Kainuun kansanedustajat tyytyväisiä alueellisen lentoliikennetuen jatkoon, hoitotakuun edistämiseen ja kaivosveron käyttöönottoon
9.9.2021 15:44:06 EEST | SDP EDUSKUNTA | Tiedote

Maakuntien liikenteellinen saavutettavuus on ollut ymmärrettävästi laajan keskustelun alla myös tänä syksynä.
Hallitus linjasi budjettiriihessä alueellisen lentoliikenteen tuen jatkosta vuoden 2022 elokuulle.
-Tuki antaa uskoa maakuntien saavutettavuuden turvaamiselle myös jatkossa, toteavat Kainuun kansanedustajat Kyllönen, Piirainen ja Kettunen kiittäen koko edunvalvontakoneistoa läpi maakuntien toimivasta ja ahkerasta edunvalvontatyöstä.
Hoitoon pääsy puhuttaa kansalaisia myös Kainuussa ja siksi Kainuun kansanedustajat näkevätkin arvokkaana, että hallitus linjasi budjettiriihessä lisärahoitusta myös hoitotakuun toteutumisen varmistamiseksi. Tavoite on jatkossa kiireettömässäkin hoidossa päästä viikossa hoitamaan asiaansa eteenpäin.
-Hallituspuolueet linjasivat myös vuonna 2023 voimaan tulevan kaivosveron. Kaivosveron verotuotosta 60 prosenttia ohjataan kaivosten sijaintikunnille ja 40 prosenttia valtiolle. Kaivosveron käyttöönotolla on iso merkitys kaivosten sijaintikunnalle ja tulee näkymään myös Kainuussa, arvioivat kansanedustajat.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Raimo PiirainenKansanedustaja
Puh:050 512 1587Kuvat

Linkit
Tietoja julkaisijasta
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA
SDP:n Filatov: Järjestöleikkaukset voivat tulla Suomelle kalliiksi5.9.2026 14:11:10 EEST | Tiedote
Hallitus leikkaa järjestöjen rahoitusta samaan aikaan, kun niiden tarjoamaa matalan kynnyksen apua tarvitaan yhä enemmän. Varapuhemies Tarja Filatovin mukaan leikkaukset vähentävät ennaltaehkäisevää työtä, lisäävät painetta julkisiin palveluihin ja tulevat lopulta säästöjä kalliimmiksi.
SDP:n Tuppurainen: Pienet yritykset tarvitsevat enemmän tukea5.9.2026 13:38:29 EEST | Tiedote
Merkittävä osa suomalaisista yrityksistä on pieniä ja yhden hengen yrityksiä, jotka eivät ole juuri hyötyneet hallituksen politiikasta, SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen muistuttaa yrittäjänpäivänä. Hän esittää neljää konkreettista keinoa pienten yritysten ja yksinyrittäjien tukemiseen.
SDP:n Saku Nikkanen: Kokoomuksen Valkosen puheet ovat todellisuudesta irrallaan5.9.2026 13:09:31 EEST | Tiedote
Kokoomuksen puheet pelkästään leikkauksin tehtävästä 8–11 miljardin sopeutuksesta eivät ole realismia, ja tämän tietävät kokoomuslaiset itsekin, sanoo SDP:n kansanedustaja Saku Nikkanen.
SDP:n Joona Räsänen: Jos kantti kestäisi, kokoomus olisi voinut leikata yritystukia jo nyt5.9.2026 11:17:35 EEST | Tiedote
Kokoomuksen Ville Valkosen mukaan kokoomus leikkaisi seuraavassa hallituksessa yritystukia. SDP:n kansanedustaja, valtiovarainvaliokunnan vastaava Joona Räsäsellä on kokoomukselle parempi idea: Leikataan yritystukia jo nyt.
SDP:n Jani Kokko tiedonhankintamatkalle Israeliin ja Palestiinaan5.9.2026 08:59:00 EEST | Tiedote
Kansanedustaja Jani Kokko matkustaa kansainvälisen delegaation mukana Israeliin ja Palestiinaan tiedonhankintamatkalle 5.-10.9.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
