Kainuun ELY-keskus on antanut päätöksen koskien Terrafamen ilmoitusta poikkeuksellisesta tilanteesta (Kainuu, Pohjois-Savo)

Terrafame on 3.11.2020 ilmoittanut Kainuun ELY-keskukselle ottavansa käyttöön poikkeuksellisen tilanteen vuoksi kipsisakka-altaan 3, vaikka altaalla ei ole ympäristölupaa. Tarkoituksena on estää vanhojen kipsisakka-altaiden 1 ja 2 ylitulviminen altaiden ollessa hyvin täynnä. Toimenpiteellä parannetaan myös kaivosalueen patoturvallisuutta etenkin kipsisakka-altailla 1 ja 2.
ELY-keskus on käsitellyt Terrafamen ympäristönsuojelulain 123 §:n mukaisen ilmoituksen poikkeuksellisesta tilanteesta ja antanut asiasta päätöksen. Kainuun ELY-keskus toteaa, että kyseessä on ympäristönsuojelulain tarkoittama poikkeuksellinen tilanne, joka on syntynyt yhden liuoskierron varoaltaan kunnostus- ja korjaustöiden ja yhtäaikaisesti runsaiden sateiden sekä ympäristölupapäätöksen viivästymisen vuoksi.
Ympäristönsuojelulaissa on erikseen säädetty poikkeuksellisessa tilanteessa toimimisesta. Poikkeuksellisessa tilanteessa, jossa toiminnanharjoittajalla ei ole ympäristöluvan mukaista keinoa estää välitöntä ja ilmeistä ympäristön pilaantumista on toiminnanharjoittajan viipymättä ilmoitettava siitä ELY-keskukselle. Lisäksi toiminnanharjoittajan on toimitettava viranomaiselle suunnitelma, jonka mukaisesti se rajoittaa poikkeuksellisessa tilanteessa syntyviä päästöjä ja jätteitä sekä estää niistä aiheutuvaa ympäristönpilaantumista.
Kipsisakka-altaan 3 käyttöönotto mahdollistaa bioliuoskierrossa olevan liuosmäärän hallitsemisen ajamalla liuosta pois liuoskierrosta metallitehtaan ja keskusvedenpuhdistamon neutralointiprosessien kautta. Neutralointiprosesseissa syntyy sakkaa eli jätettä. Nämä toiminnot ovat osa Terrafamen normaalia metallientalteenoton toimintaa.
Vanhoille kipsisakka-altaille ei kuitenkaan enää mahdu isoja jätemääriä, joten Terrafame on ottanut käyttöön kipsisakka-altaan 3, vaikka sille ei ole vielä myönnetty ympäristölupaa. Kipsisakka-altaan 3 käyttöönotolla Terrafame pystyy hallitsemaan bioliuoskierrossa olevan liuoksen määrää, estämään vanhojen kipsisakka-altaiden 1 ja 2 ylitulvimisen sekä sijoittamaan metallitehtaan ja keskusvedenpuhdistamon neutralointiprosesseissa syntyvän sakan ympäristö- ja patoturvallisella tavalla.
Metallitehtaan neutralointiprosessit ovat ympäristöluvan mukainen keino säädellä bioliuotuskasojen altailla ja varoaltailla olevan liuoksen määrää. Metallitehtaan neutralointiprosesseissa syntyvien sakkojen sijoittamisesta kipsisakka-altaalle 3, jonka rakenteet vastaavat vaarallisen jätteen kaatopaikalta edellytettyjä rakenteita, ei arvioida syntyvän ympäristön pilaantumisen vaaraa eikä haittaa tai vaaraa ympäristölle tai terveydelle.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Kainuun ELY-keskus:
Ympäristölupien valvojana
ympäristöasiantuntija Riina Päätalo, p. 0295 502 3668
Patoturvallisuusviranomaisena
johtava vesitalousasiantuntija Heli Nurmi, p. 0295 023 846
Kuvat

Linkit
Tietoja julkaisijasta
ELY-keskukset ovat valtion viranomaisia, jotka edistävät alueellista kehittämistä hoitamalla valtionhallinnon toimeenpano- ja kehittämistehtäviä alueilla. ELY-keskukset hoitavat elinkeinoihin, työvoimaan, osaamiseen sekä liikenteeseen ja infrastruktuuriin että ympäristöön ja luonnonvaroihin liittyviä tehtäviä. ELY-keskukset kehittävät ja tukevat taloudellista, sosiaalista ja ekologisesti kestävää hyvinvointia.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta ELY-keskukset
Ansökan om ersättning för sälskador öppen till utgången av augusti1.7.2025 10:00:00 EEST | Pressmeddelande
Jord- och skogsbruksministeriet har öppnat ett tidsbundet ansökningsförfarande för ersättning för sälskador inom Europeiska havs-, fiskeri- och vattenbruksfonden. Ansökningstiden pågår till den 31 augusti 2025. Ersättningar kan sökas för skador som sälar orsakat under 2024. Ansökningarna behandlas av NTM-centralen i Lappland och NTM-centralen i Egentliga Finland.
Määräaikainen hyljekorvaushaku on auki elokuun loppuun1.7.2025 10:00:00 EEST | Tiedote
Maa- ja metsätalousministeriö on avannut Euroopan meri-, kalatalous- ja vesiviljelyrahaston hyljekorvausten hakumenettelyn. Haku päättyy 31.8.2025. Korvauksia voi hakea hylkeiden aiheuttamista vahingoista vuodelta 2024. Hakemukset käsittelee Lapin ja Varsinais-Suomen ELY-keskukset.
Försöksprogrammet för återvinning av näringsämnen fortsätter ända till år 202726.6.2025 11:00:00 EEST | Pressmeddelande
Riksdagen har vid plenum 19.6.2025 godkänt ombudgetering av anslaget som har beviljats för forsknings-, utvecklings- och innovationsprojekt i försöksprogrammet för återvinning av nä-ringsämnen.
Ravinteiden kierrätyksen kokeiluohjelma jatkuu vuoteen 2027 saakka26.6.2025 11:00:00 EEST | Tiedote
Eduskunta on hyväksynyt täysistunnossaan 19.6.2025 Ravinteiden kierrätyksen kokeiluohjel-malle TKI-hankkeisiin myönnetyn määrärahan uudelleenbudjetoinnin
Nya projekt inom miljöfostran och miljöupplysning inleds med stöd av NTM-centralen23.6.2025 08:00:00 EEST | Pressmeddelande
NTM-centralen i Mellersta Finland har fattat sitt beslut om årets mottagare av projektunderstöd för miljöfostran och miljöupplysning. Med anslaget på drygt 300 000 euro sätter man i gång nio nationella eller regionala projekt som når många olika åldersgrupper.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme