Kaakkois-Suomen työllisyyskatsaus, toukokuu 2021
Kaakkois-Suomessa oli toukokuun lopussa 15 417 työtöntä työnhakijaa, mikä on 7 532 henkilöä (-33 %) vähemmän kuin vuotta aikaisemmin. Kymenlaaksossa työttömiä oli
8 890, mikä on 3 871 henkilöä (-30 %) vähemmän kuin vuosi sitten. Etelä-Karjalassa työttömien määrä oli 6 257, mikä on 3 931 henkilöä (-39 %) vähemmän kuin viime vuoden toukokuussa. Koko maassa työttömänä oli 301 160 henkilöä (-30 %).
Työttömistä työnhakijoista oli Kaakkois-Suomessa kokoaikaisesti lomautettuja 1 630 eli
11 % kaikista työttömistä. Lomautettujen osuus laski edelliskuukausista. Edellisen vuoden toukokuuhun verrattuna lomautettujen määrä oli laskenut paljon (- 4 447, -77 %).
Työttömien määrä laski kaikissa seutukunnissa ja kunnissa
Työttömien työnhakijoiden osuus työvoimasta oli Kaakkois-Suomessa 12,0 %. Kymenlaaksossa osuus oli 12,3 % ja Etelä-Karjalassa 11,6 %. Osuudet olivat laskeneet edelliskuusta. Koko maassa työttömien osuus työvoimasta oli toukokuussa 11,4 %. Kunnittain tarkasteltuna korkein työttömyysaste oli Imatralla (14,5 %) ja matalin Lemillä (8,2 %).
Kouvolan seudulla oli toukokuun lopussa 36 % (- 2 257 henkilöä) vähemmän työttömiä kuin vuosi sitten. Kotka-Haminan seutukunnassa työttömien määrä laski 25 % (- 1 614 henkilöä). Lappeenrannan seudulla työttömien määrä väheni edellisestä vuodesta 38 %
(- 2 701 henkilöä). Imatran seudulla laskua oli 30 % (-960 henkilöä).
Työttömien määrä laski toukokuussa edellisen vuoden vastaavasta ajankohdasta kaikissa kaakkoissuomalaisissa kunnissa. Määrällisesti lasku oli suurinta Lappeenrannassa
(- 2 384 henkilöä) ja Kouvolassa (- 2 257 henkilöä). Suhteellisesti työttömien määrä laski eniten Taipalsaarella (-41 %). Vähiten työttömien määrä laski Miehikkälässä (-28 henkilöä) ja prosentuaalisesti lasku oli pienintä Virolahdella (-15 %).
Nuorten työttömien määrä laski selvästi
Toukokuun lopussa alle 25-vuotiaita työttömiä työnhakijoita oli Kaakkois-Suomessa 1 746, mikä on 43 % (- 1 297 henkilöä) vähemmän kuin edellisen vuoden toukokuussa. Koko maassa nuorten työttömien määrä laski 36 %.
Alle 25-vuotiaiden työttömien määrä laski edellisvuodesta kaikissa kaakkoissuomalaisissa seutukunnissa: Kouvolan seutu -49 %, Kotka-Haminan seutu -39 %, Lappeenrannan seutu -46 % ja Imatran seutu -46 %.
Yli 50-vuotiaita oli työttömänä 6 662 henkilöä eli 34 % vähemmän kuin vuotta aikaisemmin.
Pitkäaikaistyöttömiä edelleen runsaasti – kasvua 35 prosenttia
Toukokuun lopussa Kaakkois-Suomessa oli yli vuoden yhtäjaksoisesti työttömänä olleita pitkäaikaistyöttömiä 5 039, joka on 35 % (+1 310 henkilöä) enemmän kuin vuotta aikaisemmin. Pitkäaikaistyöttömien määrä kasvoi kaikissa seutukunnissa, suhteellisesti eniten Imatran seudulla ja määrällisesti eniten Kotka-Haminan seudulla. Kaikista alueen työttömistä pitkäaikaistyöttömiä oli 33 prosenttia.
Työttömien määrä laski kaikilla koulutusasteilla ja ammattiryhmillä
Työttömyys laski edellisen vuoden toukokuuhun verrattuna kaikilla koulutusasteilla. Määrällisesti eniten laski toisen asteen tutkinnon suorittaneiden ja suhteellisesti enitenalemman korkeakoulututkinnon suorittaneiden työttömyys. Ammattiryhmistä eniten työttömyys laski palvelu- ja myyntityöntekijöiden ja asiantuntijoiden ryhmissä (-41 %)
Uusia avoimia työpaikkoja 68 prosenttia enemmän kuin vuosi sitten
Kaakkois-Suomen työ- ja elinkeinotoimistossa oli toukokuun aikana avoinna 2 509 uutta työpaikkaa. Uusien paikkojen määrä oli 68 prosenttia (+ 1 016 kpl) suurempi kuin vuosi sitten. Työpaikkoja oli vuodentakaista enemmän kaikissa Kaakkois-Suomen seutukunnissa. Suhteellisesti eniten työpaikkojen määrä kasvoi Imatran seudulla ja määrällisesti eniten Lappeenrannan seudulla. Uusista avoimista työpaikoista 75 % oli yrityksissä.
Avoimien työpaikkojen määrä kasvoi edellisvuodesta eniten palvelu- ja myyntityöntekijöiden ammattiryhmässä. Suhteellisesti eniten lisääntyivät maanviljely- ja metsätyöntekijöille sekä toimisto- ja asiakaspalvelutyöntekijöille ilmoitetut työpaikat. Johtajille ilmoitettujen uusien avointen työpaikkojen määrä laski vuodentakaisesta.
Eniten uusia avoimia työpaikkoja ilmoitettiin toimisto- ja laitossiivoojille, myyjille ja lähihoitajille.
Palveluihin osallistuneiden ja työllistettyjen määrät kasvoivat
Huhtikuun lopussa Kaakkois-Suomessa oli aktivointiasteeseen laskettavien palveluiden piirissä 6 672 henkilöä (+15 %). Aktivointiaste oli 30 prosenttia.
Laajan työttömyyden eli työttömien työnhakijoiden ja palveluissa olleiden yhteismäärä oli huhtikuussa noin 22 000. Määrä on vajaat 7 000 henkilöä vähemmän kuin vuotta aikaisemmin.
Koulutuksessa (joko työvoimakoulutus tai omaehtoinen koulutus) oli yhteensä 2 865 henkilöä. Omaehtoisen koulutuksen ja valmennusten osallistujamäärät laskivat vuodentakaisesta. Työvoimakoulutusten, koulutuskokeilujen ja kuntouttavan työtoiminnan osallistujamäärät sen sijaan nousivat. Myös vuorotteluvapaasijaisia oli edellisvuoden toukokuuta enemmän.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Kaakkois-Suomen työ- ja elinkeinotoimisto
Johtaja Jari Saarinen, jari.saarinen(at)te-toimisto.fi, p. 0295 042 200
Linkit
Tietoja julkaisijasta
Kaakkois-Suomen ELY-keskusKauppamiehenkatu 4 (PL 1041)
45101 Kouvola
0295 029 000http://www.ely-keskus.fi/kaakkois-suomi
Kaakkois-Suomen ELY-keskus on valtion viranomainen, joka edistää alueellista kehittämistä hoitamalla valtionhallinnon toimeenpano- ja kehittämistehtäviä Kymenlaaksossa ja Etelä-Karjalassa. ELY-keskus hoitaa elinkeinoihin, työvoimaan, osaamiseen, liikenteeseen ja infrastruktuuriin sekä ympäristöön ja luonnonvaroihin liittyviä tehtäviä.
Kaakkois-Suomen ELY-keskus kehittää ja tukee taloudellista, sosiaalista ja ekologisesti kestävää hyvinvointia. ELY-keskus toimii tiiviissä yhteistyöverkostossa alueen, kansalaisten, yritysten, yhteisöjen ja muiden toimijoiden hyväksi tavoitteenaan elinvoimainen, kestävä ja saavutettava Kaakkois-Suomi.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Kaakkois-Suomen ELY-keskus
Liikenne katkaistaan Tukialansalmen sillalla Savitaipaleella 3.11. – 13.11.2025 väliseksi ajaksi29.10.2025 14:05:27 EET | Tiedote
Sillan korjaus epäonnistui viime kesänä sillan kannen ja vesieristyksen osalta.
Talvi- ja pimeän ajan nopeusrajoitukset voimaan Kaakkois-Suomessa lokakuun lopulla27.10.2025 09:45:17 EET | Tiedote
Kaakkois-Suomen maanteillä, Kymenlaaksossa ja Etelä-Karjalassa, otetaan talvikauden alemmat nopeusrajoitukset käyttöön keskiviikkona 29.10.2025 alkaen.
Kaakkois-Suomessa oli syyskuun lopussa 16184 työtöntä työnhakijaa21.10.2025 08:15:48 EEST | Tiedote
Työttömien määrä Kaakkois-Suomessa kasvoi syyskuussa vuodentakaiseen verrattuna. Lomautettuja oli vähemmän kuin vuosi sitten, mutta elokuusta määrä kasvoi. Pitkäaikaistyöttömien määrä kasvoi huomattavasti − eniten Kouvolan seudulla. Työpaikkailmoitusten määrä väheni Kotka-Haminan seutukunnassa, mutta lisääntyi muualla Kaakkois-Suomessa. Vain kahdeksan prosenttia työpaikoista oli kestoltaan yli vuoden pituisia. Kaikkien palveluiden osallistujamäärät laskivat.
Avustushakuja auki ELY-keskuksissa17.10.2025 09:19:35 EEST | Tiedote
ELY-keskuksissa avautuu 17.10.2025 useita rakennettuun ja luonnonympäristöön liittyviä avustushakuja. Haettavissa on avustuksia muun muassa rakennusperinnön hoitoon, luonnonhoitoon ja vesistöjen kunnostamiseen. Hakuajat päättyvät 1.12.2025.
Kasvumahdollisuuksia aurinkomaataloudesta ja ruukkien vetovoimasta9.10.2025 13:46:22 EEST | Tiedote
Heinä-syyskuussa 32 eri yritystä ja 21 kehittämishanketta saivat EU:n maaseuturahoitusta Kaakkois-Suomen ELY-keskuksen ja Leader-ryhmien kautta. Yritysten investointeihin ja kehittämistoimiin suunnattiin yhteensä hieman yli 200 000 euroa, kehittämishankkeisiin lähes 1,5 miljoonaa euroa.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme