Kangasalle suunnitellaan lisää luonnonsuojelualueita

Ensimmäinen kokonaan uusista luonnonsuojelualueista esitetään perustettavaksi Rikun kaupunginosassa Vesijärven rannalla sijaitsevan Likolammin ympäristöön. Suojelualueella pyritään suojelemaan Likolammin Vesijärvestä erottava maisemallisesti arvokas Likolamminharju sekä Likolammin ympäröivät rantametsät. Toinen uusi luonnonsuojelualue esitetään perustettavaksi Suinulaan Amerikanniemen kärkeen sekä niemen molemmin puolin sijaitseviin Kuttusaareen sekä Majurinsaareen, jotka ovat molemmat rakentamattomina säilyneitä saaria.
- Molemmilla uusista kohteista on voimassa olevissa kaavoissa suojelualueeksi jo kaavoitettuja alueita, joita ei kuitenkaan ole saatettu virallisen suojelun piiriin. Nyt tehdyillä esityksillä pyritään korjaamaan tämä tilanne, kertoo kaupungin ympäristösuunnittelija Katri Tolonen.
Jo olemassa olevan luonnonsuojelualueen laajentamista esitetään Majaalahdessa sijaitsevan Hietalahden luonnonsuojelualueen ympärille. Hietalahden luonnonsuojelualueen rajaus on tehty Uiheron rantatien varrelle keskittyvän jalopuukeskittymän mukaisesti. Luonnonsuojelualueen laajentamisella halutaan saattaa suojelun piiriin myös tätä jalopuukeskittymää ympäröivä muu luonnon monimuotoisuudelle arvokas metsä. Luonnonsuojelualueen laajentaminen turvaa samalla jo olemassa olevan luonnonsuojelualueen luontoarvoja. Suojelualueen laajentaminen Längelmäveden rantaan asti suojelee myös Majaalahden viimeisen rakentamattomana ja metsäisenä säilyneen rantavyöhykkeen.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Ympäristösuunnittelija Katri Tolonen, p. 044 423 5755, katri.tolonen@kangasala.fi
Kuvat

Linkit
Tietoja julkaisijasta
Kangasala on hyvinvoiva, kasvava ja voimakkaasti kehittyvä yli 34 000 asukkaan kaupunki kauniissa harju- ja järvimaisemissa hyvien kulkuyhteyksien äärellä Tampereen naapurissa. Olemme palveleva, uudistuvan toimintakulttuurin ja sujuvan arjen kaupunki, joka tarjoaa erinomaiset mahdollisuudet asumiseen, harrastamiseen, yrittämiseen ja työntekoon.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Kangasalan kaupunki
Uusi julkinen taideteos valmistunut Omenatarhan pienten lasten yksikköön22.8.2025 12:43:08 EEST | Tiedote
Taiteilija Anne Meskanen-Barmanin taideteos "Omenapuun alla" on valmistunut Kangasalan uuteen Omenatarhan pienten lasten yksikköön. Teos sijoittuu keskeiselle paikalle rakennuksen keskusaulaan tuoden alueen kulttuurihistoriaa ja luonnonläheisyyttä osaksi yksikön arkea.
Hanna Rissanen: “Muistan sinut” Sahalahden museomakasiinilla 5.8.–29.8.202511.7.2025 09:46:04 EEST | Tiedote
Sahalahden museomakasiinilla avautuu 5. elokuuta kuvataiteilija Hanna Rissasen näyttely “Muistan sinut”. Näyttely on avoinna 29. elokuuta asti.
Museoiden iltaa vietetään torstaina 14.8.11.7.2025 09:31:04 EEST | Tiedote
Museoiden ilta järjestetään torstaina 14. elokuuta, jolloin kangasalalaiset museokohteet ovat avoinna klo 17–21. Illan aikana kohteisiin on vapaa pääsy, ja luvassa on muun muassa opastettuja kierroksia ja musiikkiesityksiä. Tutustu ohjelmaan ja lähde nauttimaan kulttuurista pimenevään elokuun iltaan!
Heli Valkama: “Joku suunnitteli kasvattavansa jotain” Taidetila Terrassa 24.7.–27.8.20253.7.2025 09:48:24 EEST | Tiedote
Kangasalan pääkirjaston Taidetila Terrassa avautuu 24. heinäkuuta kuvataiteilija Heli Valkaman näyttely “Joku suunnitteli kasvattavansa jotain”. Näyttely on avoinna 27. elokuuta asti, ja se kutsuu katsojan pohtimaan vuorovaikutusta ja materiaalisuutta taidegrafiikan ja installaation keinoin
Sahalahdella tehdään yhteisötaidetta – teos julkistetaan 10.7.26.6.2025 09:42:42 EEST | Tiedote
Sahalahden Höllinkodon asukkaat ovat päässeet tekemään yhteisötaidetta kangasalalaisen kuvataiteilija Mari Hillon johdolla. Niittykukkia-yhteisötaideteos julkistetaan torstaina 10. heinäkuuta Höllinkodon pihapiirissä klo 13.30. Tilaisuus on kaikille avoin, ja se järjestetään osana Kangasalan kulttuuriviikkoa.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme