Jyväskylän yliopiston rehtorihaussa jatkoon neljä hakijaa
16.5.2023 09:27:32 EEST | Jyväskylän yliopisto | Tiedote

Hallituksen haastatteluihin on kutsuttu seuraavat hakijat:
FT Piia Björn
Filosofian tohtori ja Helsingin yliopiston erityispedagogiikan dosentti Piia Björn toimii Turun yliopiston koulutuksen ja koulutusrakenteiden kehittämisestä vastaavana vararehtorina.
FT Marko Hakovirta
Fysiikan tohtori Marko Hakovirta toimii kestävän liiketoiminnan ja biotalouden professorina North Carolina State Universityssa (NCSU) Yhdysvalloissa.
FT Jari Ojala
Filosofian tohtori Jari Ojala on vertailevan liiketoimintahistorian professori ja Jyväskylän yliopiston humanistis-yhteiskuntatieteellisen tiedekunnan dekaani.
PhD Saara L. Taalas
PhD (Doctor of Philosophy in Industrial and Business Studies) Saara L. Taalas toimii liiketaloustieteen professorina Linné-yliopistossa Ruotsissa.
Yliopistolain mukaan yliopiston hallitus valitsee rehtorin enintään viiden vuoden määräajaksi. Rehtorilta vaaditaan tohtorin tutkinto, rehtorin tehtävien hoitamiseksi tarvittava osaaminen ja ammattitaito sekä käytännössä osoitettu hyvä johtamistaito.
Jyväskylän yliopiston ammattiyhdistykset ja ylioppilaskunta järjestävät yhteisöllisen kuulemisen eli paneelikeskustelun rehtorin tehtävän hakijoille perjantaina 26.5. klo 12–14. Myös hallituksen jäsenet seuraavat paneelikeskustelua.
Lisätietoja:
Antti Koivula
hallituksen puheenjohtaja
puhelin + 358 30 474 2340
Kuvat
Tietoja julkaisijasta
Jyväskylän keskustassa sijaitsevan yliopiston kauniilla puistokampuksella sykkii monitieteinen ja moderni tiedeyliopisto – ihmisläheinen ja dynaaminen yhteisö, jonka 2500 asiantuntijaa ja 15 000 opiskelijaa etsivät ja löytävät vastauksia huomisen kysymyksiin. Jyväskylän yliopisto on ollut tulevaisuuden palveluksessa jo vuodesta 1863, jolloin suomenkielinen opettajankoulutus sai alkunsa täältä. Voimanlähteenämme on moniarvoinen vuoropuhelu tutkimuksen, koulutuksen ja yhteiskunnan välillä. Vaalimme tutkimuksen ja koulutuksen tasapainoa sekä ajattelun avoimuutta – sytytämme taidon, tiedon ja intohimon elää viisaasti ihmiskunnan parhaaksi. www.jyu.fi
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Jyväskylän yliopisto
”Tasa-arvon esteenä on haluttomuus asettua toisen ihmisen asemaan” – Katariina Räikkönen vastaanotti Minna Canth -tasa-arvotunnustuksen20.3.2026 13:33:46 EET | Tiedote
Jyväskylän yliopiston opettajankoulutuslaitos on myöntänyt vuoden 2026 Minna Canth -tasa-arvotunnustuksen ihmisoikeusaktivisti, vaikuttaja Katariina Räikköselle. Tunnustus jaettiin Minna Canthin päivänä 19.3. järjestetyssä tilaisuudessa Jyväskylän yliopiston Ruusupuistossa.
EduJyväskylän uusi sosiaali- ja terveysalan johtamisen työelämäprofessori Risto Miettunen: ”Sosiaali- ja terveyspalveluita tulee kehittää kokonaisuutena”20.3.2026 09:00:00 EET | Tiedote
LT, sairaalaneuvos Risto Miettunen on aloittanut sosiaali- ja terveysalan johtamisen työelämäprofessorina EduJyväskylässä 16.3.2026. Uusi työelämäprofessori keskittyy tehtävässään ennen kaikkea hyvinvointialueiden rakenteiden, toimintamallien ja johtamisen kehittämiseen. Kolmivuotinen työelämäprofessuuri toteutetaan tiiviissä yhteistyössä EduJyväskylä-verkoston toimijoiden, Jyväskylän yliopiston, Jyväskylän ammattikorkeakoulun ja Jyväskylän koulutuskuntayhtymä Gradian kanssa.
Miksi joidenkin kanssa synkkaa heti ja toisten kanssa ei? Uusi tutkimus selvittää, mitä kehossamme tapahtuu kohtaamisissa19.3.2026 12:40:02 EET | Tiedote
Jyväskylän yliopistossa on käynnistynyt Suomen Akatemian rahoittama tutkimus, jossa selvitetään, miten ihmisten kehot virittyvät – tai eivät virity – samalle aaltopituudelle vuorovaikutustilanteissa. Tutkimukseen etsitään nyt vapaaehtoisia aikuisia.
Maksuton koulutus tukee korkeakoulutettuja maahanmuuttajia kohti opintoja ja työuraa – tervetuloa hakuinfoon 10.4.2026!19.3.2026 08:00:00 EET | Tiedote
JYU.INTEGRA-koulutus on maksuton suomen kielen koulutus. Koulutus on tarkoitettu korkeakoulutetuille ja korkeakoulukelpoisille maahanmuuttaneille, joiden tavoitteena on jatkaa keskeytyneitä opintojaan tai täydentää jo opiskelemaansa tutkintoa korkeakoulussa.
Liikunnallinen elämäntapa parantaa työkykyä. Vaikutus yltää kouluiästä työuran loppuun18.3.2026 07:00:00 EET | Tiedote
Jyväskylän yliopistossa tehty tutkimus osoittaa, että säännöllinen vapaa-ajan fyysinen aktiivisuus nuoruudesta alkaen ehkäisee työkyvyn alenemaa työuran lopussa. Tulos on yhteiskunnallisesti merkityksellinen, sillä alentuneesta työkyvystä johtuva tuottavuuden lasku maksaa vuosittain miljardeja.Kansantalouden näkökulmasta yhteiskuntien kannattaa ennen kaikkea panostaa lasten ja nuorten liikuntaan, sanoo tutkijatohtori Perttu Laakso.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme

