Jyväskylän yliopisto

Kannabis, lääkkeet ja amfetamiini ovat suomalaisten suosituimmat huumeet pimeässä verkossa – amfetamiini ja kokaiini aliedustettuja suhteessa aikaisempaan tutkimustietoon

Jaa
Jyväskylän yliopistossa tehdystä pro gradu -tutkielmasta käy ilmi, että pimeässä verkossa tehty huumekauppa on yhä yleisempää Suomessa. Suomalaisten lempihuumeita pimeässä verkossa ovat erityisesti kannabis ja erilaiset lääkeaineet. Vertailussa jätevesitutkimukseen kävi ilmi, että amfetamiinin ja kokaiinin kauppa tapahtuu isolta osin pimeän verkon ulkopuolella.
Kuva: Mostphotos
Kuva: Mostphotos

Joonas Koposen tekemästä pro gradu -tutkielmasta käy ilmi, että pimeässä verkossa käytävässä huumekaupassa korostuvat erityisesti kannabis (33,5 %), lääkeaineet ja reseptilääkkeet (23,6 %) sekä amfetamiini (17,4 %). Nämä muodostavat enemmistön (74,5%) pimeässä verkossa myytävistä huumausaineista.

– Kannabis näyttäisi olevan suomalaisten ehdoton lempihuume pimeässä verkossa, Koponen sanoo.

Kannabiksen, lääkeaineiden ja amfetamiinin lisäksi pimeässä verkossa esiintyy myös verrattain paljon ekstaasia ja subutexia. Hallusinogeenit ja kokaiini muodostavat pienen osuuden jakaumasta ja heroiinia ei esiinny juuri lainkaan.

– Todennäköisesti Subutex ja muut opioidijohdannaiset ovat osin korvanneet heroiinin käytön, tutkielman tehnyt Joonas Koponen arvioi.

Huumekauppaa käydään kaikkialla Suomessa, mutta kaupankäynti keskittyy erityisesti pääkaupunkiseudulle ja muihin kasvukeskuksiin.

Kokaiinia ja amfetamiinia käytetään, mutta niiden myynti ei tapahdu pimeässä verkossa

Tutkielman tuloksia verrattiin Terveyden ja hyvinvoinnin laitoksen jätevesitutkimukseen sekä muihin THL:n ja Keskusrikospoliisin tietoihin. Tutkimustulos ja esiin nousseet havainnot ovat pääasiassa linjassa aikaisemman tutkimustiedon kanssa.

Merkittävin poikkeama havaittiin amfetamiinin ja kokaiinin osalta, jotka ovat aliedustettuja pimeässä verkossa suhteessa jätevesitutkimukseen.

Koponen arvioi, että amfetamiinilla ja kokaiinilla on todennäköisesti olemassa olevat tutut ja turvalliset myyntiringit, eikä kauppaa siksi tarvitse käydä pimeän verkon puolella.

Sekä Koponen että hänen opinnäytetyönsä ohjaaja kyberturvallisuuden työelämäprofessori Tapio Frantti ovat samaa mieltä siitä, että pimeän verkon kauppapaikkojen sulkeminen ei todennäköisesti vähennä huumerikollisuutta.

– Verkon toimijat ovat keksineet alati luovempia ratkaisuja jatkaa huumekauppaa sen jälkeen, kun viranomaiset ovat estäneet tai sulkeneet aiempia kauppapaikkoja, Koponen summaa.

Sivustojen sulkeminen voi johtaa siihen, että kaupankäynti muuttuu rikoksentorjunnan kannalta vain monimutkaisemmaksi.

– Jo tätä tutkielmaa varten tehdyn aineistonkeruun aikana kaupankäynti siirtyi enenevissä määrin pikaviestimien puolelle, pois pimeästä verkosta, Koponen kertoo.

Koposen mielestä resursseja pitäisi keskittää erityisesti ennaltaehkäisevään työhön ja varsinkin viranomaisten olisi suositeltavaa keskittää resursseja ennakoivasti pikaviestimien seurantaan, huomioiden kuitenkin pikaviestimiin liittyvät eettiset ja juridiset haasteet.

Lisätietoja

Joonas Koponen
Pro gradu -tutkielman tekijä
jolajuko@student.jyu.fi 

Tapio Frantti
Tutkielman ohjaaja, työelämäprofessori
tapio.k.frantti@jyu.fi

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Kuvat

Kuva: Mostphotos
Kuva: Mostphotos
Lataa

Tietoja julkaisijasta

Jyväskylän yliopisto
Jyväskylän yliopisto
PL 35
40014 Jyväskylä

http://www.jyu.fi

Jyväskylän keskustassa sijaitsevan yliopiston kauniilla puistokampuksella sykkii monitieteinen ja moderni tiedeyliopisto – ihmisläheinen ja dynaaminen yhteisö, jonka 2500 asiantuntijaa ja 15 000 opiskelijaa etsivät ja löytävät vastauksia huomisen kysymyksiin. Jyväskylän yliopisto on ollut tulevaisuuden palveluksessa jo vuodesta 1863, jolloin suomenkielinen opettajankoulutus sai alkunsa täältä. Voimanlähteenämme on moniarvoinen vuoropuhelu tutkimuksen, koulutuksen ja yhteiskunnan välillä. Vaalimme tutkimuksen ja koulutuksen tasapainoa sekä ajattelun avoimuutta – sytytämme taidon, tiedon ja intohimon elää viisaasti ihmiskunnan parhaaksi. www.jyu.fi

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Jyväskylän yliopisto

Väitös: Euroopan keskuspankki suhtautui viestinnässään selvästi vakavammin inflaation ylityksiin tavoitetasosta kuin alituksiin7.1.2026 11:16:58 EET | Tiedote

KTM Joni Heikkinen tutki Jyväskylän yliopiston kauppakorkeakoulun taloustieteen väitöskirjassaan kotitalouksien odotuksia sekä viestinnän merkitystä makrotaloudessa. Väitöskirjan keskeinen tulos koskee Euroopan keskuspankin rahapoliittista viestintää, jonka mukaan EKP:n suhtautuminen inflaation poikkeamiin oli epäsymmetristä vanhan rahapoliittisen strategian aikana vuosina 1999–2021. Tuolloin inflaation ylityksiin hintavakaustavoitteesta suhtauduttiin selvästi vakavammin kuin sen alituksiin. Lisäksi väitöskirja osoittaa, että median sävy on yhteydessä inflaatio-odotuksiin eri väestöryhmissä, ja että verkkohakudata tarjoaa lisäinformaatiota lyhyen aikavälin talouskehityksen ennakointiin.

Ensimmäisen luokan opettajat hyötyivät kaksivuotisen esiopetuksen kokeilun digitaalisesta arviointipalautteesta5.1.2026 08:30:00 EET | Tiedote

Jyväskylän yliopiston sekä Turun yliopiston tutkijat ovat selvittäneet opettajien ja rehtoreiden näkemyksiä heille toimitetusta kaksivuotisen esiopetuksen kokeilun digitaalisesta oppilaspalautteesta. Arviointipalaute sisälsi tietoa kokeiluun osallistuneiden oppilaiden luku- ja laskutaidosta sekä sosioemotionaalisista taidoista ensimmäisellä luokalla. Tulokset esitettiin oppilas- ja luokkatasoisesti suhteessa koko ikäluokkaan. Erityisesti uransa alkuvaiheessa olevat opettajat ja rehtorit hyötyivät saamastaan arviointipalautteesta. Lisäksi selvitettiin, missä määrin rehtorit hyödyntävät koulukohtaista koostetietoa tietojohtamisen tukena. Rehtoreiden tiedolla johtamisen käytännöissä olisi raportin mukaan vielä kehitettävää.

Vuoden 2026 alussa aloittava Jyväskylän yliopiston ja ammattikorkeakoulun yhteinen korkeakoulukonserni on yksi Suomen suurimmista22.12.2025 10:05:52 EET | Tiedote

Jyväskylän kaupunki, Jyväskylän yliopisto sekä vähemmistöomistajat Jämsän kaupunki ja Äänekosken ammatillisen koulutuksen kuntayhtymä (Poke) allekirjoittivat tänään 22.12.2025 Jyväskylän ammattikorkeakoulun (Jamk) osakkeita koskevan osakekauppakirjan. Jyväskylän kaupunki myy 50,6 % ja Jämsän kaupunki sekä Poke kumpikin 5 % ammattikorkeakoulun osakkeista Jyväskylän yliopistolle. Osakekaupan jälkeen Jyväskylän yliopistosta tulee ammattikorkeakoulun pääomistaja 60,6 % omistusosuudella, Jyväskylän kaupungin säilyttäessä 39,4 % omistusosuuden.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye