Kaarlen palkinnot Ann-Christin Antellille, Marttaliitolle, Marja Luomalle ja Sampsa Peltoselle

Ann-Christin Antellin Puuvillatehdas-trilogian toinen osa Puuvillatehtaan perijä (2022) herättää eloon sadan vuoden takaisen, sortovuosien aikaisen Suomen erityisesti Turun seudulla. Sarja on ollut myyntimenestys ja löytänyt uskollisen lukija- ja kuulijakunnan. Se huipentuu helmikuussa 2023 kolmanteen osaansa Puuvillatehtaan kilpailija. Trilogia valloittaa maailmaa, sen käännösoikeudet on myyty jo neljään maahan.
”Turkulaisesta kirjastonhoitajasta Ann-Christin Antellista on nopeasti tullut yksi historiallisen romaanin kärkinimistä. Tekstissä näkyy Antellin intohimoinen suhtautuminen taustatyöhön, mikä erityisesti historiallisen romaanin saralla erottaa jyvät akanoista. Yhtä lailla Antell osoittaa rajatonta mielikuvitusta rakentamalla sadan vuoden takaisen kiehtovan fiktiivisen maailman. Hän on luonut vahvoja naishahmoja, jotka lukija kirjan kannet suljettuaan kokee ystäviksi. Heidän seuraansa haluaa palata”, Gummeruksen kotimaisen kaunokirjallisuuden kustantaja ja toimitusjohtaja Anna Baijars perustelee valintaa.
Martat – Leivontakirja on klassinen leipomisen perusteos, joka pohjaa vankasti Marttojen arvoihin – kestäviin valintoihin ja hyvän arjen edistämiseen. Kirjan reseptit kannustavat kotimaisten kasvisten ja marjojen sekä kasvipohjaisten tuotteiden käyttämiseen. Lukija saa käytännöllisiä vinkkejä ruokahävikin vähentämiseen ja sesonkiajatteluun, eikä erityisruokavalioita unohdeta. Perinteiden kunnioittamisen lisäksi teoksessa näkyy ajan henki. Kirjan kruunaa silmiä hivelevät valokuvat, jotka on suunniteltu käsi kädessä tekstisisällön kanssa.
”Leivontakirja on laadukas jatko Marttojen keittokirjalle sekä kodinhoitokirjalle, jotka luottavat käytännön tietokirjojen tärkeimpiin ainesosiin: selkeyteen, havainnollisuuteen, huolellisuuteen ja kannustavaan asenteeseen. Marttojen kirjat välittävät aiheitaan suurempaa viestiä. Yhdessä tekemisen henkeä, kotimaisen ruoka- ja leivontakulttuurin arvoa sekä sitä että omin käsin tekemisellä on merkitystä itsessään. Ruoanlaitto, leipominen ja kodista huolen pitäminen ovat kansalaistaitoja, joita on muistettava ylläpitää. Aikamme kuohuu ja herättää huoltakin, ja erityisesti tällaisina hetkinä tässä eetoksessa on jotain hyvin lohdullista ja turvallista”, Gummeruksen tietokirjallisuuden ja suomennetun kaunokirjallisuuden kustantaja Johanna Laitinen summaa.
Marja Luoman ja Sampsa Peltosen suomentama Mohamed Mbougar Sarrin Goncourt-palkittu romaani Miesten syvimmät salaisuudet on ajan ja paikan ylittävä teos, joka kuljettaa lukijaansa kirjallisessa ja kielellisessä labyrintissa.
Johanna Laitinen perustelee valintaa seuraavasti: ”Suomentajat Marja Luoma ja Sampsa Peltonen tavoittavat Mbougar Sarrin kertojanäänen ja sen moninaiset eri muodot hienovaraisella tarkkuudella; elegantisti, vaivattoman oloisesti ja alkuteoksen niin vaatiessa myös uskomattoman intensiivisesti, jopa hengästyttävästi. Loistelias suomennos toimii ranskankielisen alkuteoksen tavoin intertekstuaalisena porttina kohti lukuisia muita teoksia. Suomentajakaksikko on huikeassa taidonnäytteessään ja poikkeuksellisen tiiviissä yhteistyössään tavoittanut yhteisen rytmin ja kielen, mutta he ovat myös ammentaneet kumpikin omista erityisvahvuuksistaan, mikä osaltaan näkyy alkuteoksen hengen mukaisena, lähes päätähuimaavana äänten monipuolisuutena ja monialaisuutena.”
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Lisätietoja:
Eeva Herrainsilta, viestintäpäällikkö, p. 040 514 6360, eeva.herrainsilta@gummerus.fi
Kuvat
Tietoja julkaisijasta
Gummerus
Gummerus on vuonna 1872 perustettu yleiskustantamo. Toteutamme edelleen Kaarle Jaakko Gummeruksen alkuperäistä visiota julkaista kirjallisuutta ”huviksi ja hyödyksi”. Omaperäiset ja uskaliaat kustannuspäätökset ovat aina olleet Gummeruksen toiminnan ydin. Suhtaudumme kirjallisuuteen rakastavasti ja intohimoisesti, ja meitä ohjaavat yhteiset arvot: rohkea mieli, avara katse ja vapaa sana.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Gummerus
Riko Saatsin Yönistujat on kaunokirjallisuuden Finlandia-palkinnon ehdokkaana6.11.2025 11:30:00 EET | Tiedote
Kirjailija ja ohjaaja Riko Saatsi ammentaa Yönistujat-romaaniinsa (Gummerus) oman sukunsa kohtaloista. Teos kertoo isoäidin ruumiinvalvojaisten kautta suistamolaisesta evakkoperheestä, joka joutuu 1950-luvun Suomessa piilottamaan kielensä, uskontonsa ja kulttuurinsa. Romaani tekee näkyväksi uhanalaisen karjalan kielen.
Paavo Teittisen Pitkä vuoro on tietokirjallisuuden Finlandia-palkinnon ehdokkaana4.11.2025 11:30:00 EET | Tiedote
Palkitun tutkivan journalistin Paavo Teittisen Pitkä vuoro – Kuinka moderni orjuus juurtui Suomeen (Gummerus) on kylmäävä selvitys suomalaisesta ihmiskaupasta. Hätkähdyttävä teos purkaa osiin oikeusvaltiolle kiusallisen ilmiön: meidän elintasoamme – edullisia lounaita, koulujen siisteyttä, kotien rakentamista – ylläpitää suuri joukko hyväksikäytettyjä ihmisiä. Suomessa ulkomaalaiset ihmiskaupan uhrit tekevät pakkotyötä ravintoloissa, siivousfirmoissa, marjatiloilla, rakennustyömailla ja metsissä. Köyhistä maista saapuvia työntekijöitä riistetään järjestelmällisesti.
Sanna Marinin muistelmakirja Toivo on tekoja on ilmestynyt4.11.2025 00:01:00 EET | Tiedote
Suomen entisen pääministerin Sanna Marinin odotettu kirja Toivo on tekoja (Gummerus) ilmestyy suomeksi ja englanniksi 4.11. Muistelmissaan Marin kertoo tiestään politiikan huipulle sekä avaa näkemyksiään johtajuudesta ja muutoksen aikaansaamisesta. Kirjan käännösoikeudet on myyty 17 maahan.
Koskettavia tarinoita, riipaisevia kohtaloita ja tietoa suljettujen ovien takaa – Gummeruksen kevään 2026 kirjaluettelo on julkaistu31.10.2025 10:55:56 EET | Tiedote
Ilmat pihalle lyövä romaani poikiin kohdistuvasta seksuaalisesta väkivallasta ja hyväksikäytöstä. Suojelupoliisin arkistoharjoittelijan matka esikuntapäälliköksi. Urbaani ilmiöromaani sisaruudesta, menetyksistä ja riippuvuuksista. Eeppinen tietokirja millimetrin mittaisesta karhukaisesta. Gummeruksen kevät 2026 -katalogi esittelee Markku Haussilan, Saana Nilssonin, Coco Mellorsin, Suvi Auvisen ja muiden kiinnostavien kirjailijoiden uutuudet.
Synkässä Sveitsi-dekkarissa postipaketit johdattavat poliisin murhaajan jäljille30.10.2025 10:36:49 EET | Tiedote
Nicolas Feuzin Filatelisti (Gummerus) on tummanpuhuva dekkari, jossa Sveitsi toimii lumisena näyttämönä hyytäville murhille. Bestsellerkirjailija Joël Dicker valitsi teoksen Rosie & Wolf -kustantamonsa ensimmäiseksi julkaisuksi, ja sen ranskankielinen laitos on myynyt jo yli 40 000 kappaletta.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme




