Kaarlen palkinnot Ann-Christin Antellille, Marttaliitolle, Marja Luomalle ja Sampsa Peltoselle
27.1.2023 22:00:00 EET | Gummerus | Tiedote

Ann-Christin Antellin Puuvillatehdas-trilogian toinen osa Puuvillatehtaan perijä (2022) herättää eloon sadan vuoden takaisen, sortovuosien aikaisen Suomen erityisesti Turun seudulla. Sarja on ollut myyntimenestys ja löytänyt uskollisen lukija- ja kuulijakunnan. Se huipentuu helmikuussa 2023 kolmanteen osaansa Puuvillatehtaan kilpailija. Trilogia valloittaa maailmaa, sen käännösoikeudet on myyty jo neljään maahan.
”Turkulaisesta kirjastonhoitajasta Ann-Christin Antellista on nopeasti tullut yksi historiallisen romaanin kärkinimistä. Tekstissä näkyy Antellin intohimoinen suhtautuminen taustatyöhön, mikä erityisesti historiallisen romaanin saralla erottaa jyvät akanoista. Yhtä lailla Antell osoittaa rajatonta mielikuvitusta rakentamalla sadan vuoden takaisen kiehtovan fiktiivisen maailman. Hän on luonut vahvoja naishahmoja, jotka lukija kirjan kannet suljettuaan kokee ystäviksi. Heidän seuraansa haluaa palata”, Gummeruksen kotimaisen kaunokirjallisuuden kustantaja ja toimitusjohtaja Anna Baijars perustelee valintaa.
Martat – Leivontakirja on klassinen leipomisen perusteos, joka pohjaa vankasti Marttojen arvoihin – kestäviin valintoihin ja hyvän arjen edistämiseen. Kirjan reseptit kannustavat kotimaisten kasvisten ja marjojen sekä kasvipohjaisten tuotteiden käyttämiseen. Lukija saa käytännöllisiä vinkkejä ruokahävikin vähentämiseen ja sesonkiajatteluun, eikä erityisruokavalioita unohdeta. Perinteiden kunnioittamisen lisäksi teoksessa näkyy ajan henki. Kirjan kruunaa silmiä hivelevät valokuvat, jotka on suunniteltu käsi kädessä tekstisisällön kanssa.
”Leivontakirja on laadukas jatko Marttojen keittokirjalle sekä kodinhoitokirjalle, jotka luottavat käytännön tietokirjojen tärkeimpiin ainesosiin: selkeyteen, havainnollisuuteen, huolellisuuteen ja kannustavaan asenteeseen. Marttojen kirjat välittävät aiheitaan suurempaa viestiä. Yhdessä tekemisen henkeä, kotimaisen ruoka- ja leivontakulttuurin arvoa sekä sitä että omin käsin tekemisellä on merkitystä itsessään. Ruoanlaitto, leipominen ja kodista huolen pitäminen ovat kansalaistaitoja, joita on muistettava ylläpitää. Aikamme kuohuu ja herättää huoltakin, ja erityisesti tällaisina hetkinä tässä eetoksessa on jotain hyvin lohdullista ja turvallista”, Gummeruksen tietokirjallisuuden ja suomennetun kaunokirjallisuuden kustantaja Johanna Laitinen summaa.
Marja Luoman ja Sampsa Peltosen suomentama Mohamed Mbougar Sarrin Goncourt-palkittu romaani Miesten syvimmät salaisuudet on ajan ja paikan ylittävä teos, joka kuljettaa lukijaansa kirjallisessa ja kielellisessä labyrintissa.
Johanna Laitinen perustelee valintaa seuraavasti: ”Suomentajat Marja Luoma ja Sampsa Peltonen tavoittavat Mbougar Sarrin kertojanäänen ja sen moninaiset eri muodot hienovaraisella tarkkuudella; elegantisti, vaivattoman oloisesti ja alkuteoksen niin vaatiessa myös uskomattoman intensiivisesti, jopa hengästyttävästi. Loistelias suomennos toimii ranskankielisen alkuteoksen tavoin intertekstuaalisena porttina kohti lukuisia muita teoksia. Suomentajakaksikko on huikeassa taidonnäytteessään ja poikkeuksellisen tiiviissä yhteistyössään tavoittanut yhteisen rytmin ja kielen, mutta he ovat myös ammentaneet kumpikin omista erityisvahvuuksistaan, mikä osaltaan näkyy alkuteoksen hengen mukaisena, lähes päätähuimaavana äänten monipuolisuutena ja monialaisuutena.”
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Lisätietoja:
Eeva Herrainsilta, viestintäpäällikkö, p. 040 514 6360, eeva.herrainsilta@gummerus.fi
Kuvat
Tietoja julkaisijasta
Gummerus
Gummerus on vuonna 1872 perustettu yleiskustantamo. Toteutamme edelleen Kaarle Jaakko Gummeruksen alkuperäistä visiota julkaista kirjallisuutta ”huviksi ja hyödyksi”. Omaperäiset ja uskaliaat kustannuspäätökset ovat aina olleet Gummeruksen toiminnan ydin. Suhtaudumme kirjallisuuteen rakastavasti ja intohimoisesti, ja meitä ohjaavat yhteiset arvot: rohkea mieli, avara katse ja vapaa sana.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Gummerus
Healing fiction on maailmankirjallisuuden uusi trendi: japanilainen hittikirja Lääkkeeksi määrätään kissa (Gummerus) on käännetty yli 30 kielelle11.5.2026 13:22:20 EEST | Tiedote
Japanilaisesta menestysromaanista Lääkkeeksi määrätään kissa (Gummerus) on muodostunut kansainvälinen ilmiö. Se edustaa maailmalla tällä hetkellä trendaavaa healing fiction -genreä, jossa kiehtovilla ja eriskummallisilla tarinoilla on lukijan mieltä eheyttävää voimaa.
Gummerus julkaisee Lena Dunhamin uutuusteoksen – Famesick ilmestyy suomeksi lokakuussa6.5.2026 12:51:57 EEST | Tiedote
Girls-sarjan luojana tunnetun Lena Dunhamin juuri englanniksi ilmestynyt Famesick on pian luettavissa myös suomeksi. Famesick – Muistelma (Gummerus) ilmestyy 22.10., ja sen kääntää Helka Sivill.
ENNAKKOTIEDOTE: Italialaiskirjailijan palkittu läpimurtoteos on herkullinen satiiri kauniin ontosta Instagram-elämästä – Täydellistä ilmestyy suomeksi 11.5.4.5.2026 08:11:00 EEST | Tiedote
Täydellistä (Gummerus) on nautinnollisen terävä satiiri onttouttaan kumisevasta nykyelämästä, aikuisuudesta, autenttisuuden kaipuusta ja freelancetyöstä millenniaalien ihannoimassa Berliinissä. Italialainen kirjailija Vincenzo Latronico saapuu Suomeen vierailulle keskustelemaan läpimurtoromaanistaan Helsinki Lit -festivaaleille toukokuun lopulla.
Pulitzer-voittaja, uuden kirjallisuusgenren kuumin kirja ja pohdintoja Gazan tuhosta – Gummeruksen syksyn kirjat tarjoavat monia näkökulmia maailmaan29.4.2026 09:30:25 EEST | Tiedote
Yhdysvaltalaiskirjailija Percival Everettin Pulitzer-palkittu menestysromaani James (suomennos Antero Tiittula) kirjoittaa uudelleen mustien historiaa. Matt Dinnimanin Dungeon Crawler Carl – Peli alkaa (suomennos Päivi Honkapää) on kansainvälisellä kirjamarkkinalla nousevan LitRPG:n eli Literary Role-Playing Game -genren tämän hetken kuumin kirja. Tietokirjailija ja tutkija Timo R. Stewart pohtii esseekirjassaan Miksei kukaan tee mitään? Gazan tuhoa niin poliittisesta, moraalisesta kuin filosofisestakin näkökulmasta. Gummeruksen syksyn kirjakatalogi on julkaistu.
ENNAKKOTIEDOTE: Kalastajan ruumis ja kansainvälinen rikollisuus rantautuvat Kalajoen Hiekkasärkille dekkariuutuudessa – Petri Saaren esikoisjännäri On hiekka polttavaa ilmestyy 18.5.28.4.2026 10:33:08 EEST | Tiedote
Täydellinen juhannusdekkari On hiekka polttavaa (Gummerus) aloittaa Kalajoelle sijoittuvan Hiekkasärkät-dekkarisarjan.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme




