Jyväskylän yliopisto

Jyväskylän yliopistolle yli 700 000 euron rahoitus virustutkimukseen – herpesvirusta hyödynnetään syöpähoidoissa

29.4.2022 10:33:43 EEST | Jyväskylän yliopisto | Tiedote

Jaa
Jyväskylän yliopiston virologian dosentti Maija Vihinen-Ranta on saanut Jane ja Aatos Erkon säätiöltä rahoituksen projektiin, jossa tutkitaan infektiossa muuttuvien solurakenteiden vaikutusta herpesvirusten kulkeutumiseen. Kolmivuotisen rahoituksen suuruus on 726 000 euroa.
Virologian dosentti Maija Vihinen-Ranta. (Kuva: Petteri Kivimäki.)
Virologian dosentti Maija Vihinen-Ranta. (Kuva: Petteri Kivimäki.)

”Virukset mielletään yleensä haitallisiksi taudinaiheuttajiksi. Nykyään kuitenkin tiedetään, että jotkin virukset voivat myös olla ihmisen näkökulmasta erittäin hyödyllisiä. Lääketiede on valjastanut niitä omiin tarkoituksiinsa toimimaan syöpäsolujen tuhoajina”, Vihinen-Ranta kertoo. ”Tutkimushankkeemme edistää tietämystä herpesviruksen ja isäntäsolun vuorovaikutuksesta. Tätä tietoa voidaan käyttää hyväksi virussyöpähoitojen kehittämisessä.”

Tavoitteena saada viruksista yhä tehokkaampia syöpäsolujen tuhoajia

Ihmisen herpes simplex -virus 1 (HSV-1) on yksi syöpähoitoihin käytettävistä viruksista. Virukset leviävät tehokkaasti syöpäkasvaimen solusta toiseen samalla tuhoten niitä. HSV-1 on DNA-virus eli se monistaa perimänsä ja kokoaa uudet viruspartikkelit solun tumassa käyttäen hyväksi solun proteiineja ja solun mitokondrioissa tuotettua energiaa.

HSV-1:n lisääntymiskierto solussa tunnetaan osittain jo melko hyvin. Huonommin tunnetaan viruksen aiheuttaman stressitilan vaikutus solun toimintaan ja tuman rakenteeseen sekä näiden muutosten vaikutus viruksen kulkeutumiseen tumassa.

Kun virusten kulkeutumismekanismeja saadaan tarkemmin selville, on mahdollista kehittää keinoja tehostaa niiden etenemistä. Näin pystytään nopeuttamaan virusten aiheuttamaa solutuhoa ja immuunivasteen aktivoimista syöpäsoluja vastaan.

”Kahden tieteenalan, biologian ja biofysiikan, yhdistäminen mahdollistaa korkeatasoisen tutkimuksen ja virus-solu-vuorovaikutukseen liittyvien mekanismien selvittämisen. Käytämme tutkimuksessamme huipputason kuvaustekniikoita ja yhdistämme niihin laadukkaan kuva-analyysin”, Vihinen-Ranta sanoo.

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Maija Vihinen-Ranta
Dosentti, bio- ja ympäristötieteiden laitos
maija.vihinen-ranta@jyu.fi
+358400248118

Kuvat

Virologian dosentti Maija Vihinen-Ranta. (Kuva: Petteri Kivimäki.)
Virologian dosentti Maija Vihinen-Ranta. (Kuva: Petteri Kivimäki.)
Lataa

Tietoja julkaisijasta

Jyväskylän yliopisto
Jyväskylän yliopisto
PL 35
40014 Jyväskylä

http://www.jyu.fi

Jyväskylän keskustassa sijaitsevan yliopiston kauniilla puistokampuksella sykkii monitieteinen ja moderni tiedeyliopisto – ihmisläheinen ja dynaaminen yhteisö, jonka 2500 asiantuntijaa ja 15 000 opiskelijaa etsivät ja löytävät vastauksia huomisen kysymyksiin. Jyväskylän yliopisto on ollut tulevaisuuden palveluksessa jo vuodesta 1863, jolloin suomenkielinen opettajankoulutus sai alkunsa täältä. Voimanlähteenämme on moniarvoinen vuoropuhelu tutkimuksen, koulutuksen ja yhteiskunnan välillä. Vaalimme tutkimuksen ja koulutuksen tasapainoa sekä ajattelun avoimuutta – sytytämme taidon, tiedon ja intohimon elää viisaasti ihmiskunnan parhaaksi. www.jyu.fi

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Jyväskylän yliopisto

Väitös: Varhaiskasvatuksen johtamiskulttuuri vaikuttaa uudistusten toteutumiseen23.2.2026 07:15:00 EET | Tiedote

Varhaiskasvatuksen johtaminen on muuttunut viime vuosina aiempaa vaativammaksi. Kehityksen taustalla ovat sekä muuttuneet odotukset varhaiskasvatuksen tehtävästä että koulutuspoliittiset linjaukset. Samalla päiväkotien arkea ovat muovanneet merkittävät rakenteelliset ja poliittiset uudistukset. Väitöstutkimus osoittaa, että muutosten toteutuminen arjessa riippuu ratkaisevasti siitä, miten johtaminen päiväkodeissa toimii.

Yläkoululaiset disinformaation keskellä – tutkimuksessa selvitetään, kuka tunnistaa harhaanjohtavan tiedon ja miksi19.2.2026 11:45:02 EET | Tiedote

Disinformaatio eli tarkoituksellisesti harhaanjohtava tieto on yhä näkyvämpi osa nuorten arkea. Sosiaalisen median kanavat, algoritmit ja nopeasti leviävä sisältö altistavat yläkoululaiset virheelliselle tiedolle päivittäin. Jyväskylän yliopiston tutkimushankkeessa selvitetään, kuinka hyvin nuoret tunnistavat disinformaation ja mitkä tekijät vaikuttavat heidän kykyynsä erottaa tosi valheesta.

Suomen Akatemia rahoittaa musiikin kansainvälisen huippututkijan paluun Jyväskylän yliopistoon19.2.2026 08:30:00 EET | Tiedote

Suomen Akatemia on myöntänyt yhteensä 27,5 miljoonaa euroa Suomen ulkopuolelta kutsuttavien korkeatasoisten tutkijoiden rekrytoimiseen. Jyväskylän yliopistoon myönnettiin 2,5 miljoonan euron rahoitus musiikin huippututkija Tuomas Eerolan rekrytointiin. Rahoituksen turvin kaikkiaan 11 kansainvälistä tutkijaa siirtyy suomalaisiin yliopistoihin professorin tehtäviin ja perustaa niihin tutkimusryhmänsä.

Jyväskylän Kauppalaisseuran Säätiöltä merkittävä tuki Jyväskylän yliopiston kauppakorkeakoululle - Säätiö myönsi apurahoja 265 000 euroa18.2.2026 21:00:00 EET | Tiedote

Jyväskylän Kauppalaisseuran Säätiö sr. on lahjoittanut Jyväskylän yliopiston kauppakorkeakoululle 190 000 euron apurahan 18.2.2026. Apurahatilaisuudessa Säätiö jakoi apurahoja kauppatieteiden opiskeluun sekä korkeakouluasteisen kaupallisen koulutuksen ja liikesivistyksen ylläpitoon ja tukemiseen Jyväskylässä yhteensä 265 000 euroa.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye