Kansainvälinen tutkimus kehittää lasten harvinaisen verisyövän hoitoa
15.2.2023 15:24:42 EET | Pirkanmaan hyvinvointialue | Tiedote

Lasten harvinaiseen verisyöpään, akuuttiin myelooiseen leukemiaan (AML) kehitetään nykyistä tehokkaampaa hoitoa kansainvälisessä tutkimuksessa. EU rahoittaa 3 miljoonalla eurolla 16 maan yhteistyötä, jossa Suomi on mukana. Suomen osuus rahoituksesta on 200 000 euroa ja Suomen päätutkijana toimii ylilääkäri, dosentti Sauli Palmu Tampereen yliopistollisesta sairaalasta (Tays) ja Tampereen yliopistosta.
Tautiin sairastuu Suomessa vuosittain noin viisi lasta. Ruotsissa tapauksia on vuosittain noin 15. Nykyisellä hoidolla, sytostaattilääkityksellä ja joskus luuydinsiirrolla, noin 80 prosenttia lapsista paranee.
– Tutkimuksen tavoitteena on löytää yksilöllisiä hoitoja syöpäsolujen geneettisten ominaisuuksien perusteella, eli parantaa nykyisin huonoennusteisten tautitapausten hoitoa, kertoo Palmu.
– Tutkimuksessa on hoidossa mukana uusia lääkkeitä. Toisaalta tutkimme sitä, voisiko parempiennusteisten tautimuotojen kyseessä ollessa hoitoa keventää ja näin vähentää hoidon aiheuttamia haittoja.
Hankkeessa ovat mukana kaikki Suomen yliopistosairaaloiden lasten veri- ja syöpätautien yksiköt. Palmu koordinoi Suomessa tehtävää tutkimusta Tampereen yliopiston TamCAM-tutkimuskeskuksessa ja rahoitusta hallinnoi Tays.
Childhood International Protocol – Acute Myeloid Leukaemia 2022 -tutkimukseen (CHIP- AML22) osallistuu 14 EU:n jäsenmaata. Lisäksi mukana ovat Hong Kong ja Israel. Koko hanketta koordinoi Skånen yliopistollinen sairaala Lundissa.
Tutkimus jatkuu vielä viitisen vuotta sen jälkeen, kun EU-rahoitus päättyy vuoden 2025 lopussa. Syynä on se, että tutkimuksessa on hoidettava ja arvioitava tietty määrä lapsia, jotta tieteellisiin kysymyksiin saataisiin luotettavat vastaukset.
Lisätietoja:
Lastentautien sekä lasten veri- ja syöpätautien erikoislääkäri, ylilääkäri (Tampereen yliopistollinen sairaala Tays), lastentautiopin kliininen opettaja (Tampereen yliopisto) Sauli Palmu, 040 735 2566, sauli.palmu@tuni.fi
TamCAM - Tampere Center for Child, Adolescent and Maternal Health Research, https://research.tuni.fi/tamcam/tutkimuskeskus/
https://health.ec.europa.eu/funding/eu4health-programme-2021-2027-vision-healthier-european-union_en
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Sauli PalmuLastentautien sekä lasten veri- ja syöpätautien erikoislääkäri, ylilääkäriTampereen yliopistollinen sairaala Tays
Puh:040 735 2566sauli.palmu@tuni.fiKuvat
Tietoja julkaisijasta
Pirkanmaan hyvinvointialue vastaa pirkanmaalaisten julkisten sosiaali- ja terveyspalvelujen sekä pelastuspalvelujen järjestämisestä ja pääosin myös tuottamisesta.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Pirkanmaan hyvinvointialue
Ikäihmisten palvelujen kysyntä ja tarjonta kasvaneet alkuvuonna – sairaalasta pääsee nyt nopeammin asumispalveluihin7.9.2026 11:09:38 EEST | Tiedote
Asiakkaiden määrä ikäihmisten palveluissa on alkuvuonna kasvanut. Palveluja on vastaavasti lisätty ja monipuolistettu. Sairaalassa ympärivuorokautiseen palveluasumiseen jonottavien määrä on vähentynyt vuodessa 16 prosenttia, selviää aluehallituksen käsittelemistä alkuvuoden seurantatiedoista. Aluehallitus käynnisti maanantaina myös kuntoutuspalvelujen liikkeenluovutuksen valmistelun Tammenlehvä Oy:n kanssa.
Pirkanmaan hyvinvointialueella halutaan puuttua nikotiinin haittoihin7.9.2026 10:42:37 EEST | Tiedote
Vaikka tupakointi on Suomessa saatu laskusuuntaan, nikotiiniriippuvuus ei ole vähentynyt, koska markkinoille on tullut uusia nikotiinituotteita. Nikotiinipussien käyttö on lähes kaksinkertaistunut nuorten keskuudessa kahdessa vuodessa, ja nikotiinin aiheuttamat haitat ovat kasvussa. Pirkanmaan hyvinvointialueella tarjotaan nyt uudenlaista tukea sähkösavukkeiden ja nikotiinituotteiden käyttäjille.
Pitkäniemen sairaala-alueen myynti käynnistymässä3.9.2026 17:41:22 EEST | Tiedote
Pirkanmaan hyvinvointialueen konserni- ja toimitilajaostolle esitetään 8.9. kokouksessa, että hyvinvointialue ryhtyy myymään Nokian Pitkäniemen sairaala-aluetta. Nokialla Pyhäjärven rannalla sijaitseva alue on valtakunnallisesti merkittävä rakennetun ympäristön kokonaisuus, ja osa rakennuksista on suojeltu. Alue esitetään myytäväksi kolmessa osassa: yhtenä isona kokonaisuutena ja kahtena yksittäisenä kohteena. Hyvinvointialueelle jää Pitkäniemeen vammaispalveluiden rakennuksia, jotka se omistaa myös jatkossa.
Tays Keskussairaalan R-rakennuksen laajennusosan rakentaminen käynnistyy3.9.2026 13:57:38 EEST | Tiedote
R-rakennuksen ensimmäisen kerroksen aulan yhteyteen tehdään laajennusosa, jonka rakentaminen käynnistyy maanantaina 7. syyskuuta.
Aluehallitus käsittelee 7.9. ikäihmisten palvelujen seurantaraportteja ja vastausta arviointikertomukseen2.9.2026 16:13:49 EEST | Tiedote
Hallitukselle raportoidaan erityisesti ikääntyneiden palveluketjun kehittämissuunnitelmasta ja IKI2035-kehittämisohjelman raportista. Ne ovat menossa tiedoksi myös aluevaltuustolle.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme

