KANNANOTTO: Talouden tilanne on vakava ja näkymät epävarmat – SDP:n linja kuihduttaisi kasvun
Lohi hämmästelee, miten pääministeripuolue SDP:n talouspolitiikka tässä tilanteessa on kuin kumpujen yöstä.
- Kaikki kivet pitäisi nyt kääntää talouden kasvun aikaansaamiseksi. Yritykset ovat kasvun ja työpaikkojen luomisessa keskeisimpiä. SDP:n linjasta sen sijaan paistaa kateus ja kauna yrityksiä – ja yrittäjiä - kohtaan.
- Ehdotukset työllistämisverojen ja yrittäjien verotuksen kiristämisestä sekä yritysten maalaaminen veronkiertäjiksi ovat vastuutonta puhetta pääministeripuolueelta.
Lohen mukaan Keskusta haluaa puolestaan vahvistaa toimeliaisuutta ja yrittäjyyttä yhteiskunnassa.
- Vahvoihin taseisiin kannustanut osinkoverotus on ollut työllisyyttä ylläpitävä, kun yrityksemme ovat kestäneet paremmin kriisejä. Nyt ei pidä viedä kannusteita työllistämiseltä. SDP:n olisi syytä haudata esityksensä, jotka lannistavat eivätkä kannustaa työllistämään ja kasvattamaan yrityksiä.
Lohen mukaan SDP:n mainostamassa kasvupolitiikassa horisontti on liian kaukana. SDP:n kasvua vahvistavat esitykset ovat sellaisia, että vahvistaisivat kasvua vasta vuosien kuluttua. TKI-panokset sekä peruskoulutusuudistukset eivät vahvista kasvua tulevalla vaalikaudella. Tulevalla vaalikaudella tarvitaan sekä lyhyen että pitkän aikavälin kasvua vahvistavia toimenpiteitä
- Toivoisin, että pääministeripuolueelta tulisi vielä ennen vaaleja sellaisia ehdotuksia, jotka vahvistavat kasvua tai työllisyyttä lähivuosina. SDP:n haluttomuus ansiosidonnaisen työttömyysturvan uudistamiseen kannustavaksi tai työmarkkinasääntelyn joustavuuden lisäämiseen johtaa kasvuvajeen kasvamiseen, kun avoimet työpaikat eivät täyty tai yritysten työllistämiskyky kärsii.
Lohen mukaan Keskustaa ja SDP:tä yhdistää kuitenkin aktiivinen teollisuus- ja elinkeinopolitiikka, joka luo työpaikkoja eri puolille Suomea. Investointien vauhdittaminen edellyttää muun muassa nopeampaa luvitusta ja osaavan työvoiman saatavuuden varmistamista muun muassa työttömien täydennyskoulutuksella ja työperäisen maahanmuuton hidasteiden purkamisella.
Yhteyshenkilöt
Markus Lohi
Puh:0400 692 682Tietoja julkaisijasta
Keskusta. Rohkeutta. Ratkaisuja. Keskusta on yli 110-vuotias kansanliike, joka rakentaa politiikkansa ihmisen, ei järjestelmän tarpeille.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Suomen Keskusta r.p.
Antti Kaikkonen: Hallitus ja EK eivät voi päättää, mistä suomalaiset tekevät työnsä13.10.2025 11:14:36 EEST | Tiedote
Viime viikkoina on käyty vilkasta keskustelua etätyön hyödyistä ja haitoista. Keskustan puheenjohtaja Antti Kaikkosen mukaan keskustelussa on unohtunut, että etätyö on monelle suomalaiselle arjen mahdollistaja.
Keskusta huolissaan huumeiden tulvasta – Kettunen kysyy hallituksen vastuuta11.10.2025 11:30:00 EEST | Tiedote
Keskustan varapuheenjohtaja Tuomas Kettunen vaatii hallitukselta välittömiä toimia sen selvittämiseksi, miksi Suomeen on päässyt markkinoille uusia, erittäin vaarallisia huumeita, kuten Alfa-PVP:tä, jota ei ole havaittu esimerkiksi Ruotsissa.
Keskustalta maahanmuuttopoliittinen linjapaperi: ”Keskiössä suomalaiset arvot ja pelisäännöt”.8.10.2025 09:59:56 EEST | Tiedote
Keskustan maahanmuuttopoliittisen paperin viesti on, että maahanmuuton vaikutuksista suomalaiseen yhteiskuntaan on pystyttävä keskustelemaan asiallisesti ihmisarvoa kunnioittaen. Avoin keskustelu onnistuu vain, jos maahanmuuttoa käsitellään avoimesti sen hyvine ja huonoine puolineen.
Antti Kaikkonen: Huijaukset kuriin – pankkien on kannettava vastuunsa21.9.2025 11:00:40 EEST | Tiedote
Suomalaisilta huijattiin erilaisissa pankkihuijauksissa viime vuonna kymmeniä miljoonia euroja. Nettimaailman huijarit ovat yhä taitavampia ja häikälemättömämpiä, ja moni viisaskin voi mennä vipuun. Tilanne on kestämätön, ja huijausten ehkäisemiseksi on tehtävä nykyistä enemmän. Keskustan puheenjohtaja Antti Kaikkonen vaatii, että pankit ja viranomaiset ottavat asiassa selvästi nykyistä tiukemman otteen.
Antti Kaikkonen: Koulukirjat takaisin kouluihin13.9.2025 12:18:30 EEST | Tiedote
Keskustan puheenjohtajan Antti Kaikkosen mukaan oikeus omiin koulukirjoihin kuuluu kaikille oppilaille asuinpaikasta riippumatta. Kaikkonen nosti asian esille Pyhäjoen messujen yhteydessä järjestetyssä paneelikeskustelussa.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
