Kainulaisen paluu katkesi heti punaiseen korttiin – Nokian KrP ja TPS välierien avausvoittoihin
31.3.2023 21:06:27 EEST | Fliiga | Tiedote
Nokian KrP aloitti jyrän lailla, kun Valtteri Viitakoski, Morics Krumins ja takatolpalle hiipinyt Jere Mattila laukoivat tilanteeksi jo 3-0 Miro Tuomalan jouduttua torjumaan isäntien maalilla vasta kerran. Oilers nousi toisessa erässä maalin päähän, mutta Mikko Laakson ja Henri Johanssonin osumat perättäisissä vaihdoissa repäisivät eron taas kolmeen. Oilersin urakkaa vaikeutti, kun koko kauden sivussa olleen Rasmus Kainulaisen paluu kaukaloon katkesi jo toiseen vaihtoon hänen katseltuaan punaista korttia kovasta kontaktista vastustajaan. Kolmannessa erässä KrP karkasi parhaimmillaan jo 9–4-johtoon ennen kuin vieraiden kaksi kavennusta ilman maalivahtia taas sähköistivät loppua. KrP:n Henri Johansson ja Nico Jonaeson kahmivat välieräavauksessa tehopisteet 2+2, Öljymiehistä kirjauttivat Justus Kainulainen kolme maalia ja Aaro Astala kolme syöttöpistettä.
Turussa oli puolustus arvossaan, ja avauserän jälkeen TPS johti Miko Kailialan ja Mikko Hautaniemen osumilla 2-0. Jami Mannisen rangaistuslaukaus pelin puolivälissä ei vielä tuonut Happeelle kavennusta, mutta kolmannen erän alussa se onnistui Eppu Suhannon laukauksella. Toista kertaa ei Oskari Fälden TPS:n maalissa kuitenkaan enää antautunut, ja viimeisellä kympillä TPS varmisti ensimmäisen kiinnityksensä finaalipaikkaan Peteris Treksen maalilla ja Ville Hirvisuon pallolla tyhjään verkkoon.
Yhteyshenkilöt
Ilari IsotaloViestintäpäällikköF-liiga
Puh:+359 442599009ilari.isotalo@salibandy.fiTietoja julkaisijasta
Maailman viihdyttävintä salibandya! F-liigassa pelaa miesten ja naisten sarjojen alla 28 joukkuetta. Haluamme olla rakentamassa Suomeen uudenlaista palloilusarjaa. Liikkeen voima ja vauhti valloittavat ja saa meidät kaikki liikkeelle
– luomaan maailman liikuttavinta, arvostetuinta ja kaupallisinta salibandyliigaa.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Fliiga
O2-Jyväskylälle toinen perättäinen voitto3.11.2026 20:59:39 EET | Tiedote
O2-Jyväskylä otti F-liigan illan ainoassa ottelussa toisen perättäisen voittonsa, kun Jymy kaatui Nurmossa 6-2.
Classic sivusi F-liigan kaikkien aikojen voittolukemia1.11.2026 19:25:24 EET | Tiedote
Classic sivusi F-liigan voittoennätystä, kun se kaatoi sunnuntain ainoassa ottelussa vieraissa sarjajumbo LASBin 21-4. Aiemmin on liigassa nähty 17 maalin voitto Happeen lyödessä keväällä 2017 kotonaan M-Teamin 17-0.
Kärkijoukkueet pieksivät pienempiään, Tuulia Lahdella viiden maalin ilta31.10.2026 20:48:44 EET | Tiedote
Kärkijoukkueet pieksivät pienempiään F-liigan naisten sarjassa, kun Classic kaatoi Northern Starsin 9-2, FBC Loisto PSS:n 10-1 ja TPS SBS Wirmon 9-0.
O2-Jyväskylän tappioputki katkesi Helsingissä31.10.2026 20:16:50 EET | Tiedote
Nousija O2-Jyväskylä otti neljän tappion jälkeen makoisan voiton kaatamalla Helsingissä EräViikingit 5-4. Lauantain toisessa ottelussa mestari Nokian KrP kukisti kotonaan TPS:n 10-5.
SPV vei tuplapanosottelun, Otahallissa dramaattinen loppukäänne30.10.2026 21:52:46 EET | Tiedote
Oulussa pelattiin tänään tuplapanoksesta, kun OLS ja SPV ratkoivat sekä F-liigan pisteiden että Suomen Cupin jatkopaikan kohtalon. Koko potti lähti Seinäjoelle Peliveljien vietyä ottelun lukemin 7-3.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
