Jyväskylän yliopisto

Jyväskylän yliopiston promootio on myös taiteen juhla 

10.5.2023 10:40:08 EEST | Jyväskylän yliopisto | Tiedote

Jaa
Jyväskylän yliopiston juhlavuoden promootion tärkeä osa on maistereiden ja tohtoreiden vihkimisen lisäksi sen monipuolinen kulttuuriohjelma.

Promootioaktissa lauantaina 20.5. kuullaan säveltäjä Anna-Mari Kähärän tilaisuutta varten säveltämä promootiokantaatti Gaudeamus igitur, jonka esittää Musica-kuoro johtajanaan Marjukka Manner 

Viitasaarella syntynyt Anna-Mari Kähärä on monipuolinen säveltäjä ja muusikko, jonka säveltämistä innoittaa eritoten runous. Kähärä on tunnettu laulumusiikin ohella laajasta kuoromusiikkituotannosta ja hän työskentelee säveltäjänä, muusikkona ja musiikkituottajana vahvasti myös teatteri- ja elokuvamusiikin parissa. Jazz on Kähärän sielunmusiikkia, mutta hänen sävellyksissään kuullaan kaikuja myös klassisesta musiikista ja suomalaisesta kansanmusiikista.  

Promootioaktissa kuullaan kantaatin lisäksi runsaasti Jyväskylän yliopiston sinfoniaorkesterin esittämää juhlamusiikkia, muun muassa Jean Sibeliuksen Promootiomarssi ja Andante festivo 

Promootion illallistanssiaisissa Paviljongissa 20.5. kuullaan promootioruno, jonka on kirjoittanut runoilija AP Kivinen. Hän myös lausuu runon Hehkuma tilaisuudessa. 

AP Kivinen on esiintyvä runoilija Jyväskylästä. Hänen teksteissään on vahva rytmiikka ja vaikutteita mm. rock-lyriikasta ja beat-runoudesta. Elämänkaaren ja kasvamisen teemat, lapsuuden ja nuoruuden kuvasto nousevat usein keskiöön.  

Poetry Slamin / Lavarunouden Suomen mestari (2015) on esiintynyt kotimaisten runoklubien lisäksi monilla ulkomaisilla festivaaleilla. Koulutukseltaan AP Kivinen on KM, luokanopettaja (Jyväskylän yliopisto). Hän on ohjannut sanataiteen työpajoja erilaisille kohderyhmille. Hän on julkaissut teokset Rata (2021), Tulen maasta, jossa odotetaan uutta kevättä (2020), Tšernobylin kissat (2016) ja Valloittaja (2013). 

Lisätietoja: 

Promootion koordinaattori Soila Joutsalainen puh. 050 414 6368, soila.k.joutsalainen@jyu.fi 

www.jyu.fi/promootio

 

Kuvat

Lataa
Anna-Mari Kähärä. Kuva: Tero Ahonen.
Anna-Mari Kähärä. Kuva: Tero Ahonen.
Lataa
A-P Kivinen. Kuva: Studio Henna Virén.
A-P Kivinen. Kuva: Studio Henna Virén.
Lataa

Tietoja julkaisijasta

Jyväskylän yliopisto
Jyväskylän yliopisto
PL 35
40014 Jyväskylä

http://www.jyu.fi

Jyväskylän keskustassa sijaitsevan yliopiston kauniilla puistokampuksella sykkii monitieteinen ja moderni tiedeyliopisto – ihmisläheinen ja dynaaminen yhteisö, jonka 2500 asiantuntijaa ja 15 000 opiskelijaa etsivät ja löytävät vastauksia huomisen kysymyksiin. Jyväskylän yliopisto on ollut tulevaisuuden palveluksessa jo vuodesta 1863, jolloin suomenkielinen opettajankoulutus sai alkunsa täältä. Voimanlähteenämme on moniarvoinen vuoropuhelu tutkimuksen, koulutuksen ja yhteiskunnan välillä. Vaalimme tutkimuksen ja koulutuksen tasapainoa sekä ajattelun avoimuutta – sytytämme taidon, tiedon ja intohimon elää viisaasti ihmiskunnan parhaaksi. www.jyu.fi

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Jyväskylän yliopisto

Jyväskylän Normaalikoulun alakoulu täyttää 160 vuotta – juhlavuosi huipentuu syksyllä31.3.2026 13:22:22 EEST | Tiedote

Suomen vanhin harjoittelukoulu, Jyväskylän normaalikoulun alakoulu, viettää tänä vuonna 160-vuotisjuhlavuottaan. Juhlavuotta vietetään pitkin vuotta oppilaiden projekteilla ja tapahtumilla, ja juhla huipentuu 3. lokakuuta Jyväskylän yliopiston päärakennuksessa ja hotelli Laajavuoressa järjestettävään pää- ja iltajuhlaan, joissa juhlistetaan samalla myös 110 vuotta täyttänyttä yläkoulua ja lukiota.

Jyväskylän yliopisto säilytti vetovoimansa korkeakoulujen yhteishaussa – viidenneksi suosituin kohde25.3.2026 12:30:00 EET | Tiedote

Jyväskylän yliopistoon haki eilen päättyneessä korkeakoulujen kevään toisessa yhteishaussa 19 414 hakijaa, joista ensisijaisia 6 344. Viime vuodesta ensisijaisten hakijoiden määrä nousi kolme prosenttia, ja kokonaishakijamäärä pysyi lähes samana (19 477 vuonna 2025). Valtakunnallisesti kevään toisen yhteishaun hakijamäärä nousi vajaan prosentin. Hakemuksia Jyväskylän yliopistoon kertyi 25 979, mikä oli myös lähes sama kuin edellisvuonna.

QS Ranking 2026: Liikuntatieteet sijalla 45, kaikkiaan 9 Jyväskylän yliopiston alaa mukana arvostetussa listauksessa25.3.2026 12:02:00 EET | Tiedote

Vuoden 2026 QS World University Rankings by Subject -vertailun tulokset on julkaistu. Jyväskylän yliopiston aloista maailman sadan parhaan joukossa jatkoi liikuntatieteet, jonka sijoitus vertailussa on 45:s. Vahva sijoitus kertoo alan asemasta suomalaisen ja kansainvälisen liikuntatieteellisen tutkimuksen kärjessä. Viime vuonna sijoitus oli 47:s. Lähellä huippua kasvatustieteet sijoitettiin välille 101–150 ja kielitieteet välille 151–200, molemmat samoilla sijoilla kuin viime vuonna.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye