Kangasalan urkutehtaan juhlavuosi käynnistyy urkukonsertilla Tammisaaressa

Kangasalan urkutehtaan 180-vuotisjuhlavuoden avauskonsertti on Tammisaaren kirkossa lauantaina 21.1. klo 18. Tapahtumaan on vapaa pääsy.
Konserttiohjelmassa kuullaan mm. J.S.Bachin, Johann Gottfried Waltherin, Anton Brucknerin, Guy Bovetin, Nils-Eric Fougstedtin ja Sulo Salosen musiikkia. Konsertin viimeinen teos on Bachin Toccata & Fuga d-molli. Tämä teos toteutetaan poljetuilla palkeilla, kuten Kangasalan urkutehtaan perustajan, Anders Thulénin aikaan. Kanttorina avajaisissa toimii Anders Storbacka ja oppaana musiikkiin sekä soittimeen Pia Nygård.
Urkutehtaan juhlavuosi koostuu urkukonserteista, muista tapahtumista ja näyttelyistä. Yhteensä konsertteja on varmistunut jo lähes 30 ympäri Suomea ja ohjelma täydentyy juhlavuoden kuuessa. Juhlavuoden pääkonsertti soi Kangasalan kirkossa 13.10.2023, jolloin tulee kuluneeksi tasan 180 vuotta Kangasalan urkutehtaan perustamisesta. Juhlavuoden päättää Kangasalan urkurakentamon viimeisillä uruilla soitettu konsertti Pirkkalan kirkossa 10. joulukuuta.
Valtakunnallisesti toteutetun ohjelman konsertteja järjestää ja koordinoi Kangasalan kulttuuripalvelut, ja ohjelmistoon otetaan myös seurakuntien järjestämiä Kangasalan urkutehtaan uruilla soitettuja konsertteja.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Kangasalan kaupunki, kulttuuripalvelut
Kulttuurikoordinaattori Anna Toiva, p. 044 481 3020, anna.toiva@kangasala.fi
Kuvat

Linkit
Tietoja julkaisijasta
Kangasala on hyvinvoiva, kasvava ja voimakkaasti kehittyvä yli 34 000 asukkaan kaupunki kauniissa harju- ja järvimaisemissa hyvien kulkuyhteyksien äärellä Tampereen naapurissa. Olemme palveleva, uudistuvan toimintakulttuurin ja sujuvan arjen kaupunki, joka tarjoaa erinomaiset mahdollisuudet asumiseen, harrastamiseen, yrittämiseen ja työntekoon.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Kangasalan kaupunki
Kangasalla torjuttiin yli 53 600 neliömetriä vieraslajeja mobiilipelillä17.9.2025 15:24:09 EEST | Tiedote
Kesän 2025 vieraslajitorjunta on saatu päätökseen Kangasalla – ja tulokset puhuvat puolestaan. Crowdsorsa-pelaajat kitkivät kesän aikana yhteensä yli 53 600 neliömetriä haitallisia lupiineja ja jättipalsameja. Tehokkain vieraslajiraivaaja tienasi lähes 730 euroa.
Uusi luonnonsuojelualue Kangasalan Vehoniemenharjulle17.9.2025 13:57:59 EEST | Tiedote
Kangasalan kaupunki on suojellut osan Vehoniemenharjulla sijaitsevasta Mustalukon suppamuodostumasta luonnonsuojelualueena.
Uusia yhtiömuotoisia tontteja Lemetystä – haku alkaa 1.9.202529.8.2025 09:16:23 EEST | Tiedote
Kangasalan kaupunki luovuttaa neljä yhtiömuotoiseen asuinrakentamiseen soveltuvaa korttelia Lemetyn alueelta, Mannakorventien varrelta.
Soile Jääskeläinen, Merja Palin, Tiina Poutanen & Annu Salminen: “Vuoropuhelua luonnosta” Taidetila Terrassa 4.9.–8.10.202525.8.2025 13:20:36 EEST | Tiedote
Kangasalan pääkirjaston Taidetila Terrassa avautuu 4. syyskuuta neljän kuvataiteilijan yhteisnäyttely “Vuoropuhelua luonnosta”. Näyttely on avoinna 8. lokakuuta asti.
Uusi julkinen taideteos valmistunut Omenatarhan pienten lasten yksikköön22.8.2025 12:43:08 EEST | Tiedote
Taiteilija Anne Meskanen-Barmanin taideteos "Omenapuun alla" on valmistunut Kangasalan uuteen Omenatarhan pienten lasten yksikköön. Teos sijoittuu keskeiselle paikalle rakennuksen keskusaulaan tuoden alueen kulttuurihistoriaa ja luonnonläheisyyttä osaksi yksikön arkea.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme