekijöiden tarpeista16.9.2025 07:45:00 EEST | Tiedote
Flow-tila on keskeinen ilmiö ohjelmistokehittäjien työhyvinvoinnille ja tehokkuudelle. Toisaalta on tärkeää, ettei syvä keskittyminen johda vastoin tarkoitustaan lisääntyneeseen kuormitukseen.
Jyväskylän yliopiston tilastotieteen tutkimus on saanut tunnustusta16.9.2025 07:05:00 EEST | Tiedote
Suomen Tilastoseura palkitsi Jyväskylän yliopistosta valmistuneen Santeri Karppisen väitöskirjan parhaana Suomessa julkaistuna tilastotieteen väitöskirjana nelivuotiskaudella 2021-2024. Lisäksi Kelan vuoden 2024 pro gradupalkinto myönnettiin Jyväskylän yliopistosta valmistuneelle Annakaisa Ritalalle. Tilastotieteen alan palkinnot ovat osoitus Jyväskylän yliopiston vahvasta asiantuntemuksesta ja siitä, kuinka tilastollinen ajattelu voi vaikuttaa yhteiskunnan kehitykseen laaja-alaisesti ja merkityksellisesti.
Jyväskylän yliopisto aloittaa uuden kansainvälisen kandidaattiohjelman – taustalla teknologia-alan nopea muutos ja kansallisen kilpailukyvyn turvaaminen15.9.2025 08:00:00 EEST | Tiedote
Jyväskylän yliopiston uusi kansainvälinen kandidaattiohjelma Immersive Software Engineering and AI kouluttaa osaajia erityisesti vaativiin tuotekehitystehtäviin. Ohjelmaan sisältyy suomen kielen ja kulttuurin opintoja, joilla tuetaan kansainvälisiä opiskelijoita integroitumaan kotimaiseen työelämään. Uusi ohjelma on haussa ensimmäistä kertaa kevään 2026 yhteishaussa.
Hakijamäärä Jyväskylän yliopistoon nousi – luokanopettajan aikuiskoulutus ja tietojenkäsittelytiede kiinnostivat syksyn 2025 yhteishaussa12.9.2025 08:56:40 EEST | Tiedote
Syksyn yhteishaku korkeakouluihin päättyi torstaina 11.9.2025. Jyväskylän yliopistossa tänä syksynä viidessä hakukohteessa tarjolla olleisiin 115 opiskelupaikkaan pyrki 679 hakijaa, joilta kertyi hakukohdekohtaisia hakemuksia 765 kappaletta.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme