Software Finland ry

”Kansainväliseksi luotu” - Vuoden Ohjelmistoyrittäjä 2022 on Janne Huttunen, Suomen jo valloittaneen Nordhealthin perustaja

Jaa
Vuoden Ohjelmistoyrittäjäksi 2022 on valittu Janne Huttunen. Nordhealthin perustaja on jo johdattanut yrityksensä markkinajohtajan asemaan Suomessa. ”Nordhealth on uurastanut ihailtavan pitkäjänteisesti johtoaseman saavuttaakseen ja tähtää nyt päämäärätietoisesti markkinajohtajaksi jopa Yhdysvaltain kuumilla markkinoilla”, luonnehtii valintaraadin sihteerinä toiminut Ohjelmisto- ja e-business ry:n toimitusjohtaja, Rasmus Roiha. Janne Huttunen itse korostaa oikeanlaisen tiimin merkitystä.
Ohjelmisto- ja e-business ry:n hallituksen puheenjohtaja Pekka Walkama (vasemmalla) kannustaa Vuoden Ohjelmistoyrittäjä 2022 -palkinnon saanutta Nordhealthin perustaja Janne Huttusta (oikealla) kohti entistä suurempaa maailmanvalloitusta. Kuva: Photomikke
Ohjelmisto- ja e-business ry:n hallituksen puheenjohtaja Pekka Walkama (vasemmalla) kannustaa Vuoden Ohjelmistoyrittäjä 2022 -palkinnon saanutta Nordhealthin perustaja Janne Huttusta (oikealla) kohti entistä suurempaa maailmanvalloitusta. Kuva: Photomikke

Lehdistötiedote 13.10. klo 17.30

Vuonna 2001 aloittanut Nordhealth suunnittelee ohjelmistoja eläinlääkäreiden ja terapeuttien käyttöön. Provet Cloud on eläinlääkäreille suunnattu pilvipalvelu, joka on Suomessa jo onnistunut suorastaan ylivoimaisesti.

”Suomessa lemmikkien omistajat ovat 80–90 prosentin todennäköisyydellä saaneet eläinlääkäristä meidän ohjelmistollamme tehdyn kuitin. Huikean moni lemmikin emäntä tai isäntä on siis tietämättään tekemissä meidän järjestelmämme kanssa”, kertoo Nordhealthin perustaja Janne Huttunen.

Nyt Ohjelmisto- ja e-business ry haluaa yhdessä Talouselämä-lehden kanssa osoittaa arvostuksensa Janne Huttusen pitkäjänteiselle ja tulosta tuottavalle työlle Vuoden Ohjelmistoyrittäjä 2022 -palkinnolla. Ensimmäisen kerran arvostetun palkinnon voitti vuonna 1999 F-Securen perustaja Risto Siilasmaa.

”Jannella ja Nordhealthillä on hieno, vaiherikas yrittäjätarina ja erittäin monipuoliset ansiot. Yrittäjänä Janne on menestyksellä uudistanut firman jo pariinkiin kertaan, kehittänyt pitkäjänteisesti palvelua ja tuotteita kansainväliseen markkinaan sekä onnistunut poikkeuksellisissakin olosuhteissa” luettelee Ohjelmisto- ja e-business ry:n hallituksesta koostuneen raadin sihteeri, yhdistyksen toimitusjohtaja Rasmus Roiha.

”Heillä on yhä monta rautaa tulessa seuraavan tason kansainvälisen bisneksen rakentamisessa, SaaS-toimintamallin ansiosta hieno kyky skaalautuvuuteen ja lisäksi listautuminen pörssiin, jännittävää kyllä Norjassa”, jatkaa Roiha Huttusen ja Nordhealthin pitkää ansiolistaa.

Kunnianhimoisille tavoitteille on poikkeuksellisen vahva rahoituspohja.

”Onnistuimme viime kesänä pörssilistautumisen yhteydessä keräämään 120M€ rahoituksen kasvun vauhdittamiseksi. Tämä tarkoittaa meille ennen kaikkea sitä, että olemme varsin vakaassa tilanteessa – talouden nykyisistä epävarmuuksista huolimatta”, iloitsee Huttunen.

Tavoitteena markkinajohtajuus UK:ssa ja USA:ssa

Jo 40:ssä eri maassa, yhteensä noin 50 000 ihmistä käyttää Nordhealthin ohjelmistoja eikä kasvutahdille ole Janne Huttusen silmissä loppua näkyvissä.

”Nyt tavoittelemme markkinajohtajuutta Isossa-Britanniassa sekä Yhdysvalloissa. Olemme opetelleet ajattelemaan kansainvälisesti ja suunnitelleet Provet Cloudin alusta alkaen myös ulkomaisille markkinoille sopivaksi. Nordhealth on kansainväliseksi luotu”, valottaa Huttunen.

Nordhealth on kunnianhimoinen myös tuotekehityksessään. Yritys pyrkii luomaan synergioita eläinlääkäreille ja terapeuteille suunniteltujen ohjelmistojen välille, jolloin teknologioiden kehittämisestä saadaan enemmän hyötyjä irti.

Ohjelmisto- ja e-business ry:n hallituksen puheenjohtaja Pekka Walkama nostaa voittajalle hattua.

”Nordhealthin kasvuhaluisuus ei ole sammunut Suomen markkinajohtajuuteen, vaan yritys jatkaa mielettömällä kunnianhimolla tuotteidensa kehittämistä ja kansainvälisiin markkinoihin panostamista. Heillä riittää sinnikkyyttä, osaamista sekä pokkaa asettaa tavoitteet korkealle. Tiedän itse, miten vaativaa Yhdysvalloissa menestyminen on, mutta Nordhealthilla on kaikki mahdollisuudet”, arvioi Walkama itse jo maailmaa valloittaneen ohjelmistoyrittäjän vinkkelistä.

Monipuolinen tiimi vie pitkälle

Huttusen korkealle asettamat tavoitteet ja yrityksen menestyskulku nostavat väistämättä esille kysymyksen siitä, miten Nordhealth pystyy tähän.

”Hyödynnämme edelleen pitkälti suomalaista huippuosaamista ohjelmistojemme kehityksessä. Tuotteemme ovat korkealaatuisia, kilpailukykyisiä sekä modulaarisia, eli niitä voivat hyödyntää hyvin eri kokoiset toimijat. Kaiken A ja O on kuitenkin toimiva, monipuolinen tiimi. Itse olen hyvin tekninen ihminen ja tarvitsen tiimiini esimerkiksi markkinoinnin, verkostot ja kansainvälisyyden hallitsevia tekijöitä”, summaa Huttunen.

Lisätiedot:

Janne Huttunen, perustaja, Nordhealth, 040 589 2468, janne.huttunen@nordhealth.com

Rasmus Roiha, toimitusjohtaja, Ohjelmisto ja e-business ry, 0400 180 434, rasmus@ohjelmistoebusiness.fi 

Avainsanat

Kuvat

Ohjelmisto- ja e-business ry:n hallituksen puheenjohtaja Pekka Walkama (vasemmalla) kannustaa Vuoden Ohjelmistoyrittäjä 2022 -palkinnon saanutta Nordhealthin perustaja Janne Huttusta (oikealla) kohti entistä suurempaa maailmanvalloitusta. Kuva: Photomikke
Ohjelmisto- ja e-business ry:n hallituksen puheenjohtaja Pekka Walkama (vasemmalla) kannustaa Vuoden Ohjelmistoyrittäjä 2022 -palkinnon saanutta Nordhealthin perustaja Janne Huttusta (oikealla) kohti entistä suurempaa maailmanvalloitusta. Kuva: Photomikke
Lataa

Tietoja julkaisijasta

Software Finland ry
Software Finland ry
Eteläranta 10
00130 HELSINKI

https://softwarefinland.fi

Software Finland ry on vuonna 1993 perustettu ainutlaatuinen yritysjohdon yhteisö ja ohjelmistoalan vaikuttaja. Toimintamme tärkein tavoite on jäsenyritystemme ja koko ohjelmistoalan kukoistus. Suomessa nimittäin tehdään huippulaadukasta ja kansainvälisesti kilpailukykyistä softaa, ja me uskomme, että sen avulla ratkaistaan maailman isotkin ongelmat. Mukana alaa koskevaan päätöksentekoon vaikuttamassa, tutkimusta ja koulutusta tukemassa sekä liiketoimintaansa kehittämässä on yli 600 softayritystä Suomesta. Software Finland ry tunnettiin vuoden 2023 alkuun asti nimellä Ohjelmisto- ja e-business ry ja vuoteen 2018 nimellä Ohjelmistoyrittäjät ry.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Software Finland ry

”Tuhatkertainen liikevaihto tavoitteena 5 vuodessa”, kertoo spogen.ai – Yli 40 % softayrityksistä kehittää uusia AI-palveluita: ”Kuka onnistuu?”25.11.2025 12:21:58 EET | Tiedote

Tekoäly tarjoaa huikeita mahdollisuuksia ohjelmistoyrityksille. Uusia AI-pohjaisia palveluja kehittää tai tuottaa jo yli 40 prosenttia yrityksistä, kertoo Jyväskylän Yliopiston yhteistyössä ohjelmistoalan kattojärjestön Software Finland ry:n (SF) toteuttama 2025 Ohjelmistoyrityskartoitus-tutkimus. ”Töitä tehdään valtavasti ja nyt kysymys kuuluu: Kuka onnistuu? Menestyminen on vaikeaa. Esimerkiksi Valtran kanssa yhteistyöhön päässyt spogen.ai on yksi onnistujista ja resepti vakuuttaa”, kiittää SF:n toimitusjohtaja Rasmus Roiha. Valtran uusi älyassistentti on jo saanut maailmalla tärkeän palkintoehdokkuuden.

”ICEYE nostaa suomalaisen softaosaamisen maailmankartalle” – Vuoden Ohjelmistoyrittäjä 2025 -palkinto deep tech -yhtiön perustajille6.11.2025 17:52:57 EET | Tiedote

Vuoden Ohjelmistoyrittäjä 2025 -palkinnon ovat voittaneet ICEYE:n perustajat ja maailmanmenestykseen johtaneet Rafal Modrzewski ja Pekka Laurila. ”ICEYE on koko Suomelle tärkeä menestystarina. Suomalainen deep tech -yritys on onnistunut rakentamaan ohjelmistovetoisen data-alustan, josta on tullut kriittinen osa valtioiden, vakuutusyhtiöiden ja humanitaaristen toimijoiden päätöksentekoa – ja tekee sen globaalissa mittakaavassa”, kuvailee Software Finland ry:n hallituksen puheenjohtaja Taija Engman.

”Digihoito tuottaa terveydenhuoltoon miljardiluokan säästöpotentiaalin” – Vuoden Digipalvelu 2025 -palkinnon on voittanut Terveyskylä6.11.2025 17:06:46 EET | Tiedote

Vuoden Digipalvelu 2025 -palkinnon saa Terveyskylä, Suomen yliopistosairaaloiden yhdessä rakentama kansallinen digiterveyden palvelukokonaisuus. “Voiton oikeutti ennen kaikkea Terveyskylän kiistaton yhteiskunnallinen merkitys. Palvelu tarjoaa jo nyt mallin sote-kriisin hallittuun purkamiseen digivahvisteisella hoidolla”, tiivistää tuomariston puheenjohtaja Riitta Raesmaa Terveyskylän merkityksen. “On hienoa, että yhteinen terveydenhuollon innovaatiomme saa ohjelmistoalalta näin upean tunnustuksen”, iloitsee palkinnon vastaanottanut HUS Konsernipalvelujen digikehitysjohtaja Sirpa Arvonen.

”Olemmeko todella AI-junan kyydissä?” Vuoden 2025 Digipalvelu -kisa luotaa myös Suomen pärjäämistä AI-vetoisessa digikehityksessä26.8.2025 09:01:01 EEST | Tiedote

Taas jaettavaksi avattu Vuoden Digipalvelu -palkinto on saanut tärkeän lisäulottuvuuden. ”Otamme voittajaa valitessamme enemmän huomioon teknologisen laadun ja innovatiivisuuden, joissa tekoälyn merkitys väistämättä korostuu”, kertoo tuomariston uusi puheenjohtaja Riitta Raesmaa. ”Tekoäly ja vastuullisuus nousevat kaikkialla esiin, mikä pitää huomioida. Nyt vain ehdotuksia!”, kehottaa palkinnon myöntävän ohjelmistoalan kattojärjestön Software Finland ry:n toimitusjohtaja Rasmus Roiha. ”Kyse ei silti ole vuoden tekoälypalkinnosta”, Roiha muistuttaa – yhteiskunnallinen merkitys on keskeistä.

”Talouden käänne on tapahtunut” – Ohjelmistoala panostaa taas kasvuun ja työllistää enemmän: ”Paras kasvulukumme on 216 %”30.5.2025 10:17:18 EEST | Tiedote

Ohjelmistoala on palannut kasvu-uralle, kertoo alan uunituore Sykemittari-tutkimus. ”56 prosenttia ohjelmistoyrityksistä aikoo palkata uusia työntekijöitä, mikä on 10 prosenttiyksikön loikka vuoden takaisesta. Kaikkiaan kasvaa 77 %, vaikeuksissa on vain joka kymmenes”, kuvailee alan kattojärjestön Software Finland ry:n toimitusjohtaja Rasmus Roiha. Taustalla on koko talouden käänne, todistaa nopeasti kasvavan Saarni Cloudin toimitusjohtaja Kaj Rintala. ”Asiakaskunnassa on katseet kasvussa ja tehdään enemmän investointeja.”

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye