Jyväskylän yliopisto

Jyväskylän yliopiston promootio on myös taiteen juhla 

10.5.2023 10:40:08 EEST | Jyväskylän yliopisto | Tiedote

Jaa
Jyväskylän yliopiston juhlavuoden promootion tärkeä osa on maistereiden ja tohtoreiden vihkimisen lisäksi sen monipuolinen kulttuuriohjelma.

Promootioaktissa lauantaina 20.5. kuullaan säveltäjä Anna-Mari Kähärän tilaisuutta varten säveltämä promootiokantaatti Gaudeamus igitur, jonka esittää Musica-kuoro johtajanaan Marjukka Manner 

Viitasaarella syntynyt Anna-Mari Kähärä on monipuolinen säveltäjä ja muusikko, jonka säveltämistä innoittaa eritoten runous. Kähärä on tunnettu laulumusiikin ohella laajasta kuoromusiikkituotannosta ja hän työskentelee säveltäjänä, muusikkona ja musiikkituottajana vahvasti myös teatteri- ja elokuvamusiikin parissa. Jazz on Kähärän sielunmusiikkia, mutta hänen sävellyksissään kuullaan kaikuja myös klassisesta musiikista ja suomalaisesta kansanmusiikista.  

Promootioaktissa kuullaan kantaatin lisäksi runsaasti Jyväskylän yliopiston sinfoniaorkesterin esittämää juhlamusiikkia, muun muassa Jean Sibeliuksen Promootiomarssi ja Andante festivo 

Promootion illallistanssiaisissa Paviljongissa 20.5. kuullaan promootioruno, jonka on kirjoittanut runoilija AP Kivinen. Hän myös lausuu runon Hehkuma tilaisuudessa. 

AP Kivinen on esiintyvä runoilija Jyväskylästä. Hänen teksteissään on vahva rytmiikka ja vaikutteita mm. rock-lyriikasta ja beat-runoudesta. Elämänkaaren ja kasvamisen teemat, lapsuuden ja nuoruuden kuvasto nousevat usein keskiöön.  

Poetry Slamin / Lavarunouden Suomen mestari (2015) on esiintynyt kotimaisten runoklubien lisäksi monilla ulkomaisilla festivaaleilla. Koulutukseltaan AP Kivinen on KM, luokanopettaja (Jyväskylän yliopisto). Hän on ohjannut sanataiteen työpajoja erilaisille kohderyhmille. Hän on julkaissut teokset Rata (2021), Tulen maasta, jossa odotetaan uutta kevättä (2020), Tšernobylin kissat (2016) ja Valloittaja (2013). 

Lisätietoja: 

Promootion koordinaattori Soila Joutsalainen puh. 050 414 6368, soila.k.joutsalainen@jyu.fi 

www.jyu.fi/promootio

 

Kuvat

Lataa
Anna-Mari Kähärä. Kuva: Tero Ahonen.
Anna-Mari Kähärä. Kuva: Tero Ahonen.
Lataa
A-P Kivinen. Kuva: Studio Henna Virén.
A-P Kivinen. Kuva: Studio Henna Virén.
Lataa

Tietoja julkaisijasta

Jyväskylän yliopisto
Jyväskylän yliopisto
PL 35
40014 Jyväskylä

http://www.jyu.fi

Jyväskylän keskustassa sijaitsevan yliopiston kauniilla puistokampuksella sykkii monitieteinen ja moderni tiedeyliopisto – ihmisläheinen ja dynaaminen yhteisö, jonka 2500 asiantuntijaa ja 15 000 opiskelijaa etsivät ja löytävät vastauksia huomisen kysymyksiin. Jyväskylän yliopisto on ollut tulevaisuuden palveluksessa jo vuodesta 1863, jolloin suomenkielinen opettajankoulutus sai alkunsa täältä. Voimanlähteenämme on moniarvoinen vuoropuhelu tutkimuksen, koulutuksen ja yhteiskunnan välillä. Vaalimme tutkimuksen ja koulutuksen tasapainoa sekä ajattelun avoimuutta – sytytämme taidon, tiedon ja intohimon elää viisaasti ihmiskunnan parhaaksi. www.jyu.fi

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Jyväskylän yliopisto

Kuukautiskierron vaikutus energia-aineenvaihduntaan on vähäinen12.3.2026 09:52:41 EET | Tiedote

Jyväskylän yliopistossa tehty väitöstutkimus osoittaa, että kuukautiskierron aikaiset muutokset energia-aineenvaihdunnassa ovat keskimäärin pieniä. Tutkimus on merkittävä, sillä liikuntatieteissä naisia on tutkittu perinteisesti miehiä vähemmän. Tutkimus tarkentaa käsityksiä kuukautiskierron aineenvaihdunnallisista vaikutuksista. LitM Ida Löfbergin väitöskirja tarkastetaan lauantaina 14.3.2026 klo 12.00 Jyväskylän yliopistossa.

Uusi tutkimus paljastaa, miten puolijohteet mahdollistavat vihreän vedyn tuotannon12.3.2026 07:05:00 EET | Tiedote

Jyväskylän yliopiston tutkijat ovat kansainvälisessä yhteistyössä selvittäneet, miten puolijohdemateriaalit mahdollistavat vihreän vedyn tuotannon (valo)sähkökemiallisesti. Uudenlaiset atomitason simulaatiot ja tarkat sähkökemialliset kokeet paljastavat reaktioiden perusmekanismeja ja tukevat uusien materiaalien kehittämistä. Tutkimus myös tunnisti uuden ilmiön: ulkoisen potentiaalin synnyttämät paikalliset varaukset voivat aktivoida reaktion TiO₂‑puolijohde-elektrodien pinnalla.

Kietoutuneet molekyylit sitovat sulfaattia – tulevaisuuden ratkaisuja vedenpuhdistukseen ja ympäristön seurantaan11.3.2026 07:05:00 EET | Tiedote

Jyväskylän yliopiston tutkijat ovat kehittäneet uudenlaisen luokan synteettisiä molekyylejä, jotka pystyvät sitomaan ennennäkemättömän tehokkaasti vedessä esiintyvää sulfaattia, joka on laajalle levinnyt teollinen ja ympäristöllinen haitta-aine. Kietoutuneita molekyylirakenteita on pitkään pidetty lähinnä kemiallisina erikoisuuksina, mutta tutkimus osoittaa, että niitä voidaan suunnitella käytännön sovelluksiin, kuten veden puhdistukseen, kemikaalien havaitsemiseen ja ympäristön seurantaan.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye